Proč používat opalovací krémy i na podzim

Chránit pleť je nezbytné po celý rok. Jak na to a jaké produkty jsou top? Radí britská beauty redaktorka Katy.

Foto: IMAXtree

Když testuji nový krém a hned po nanesení zjistím, že je jeho konzistence příliš hutná a lepivá, okamžitě ho vyměním za jiný. Všechny mé pleťové produkty, ať už se jedná o krém, cleanser nebo make-up, jsou samozřejmě ultra účinné a také mají texturu, která přesně vyhovuje mým potřebám. Což znamená, že jsou spíše lehké a snadno se vstřebají.

Co se týká krémů s SPF, to je ale jiný příběh… Podle mých dosavadních zkušeností (a že jsem jich vyzkoušela vážně hodně!) bývají zpravidla až moc hutné a lepivé, zanechávají bílý finiš a ucpávají póry. Ale jak je dobře známo, krém s SPF by měl být součástí každodenní beauty rutiny, ať se nám to líbí, nebo ne. Takže, co s tím?

Já jsem se rozhodla pátrání po perfektním opalovacím krému nevzdat! A osvědčil se mi tento postup. Nejdříve byste se měla poradit se svým dermatologem, probrat, jaké složení a jaká konzistence je ideální pro váš typ pleti. Až získáte všechny potřebné informace, investujte do toho pravého opalovacího krému – v tomto případě se opravdu vyplatí nekoukat tolik na cenu, ale udělat prioritou to, co je nejlepší pro vaši pokožku.

Já zastávám názor, že vrstvení mnoha produktů není jen zbytečné, ale vyloženě kontraproduktivní – pleť pod nánosem kvanta aktivních látek spíše trpí, než aby se hojila a zklidnila. V tomto ohledu jsem spíše minimalistka. Moje ranní beauty rutina obnáší: sérum Phloretin CF Gel od SkinCeuticals a hydratační krém od Obagi. Poté následuje krém s SPF. Moje dermatoložka mi doporučila EltaMD UV Clear Tinted Facial Sunscreen, v USA velmi oblíbený. Vybraly jsme širokospektrální variantu s SPF 46, která chrání jak před UVA (ultraviolet A rays), tak UVB (ultraviolet B rays) zářením. Tato dvojitá ochrana je v mém případě potřeba, protože používám také retinol, kvůli kterému je pleť citlivější a více náchylná na spálení sluncem.

Proč byste měla také zvážit koupi krému, který vás bude chránit jak před UVA, tak před UVB zářením? UVB záření může zapříčinit rakovinu kůže a je důvodem, proč se pokožka spálí. UVA paprsky proniknou kůží a mohou za předčasné stárnutí pokožky a z dlouhodobého hlediska mohou být také důvodem vzniku rakoviny.

Krém s SPF používejte i přesto, že končí léto. A i v případě, že nemáte v plánu trávit celý den venku, natož pak na slunci. Ani já se zpravidla neopaluji, ale i pouhých 10 minut venku při přebíhání mezi kanceláří a kavárnou, kde mám pracovní schůzku, stačí k tomu, aby škodlivé sluneční záření napáchalo na pleti pořádnou neplechu. Dejte si také pozor na takové maličkosti, jako kde v práci sedíte. Moje místo je u okna, takže jsem celodenně vystavená slunečnímu svitu. Hyperpigmentace na mém obličeji je toho bohužel důkazem. Používání krému s SPF je pro mě tedy bez debat – svoji pleť tak chráním před možností vzniku rakoviny a před nevratnými změnami kůže způsobenými slunečním zářením.

Důležité je být nejen svědomitá a aplikovat opalovací krém denně, ale v tomto případě platí „více je více“. Na obličej naneste množství velikosti desetipence formou třinácti-tečkové-techniky, jak je demonstrováno ve videu níže.

Nejdříve jsem se obávala toho velkého množství, ale zbytečně. Když zvolíte krém, který dobře funguje přesně pro váš typ pleti, celá dávka se krásně vstřebá. Já jsem s krémem od EltaMD velmi spokojená. Pro mě je právě takový velmi lehký minerální krém s oxidem zinečnatým ideální, zatím nejlepší, jaký jsem vyzkoušela. Skvěle se vstřebá, pleť zanechá hezky matnou, po bílý stopách nejsou ani památky. Funguje dobře také pod make-up. Mám radost, že obsahuje hydratační kyselinu hyaluronovou. Je to velmi praktické v případě, že tuto látku v některém ze svých kosmetických produktů vyžadujete, ale nechce se vám přidávat další krok do své beauty rutiny.

Tento konkrétní krém je také dobrou variantou pro velmi citlivou, spíše mastnější pleť – přesně to, co já potřebuji. Ještě než začne ten pravý, deštivý podzim a ubyde slunečního svitu, pusťte se do hledání perfektního krému s SPF. Chránit pleť pře škodlivým slunečním zářením je nutné celoročně, ale v období, kdy se dny krátí a slunečního svitu ubývá, máme sklony v boji proti škodlivým paprskům polevit. Dejte si předsevzetí, že během měsíce září najdete svůj vysněný opalovací krém a ten pak budete svědomitě používat v létě i v zimě, během slunečných dnů, ale i když bude zataženo. Věřte mi, vaše pleť vám bude vděčná!

Čtěte dál