Proč nám padají a řídnou vlasy?

Příčin může být několik. Od špatného jídelníčku, přes stres, až po genetickou výbavu.

Foto: Shutterstock

Všichni toužíme po krásných, zdravých a hustých kadeřích. Bohužel ne každému je dáno mít celý život nádherné vlasy a v okamžiku, kdy začínají vlasy řídnout, hledáme účinné řešení.

Existuje řada možností, jak úbytek vlasového porostu minimálně zpomalit.

Velký vliv na to, jak rychle a v jaké kvalitě nám vlasy porostou, má především genetická výbava. Na průměrné zdravě porostlé hlavě bychom našli 100 000 vlasů, přičemž z jednoho vlasového folikulu mohou vznikat i dva nebo tři vlasy najednou.

Vlasová struktura dokáže poporůst o 0,3 až 0,4 mm za den, to znamená, že za měsíc se nám kadeře prodlouží přibližně o 1 cm. Aktivní fáze trvá zhruba tři roky, pak se růst zastaví a nastává na tři měsíce klidový režim. Poté vlas vypadne a měl by být nahrazen novým. Moderní lékařský výzkum se proto snaží prodloužit jak aktivní fázi růstu, tak klidový stav, aby vlas co nejdéle zůstal na svém místě.

Kdy nastávají potíže?

Pokud vás za den „opustí“ 30 až 50 vlasů, je to zcela normální stav, kvůli kterému se není třeba znepokojovat. Jakmile z kartáče vybíráme více než 100 vlasů za den, je namístě neodkladně zkonzultovat s odborníkem, v čem tkví problém úbytku vlasového porostu.

Vypravit se lze za kožním dermatologem nebo specialistou na vlasy – trichologem. Kvalitu vlasů může ovlivnit například životospráva či užívané léky. Důležité také je, zda se problém objevil náhle, nebo postupně, a zjistit, které oblasti a v jakém rozsahu jsou zasaženy. Následně by měl lékař pacienta odeslat na odběr krve, kde se sleduje jak krevní obraz, tak hladina minerálů a hormonů. Pomoci může rovněž mikroskopická analýza samotného vlasu neboli trichogram. Teprve po důkladném rozboru je schopen stanovit diagnózu a vhodnou léčbu.

„Pokud vás trápí zvýšené padání nebo postupné řídnutí vlasů, doporučuji konzultovat problém s odborníkem, ať už s dermatologem, nebo lékárníkem. Ten je totiž schopen lépe identifikovat příčinu a navrhnout pak řešení. Nedoporučuji kupovat bez rozmyslu první přípravek, o kterém jste jen něco zaslechli,“

říká uznávaná dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Foto: Shutterstock

Příčin řídnutí a padání vlasů existuje celá řada

Nevyvážený jídlníček

Vlasy potřebují důležité minerály (především selen a zinek) a vitaminy (kyselina listová a vitamin H neboli biotin). S alopecií často bojují vegetariáni nebo lidé, kteří kvůli štíhlé linii drží drastické diety a hladovky.

Únava a stres

Kdo se stále za něčím honí, oslabuje organismus, a to se mnohdy projeví i na stavu vlasů.

Kvalita vlasové péče a styling

Stahování do culíku, nevhodné kosmetické přípravky nebo časté změny odstínu nedělají kadeřím vůbec dobře.

Hormonální dysbalance

Například v těhotenství, po porodu nebo v klimakteriu je vypadávání vlasů velmi časté.

Zvýšený testosteron

Nejrozšířenějším typem alopecie je androgenní alopecie, která postihuje jak muže, tak ženy. Zvýšená hladina testosteronu, který v buněčné struktuře vlasového folikulu spouští procesy vedoucí ke ztrátě vlasu a odumření vlasové cibulky. U mužů se androgenní alopecie může ohlásit už v období dospívání. Kolem 30. roku postihuje třetinu mužů a v kategorii padesátníků se týká rovné poloviny pánů. Ženy se s touto chorobou setkávají především v období přechodu a sužuje až 40 % z nich. Zatímco u pánů se projevuje totální ztrátou vlasového porostu především v oblasti temene, ženy se potýkají spíš s rovnoměrným prořídnutím kštice.

Foto: Shutterstock

Řešení je na dosah

Jakmile je odhalena příčina potíží, může lékař navrhnout další postup při léčbě. V úvahu přichází hned několik možností podle závažnosti a příčiny vypadávání vlasů, při čemž jednotlivé druhy terapií se mohou navzájem doplňovat. V každém případě se úspěšná terapie neobejde bez správné životosprávy, kam patří vyvážený jídelníček bohatý na minerály (zinek, selen, křemík) a hlavně na kyselinu listovou (obsahuje ji špenát či brokolice) a vitamin H neboli biotin (najdete ho v mase, máslu, vejcích).

Účinné řešení nabízí nové sérum

Velmi často specialista sáhne po kosmetickém přípravku, který se používá zevně, většinou se vmasíruje na postižená místa a je k dostání bez lékařského předpisu. Novinkou na trhu je například aktivátor růstu vlasů Revalid® Regrowth Serum. Obsahuje inovativní aktivní složku Redensyl®, jejímž základem jsou patentované molekuly získané ze dřeva modřínu evropského a listů čajovníku čínského (zeleného čaje), které stimulují kmenové buňky vlasu a podporují metabolismus fibroblastů. Sérum díky tomuto unikátnímu mechanismu účinku Redensylu omezuje vypadávání vlasů, zvyšuje hustotu vlasů a stimuluje jejich růst.

 „Oceňuji vysoké procento přírodních složek v receptuře přípravku Revalid®Regrowth Serum. Redensyl® považuji za inovativní aktivní látku pro řešení problémů s padáním a řídnutím vlasů, která má potenciál u některých typů alopecie nabídnout alternativu transplantace vlasů, což ostatně potvrzují i klinické studie,“ doplňuje doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Foto: archiv značky

Bližší informace získáte v lékárně nebo na stránkách www.revalid.cz

Čtěte dál