Prodloužený víkend v Barceloně

Tři dny a dvě noci v katalánské metropoli.

Málo kdo si může dovolit vyrazit na měsíční dovolenou. Ale tři dny ve španělském městě váš plný diář unese. Denní siesta, sklenice sangrie k obědu, čerstvé mušle a středomořské slunce je dostatečná motivace k návštěvě nádherné Barcelony. Letenky od čtyř tisíc korun a pouhé dvě hodiny cesty vás přenesou do úplně jiného světa.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Hlavní město Katalánska a současně druhé největší město Španělska je ve světě známé pro svou architekturu. Nedokončený chrám La Sagrada Familia secesního architekta Antoni Gaudího se stal jedním z neodmyslitelných symbolů města. Další klenoty najdete v úchvatných uměleckých a muzejních sbírkách. Barcelona v minulosti inspirovala mnoho umělců jako Salvador Dalí, Joan Miró nebo Pablo Picasso, jehož muzeum je právě tím nejnavštěvovanějším ve městě.

La Sagrada Familia

Foto: archiv Harper’s Bazaar

La Pedrera, též Casa Milà podle původního majitele sídla, je unikátní stavba spadající do kulturního dědictví UNSECO postavená Antoni Gaudím

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Celé Španělsko je synonymem přívětivosti a pohostinství. A Barcelona v tomhle není jiná. Barcelona se v posledních letech stala rájem pro všechny gurmány. Tržiště, malebné tapas bary nebo luxusní restauracepřímo lákají k návštěvě. V jedné z úchvatných barcelonských tržnic, zastřešené Mercat de la Boqueria z 19. století, najdete ovoce a zeleninu, čerstvé ryby, sudy plné oliv nebo tu nejjemnější katalánskou šunku.

Jihovýchodní pobřežní park s auditoriem Parc Del Fòrum je součástí infrastruktury, která vznikla v Barceloně u příležitosti konání Mezinárodní fóra kultur v roce 2004

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Život v Barceloně pulzuje především na La Rambla, nejznámějším španělském bulváru, po kterém se musí projít každý, kdo do města zavítá. Lidé sedí na zahrádkách kaváren, květinářství nabízí denně čerstvé květiny, podél bulváru se předvádějí akrobati, na rozmanité nástroje hrají pouliční umělci a o pozornost turistů se hlásí živé sochy. Jen kousek od barcelonských památek a rušné ulice La Rambla se nachází hotel The One Hotel. Ideální místo kde zůstat na víkend. Klid a odpočinek najdete v parcích a plážích. Pravým opakem je pak rušná čtvrť La Barceloneta, která nadchne milovníky nočního života.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Obrovský areál Montjuic nabízí množství kulturních i sportovních památek, botanické zahrady a prostor k odpočinku

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Hotel One Barcelona, chicretreats.com

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Doprava je v Barceloně velmi podobná té v Praze. Díky síti linek metra, vlaků, autobusů, tramvají či dokonce lanovky můžete cestovat v rámci města i mimo něj prostřednictvím městské hromadné dopravy. Integrovaný dopravní systém umožňuje v rámci jedné jízdenky cestovat i několika dopravními prostředky. My si na cestu nejen po městě, ale především mimo město, vybrali ten nejosobnější dopravní prostředek a to poslední novinku od japonské automobilky Lexus s názvem UX.

Foto: archiv Lexus

„Naším cílem v případě nového modelu UX nebylo napodobovat tradiční crossovery, ale překonat veškeré konvence a vytvořit něco mnohem osobitějšího a dynamičtějšího,“ říká Chika Kako, šéfkonstruktérka UX. Označení UX vzniklo podle počátečních písmen slov Urban (městský) a X-over (tj. Crossover), tedy UX. Lexus UX byl vytvořen jako praktické auto do města. Ale s klidem obstojí i na klikatých silnicích mimo městskou džungli.

UX je vůbec prvním modelem Lexus postaveným na nové globální podvozkové architektuře GA–C, což z něj dělá jedinečného zástupce segmentu luxusních kompaktních crossoverů. Lehká, avšak mimořádně tuhá konstrukce, extrémně nízké těžiště a kultivované odladění soustavy odpružení propůjčuje modelu UX a jízdní pohodlí, stejně tak jako sportovní charakter.

Foto: archiv Lexus

Podobně jako všechny hybridní vozy Lexus nabízí lepší spotřebu paliva a nižší emise než jiné benzínové nebo naftové modely v dané třídě – a bez zásuvek nebo starostí s krátkým dojezdem. Z nuly na stovku se dostanete za 8,5 sekund a spotřeba činí příjemných 4,1 až 4,3 na 100 kilometrů. Při souvislé jízdě nebo mírné akceleraci může vůz pohánět samotný přední elektromotor beroucí elektřinu z hybridní baterie. V této fázi je vůz prakticky bezhlučný, nespotřebovává žádné palivo a neprodukuje žádné emise.

Pro nové UX byly navrženy tři nové exkluzivní odstíny: ohnivý Blazing Carnelian, zemitý Terrane Khaki a nebeský Celestial Blue, který se na slunci třpytí. Interiér inspiraci nachází v tradičních japonských verandách „engawa“.

Nový Lexus UX, který na český trh vstoupí koncem března, startuje na ceně 799 000 Kč. Testovací jízdu můžete objednat na lexus.cz. Víte, že u modelu UX 250h parkování na modrých i fialových zónách kdekoliv v Praze zcela zdarma?

Foto: archiv Lexus

Čtěte dál