Nedokážete se probudit ani po dvojitém espressu? Možná, že také trpíte „lockdown fatigue“. Co to je a jak tomu předejít?
Foto: Shutterstock
Po roce na home officu nám všem došlo, že na tom někdy únavném a otravném ranním sprintu z postele na autobus je vlastně něco krásného. Muset vstát v šest a ještě se zalepenými víčky ze sebe udělat člověka je vlastně dost povzbuzující záležitost. Dokonce nám chybí i přesun z teplého měkkého pyžama do džínů.
Fenoménem posledních měsíců je takzvaný „lockdown fatigue“. Na to, jak strašně moc jsme unavení jsem si dříve stěžovali i po dlouhém dni stráveným v práci. Lockdown únava je ale zcela jiná a zasáhla nás z míst, odkud bychom ji nečekali. Naše životy jsou teď přeci pomalejší a klidnější. Spát můžeme jak dlouho chceme a odpadají i nezdravé rychlé obědy v poklusu. Tak jakto, že se někdy celé dny nedokážeme probudit a šlofíka bychom si nejraději dali hned po snídani?
Důležitost pitného režimu a jeho pozitivní vlivy na téměř všechny oblasti života známe všichni. Stejně ho ale většina z nás nedodržuje. Za únavou může stát právě dehydratace. Pozor si dejte hlavně na to, že čaje (černý, zelený i řada bylinkových či ovocné) nejsou pro pitný režim vhodné. Zaměřte se tak na to, abyste pili hlavně čistou vodu. A to bez citronu či jiných dochucovadel.
To, zda si stres způsobený současnou situací uvědomujete, nebo ne, nemusí hrát příliš zásadní roli v tom, jak na vás působí. Věřte, že pod tlakem jsme všichni a drobné tenze, jež nám současná situace dennodenně způsobuje na vaše tělo a mysl působí, i když si připadáte být v pohodě. Dělejte pro sebe hezké věci, i pokud na to nebudete mít náladu nebo budete mít pocit, že je to zbytečné. Hezké momenty se ve vašem tělu uloží na horší časy.
To, že si nyní můžete budíka odložit zcela bez výčitek i několikrát na vaše energetické hladiny nemá příliš příznivý vliv. Na šocích z pronikavého zvonění budíku v šest ráno a následném náměsíčném pochodu do koupelny sice nic moc příjemného není, vaše tělo ale není zmatené z toho, co po něm tedy vlastně chcete a rychle se přizpůsobí a probere. Takže vstávejte hned, jak se vzbudíte. Opakované odkládání budíku totiž není dobré ani pro vaše srdce.
Větráním proti virům i proti únavě. Určitě víte, jak jste po pár hodinách v klimatizované kanceláři cítila, že váš mozek najednou nefunguje, jak byste si přála. Nedostatek čerstvého vzduchu je příčinou většiny odpoledních propadů energie. Pokud tak vstanete a přesunete se jen z ložnice do jídelny či obýváku, situace s kyslíkem a energií se tak moc neliší. Běžte se hned ráno na chvilku projít a přes den nezapomínejte pravidelně větrat a zhluboka dýchat.
Každé jídlo by se mělo skládat z proteinů, zeleniny, tuků a sacharidů. Proto se snažte tyto čtyři složky na talíři a v každém jídle vždy mít. Nejen, že se tak budete cítit nasycená déle, ale vaše tělo bude mít více energie a nebudete zažívat propady a výkyvy hladiny energie. Pozor si dejte i na příliš mnoho cukru.
Je normální, že většina z nás občas pocítí nudu. Pokud ji navíc spojíte s úzkostí, jež je při současném stavu poměrně častá, není divu, že vás přepadají pocity vyčerpání a únavy. Nuda totiž není ani tolik způsobená tím, že se toho mnoho nedá, ale nedostatkem motivace a chuti. Zkuste si dát pauzu od zpráv a najděte si koníčky, kterým se budete pravidelně věnovat.
Pokud je pro vás kofein pravidelnou ranní a odpolední vzpruhou, nejspíše si nechtěně způsobujete přesný opak toho, co byste chtěli. Káva příliš pozdě odpoledne může způsobit narušení spánku a příliš mnoho kofeinu navíc způsobuje úzkosti. Následně budete ráno dohánět bezesnou noc dalším šálkem a postupně se tak ocitnete v začarovaném kruhu. Zkuste váš denní kávový režim upravit a některé šálky nahraďte bylinkovými čaji.