Proč muži milují (a nenávidí) silné ženy

Vendula Kociánová, vztahová terapeutka a autorka blogu Labužnice života, vysvětluje, proč by se osobnostně silné ženy neměly okrajovat jako jablko a proč na ně muži nikdy nezapomenou.

Foto: Getty Images

Nejdříve si ujasněme, kdo je silná žena. Je to zdravá žena. Nikoliv slabá s maskou drsňačky. Má vyřešený a přijatý vztah s otcem i jinými muži ve svém životě. Miluje svou matku a je laskavá k sobě.

Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne, jiný jen zpovzdálí kouká a představuje si, jaká je asi v posteli. Ale všichni jsou nějakým způsobem vzrušeni. Silná žena jim nedá spát. Když je navíc ještě krásná, způsobí v mužských hlavách úplnou paniku. Buď v nich probudí odpor, nebo nekontrolovatelný chtíč.

Obklopuji se silnými ženami a všechny mají nebo měly stejný problém. Mít spokojený vztah. Protože se samy sebe nebojí, začínají s nápravou nejprve u sebe. Hloubají v tom, co dělají ve vztahu špatně, jak se mohou zlepšit, kde se zapomněly, kde mohou vylepšit svůj charakter. Prostě a jednoduše, jak udělat partnera šťastnějším. Často je to stojí nemálo sil. Silné ženy, které chtějí spokojený partnerský život, se nezřídka dostanou až na samu hranici sebemrskačství, kdy neustále hledají chyby jen na sobě a partnera si idealizují. Nakonec skončí vyčerpané, ponížené, sešlapané a s hrůzou si uvědomí, že zapomněly samy na sebe. Ovšem znovu se najdou, vyrostou, získají vnitřní energii, náboj, kreativitu, a to ještě větší než s předchozím partnerem.

Čas na nalezení božského v sobě

Muž je však o tuto její energii obrán a je nucen se sám plácat v tom, co mu žena poodkryla. Setkání s touto ženou je pro muže taková pomyslná smrt před nalezením boha. Přišel o iluze o sobě samém, zjistil, že je ve svém dosavadním životě nespokojen, přišel třeba i o práci a v konečném důsledku o přítelkyni. Nemá nic, co by stálo za řeč, a to je ten nejlepší startovací můstek pro nalezení boha v sobě a nastolení harmonie v životě. Protože MUŽ NALÉZÁ BOHA, AŽ O VŠE PŘICHÁZÍ.

Být silnou ženou je těžká řehole

Silné ženy nejsou bezcitné a hrubé mrchy. Naopak. Jsou to mimořádně citlivé a empatické bytosti. Mají vyvinutý šestý smysl a intuici extrémně. Často vědí, na co jejich partner myslí. Už po pár hodinách či dnech vědí, kde jsou jeho slabé stránky a s čím se v životě potýká. Silná žena hned pozná, co muž skrývá za bolístky, ale taky ví, jak mu s tím pomoci. Čeká, až je muž ochoten se na sebe podívat z nadhledu a odstranit ze svého života to, co jej tíží a co už nepatří do jejich vztahu. Když už má silná žena nabytou vnitřní moudrost, tak na slabé stránky svého partnera neupozorňuje. Jen systematicky svým vlastním životem a přístupem vytahuje jako nitku po nitce to, co je třeba zpracovat. Dělá to většinou nevědomě. Jen tím, že občas něco prohodí, zažije či projeví se přirozeně. Už to stačí, aby snadno a lehce dosáhla tam, kam se muž nechtěl ani podívat. Do pekla sebe sama.

Kámen úrazu, muž je odhalen

Muž nesnese, když je odhalen. Vybudoval si za svůj život určitou masku, kterou okouzluje každou ženu. Při povrchních vztazích zůstává vždy neodhalen, ale co když si do života přitáhne ženu, která ho dokáže odhalit i po pár dnech a ještě ho milovat? Se všemi jeho slabostmi a chybami? Neuvěří tomu. V rámci zachování si vlastní tváře začne být buď agresivní a pokusí se ženu ponižovat, nebo ji začne ignorovat, psychicky napínat a vyčerpávat a jinak trestat. Aby si uvědomila, že její přirozenost se mu vlastně příčí a zasahuje ho tam, kde už není ochoten se vidět. Nakonec vztah jeden či druhý ukončí a oba jsou zasaženi. Žena nedůvěrou, slabostí a neochotou muže přiznat si, kde svá slabá místa má, a muž zůstává dál nahý, cítí se zraněn a je nucen řešit si své bolístky sám.

Více se dočtete v říjnovém Harper's Bazaaru. Právě v prodeji!

Čtěte dál