Proč začít běhat a jak u toho vydržet

Slibovala jste si to už tolikrát, párkrát jste dokonce i vyběhla, jenže nikdy vám to moc dlouho nevydrželo. Jak přestat být věčným odkladačem a začátečníkem?

Foto: Shutterstock

Proč s během vlastně začít? I sebepomalejší běh totálně vyčistí hlavu. Rychle zlepší kondici a posílí tělo. Donutí vás trávit více času na čerstvém vzduchu, čímž také posílíte svoji imunitu. Jakmile budete postupem čas měnit trasy, poznáte i vlastní město z jiné perspektivy.

Jak na správnou techniku?

Upozornění hned na začátek: Žádný univerzálně správný styl pro všechny neexistuje. Důležité je, aby vás běhání neničilo, a to je závislé na vaší tělesné konstituci. Přesto existují obecné zásady, které je možné souhrnně označit za „správný běžecký styl”:

Držte hlavu vzhůru, ramena uvolněte směrem dolů, nehrbte se, ale ani se příliš "neprste". Neprohýbejte se v bedrech, pocitově se vytahujte z hrudníku nahoru, zároveň se nekolébejte do stran. Pracujte s rukama - nemějte pěsti sevřené, udržujte v lokti úhel 90°. Při běhu se dívejte dopředu a spíše nahoru - už jen tato myšlenka držení těla pomůže.

Okolo došlapu se vedou diskuze - jedni prosazují došlap na špičky, druzí naopak preferují běh přes patu. Pokud chodíte na tréninky s projektem Jdu běhat, doporučí vám došlap přes střední část chodidla.

Jak při běhu správně dýchat?

Kyslík je důležitý pro činnost svalů, proto je dobré umět správně dýchat i při těžké námaze, kterou běh jistě je. V zásadě vždy zkuste trochu zpomalit a soustředit se místo na nádech na důkladný výdech. Může být klidně lehce silový.

Během celého tréninku dýchejte zhluboka. Když se správně zhluboka nadechnete a necháte proudit vzduch až do břicha, pocítíte, jak se zpevní celá horní polovina těla. Takto se snažte dýchat během běhu. Dýchání je dokonce tak důležité, že je mu v rámci zmíněného projektu věnována samostaná hodina každého základního i pokročilého běžeckého kurzu.

Jak doopravdy začít?

Především zvolna. Klidně střídejte dny běžecké a dny, kdy jen rychle chodíte. Ze začátku pomůže indiánský běh (50 metrů běhu střídáte s 50 metry chůze). Dělejte vše bez stresu a poslouchejte své tělo. Je potřeba si nechat dny na regeneraci, takže byste každé tři dny měla zařazovat volnější program. 

Před během je třeba zahřát tělo a trochu se rozcvičit, nezapomeňte na protažení po běhu - předejdete tím bolavým svalům i zraněním, které by vás od běhu zase na dlouho odradily. Stejně tak je dobré nedávat si nesplnitelné cíle. Jestli si dáte za úkol do dvou měsíců uběhnout 10 km pod 50 minut, asi brzy skončíte. Neúspěch na začátku vás bude demotivovat jakkoliv dál pokračovat.

Ideální je najít si běžeckého partnera, s nímž se budete vzájemně motivovat. Může to být kamarádka, anebo klidně celá parta v rámci kurzů Jdu běhat.

 

Čtěte dál