Proč se z vás pravděpodobně stane veganka?

Jídelníček bez potravin živočišného původu je stále populárnější.

Foto: Shutterstock

Proč mezi vegany najdete více žen než mužů? 

“Nežereš maso, nepoznáš vtip,” zní známá hláška z filmu Knoflíkáři, v němž žena vyčítá svému milenci, že není schopen sexu, “protože je nedokrvený”. Je to jen malý příklad, jak je konzumace masa vnímána jako symbol mužnosti. A je tomu skutečně tak. Přestože veganů den ode dne přibývá, je mezi nimi stále výrazně větší počet žen. V Americe mezi vegany najdete dokonce jen 24 procent mužů. 

I ve světě slavných se to vegankami jen hemží. Patří k nim Natalie Portman, Miley Cyrus, Venus Williams, Ariana Grande, Jessica Chastain, Alanis Morissette nebo Beyoncé. Oproti tomu je seznam slavných veganů v čele s Benedictem Cumberbatchem, Peterem Dinklagem nebo Zacem Efronem povážlivě kratší.

Proč je tedy představa rostlinné stravy lákavější pro ženy? Jednou z odpovědí, kterou ve svém článku uvádí server BBC, je právě ona zažitá představa, že k pořádnému chlapovi patří pořádný kus masa. Muži se obávají, že pokud by si odepřeli steak, ztratili by tím i kus své mužnosti. “Maso je spojeno s představou nebezpečí, protože jste se nejdříve museli vydat na lov, abyste si ho mohli dopřát,” uvádí psycholog Steven Heine z University of British Columbia. Byl to však především až marketing na konci 19. století, který ženám nabízel jako ideální jídlo lehké saláty a roztomilé dortíčky. Kolikrát se vám stalo, že jste si vyšli s kamarádem na oběd, on si dal rybu a vy guláš, ale číšník automaticky předpokládal, že ten losos patří vám?

Podle další odbornice, psycholožky Margaret Thomas, jsou však vegani vnímáni jako “méně mužní” jen pokud se tak rozhodnou ze své vlastní vůle. Pokud svému okolí sdělí, že ze svého jídelníčku živočišné produkty museli vyřadit kvůli potravinové intoleranci nebo zažívacím problémům, jejich mužnost to u okolí neohrozí.

Další výzkumy prokázaly, že žen je mezi vegany více také proto, že jsou empatičtější a snáze se dokáží vcítit do utrpení zvířat. Ženy jsou ostatně i častěji chovatelkami domácích mazlíčků a 75 % členů organizací na ochranu zvířat tvoří rovněž ženy. Muži k masu tíhnou častěji také proto, že mají pocit, že jim konzumace masa potvrzuje pozici pánů tvorstva a dominanci nad zvířaty.

Ať už jsou důvody jakékoliv, veganů obou pohlaví na světě přibývá. Jen ve Spojených státech vzrostl počet veganů mezi lety 2014 a 2017 o 600 % a v Německu se spotřebu živočišných produktů snaží redukovat hned 44 % konzumentů.

Čtěte dál