Proč minimalismus nikdy nevyjde z módy

Heslo, že méně je více, nabírá v poslední době zcela nových významů.

Foto: archiv značky

Že homogenizovaná minimalistická černo béžová estetika, kterou jsme si v posledních letech zvykli vídat na Instagramu, nás nudí? Rozbít minimalistický monolit tu a tam nějakým barevným výstřelkem je fajn. Být originální také. Když se to ale vezme kolem a kolem, nárůst obliby strohého minimalismu není ani tolik výsledkem vzájemného kopírování se v zájmu dosažení kýžené estetiky Instagramu, jako spíš výsledkem myšlenkových pohnutek poslední doby, které sdílí většina z nás. 

Po cestě za snahou o snížení emisí a upravení našich konzumních návyků se v oblasti módy nevyhnutelně musel zjevit fenomén, jež je schopný tohle vše vyřešit, a ještě u toho vypadat luxusně. Maximalismus, barvy a divoké trendy výstřelky zkrátka mohou jen stěží patřit mezi udržitelné způsoby oblékání. 

Minimalismus je sice možná trochu nuda a na první pohled se zdá, jako kdyby všichni nosili to stejné, není ale možné originalitu a vyjádření své osobnosti najít i tam? Hranice tvoří ideální podhoubí pro nápady a kreativitu. Právě díky kombinovatelnosti a soudržnosti všech kusů oblečení se hranice možností posouvají mnohem dále, než se kdy budou moci dostat s šatníkem podstatně nesourodějším a barvami hýřícím. 

Čím dál více se také klade důraz na nakupování kvalitních, nositelných kousků, které vám vydrží navěky. Co bylo dříve pravidlem spíše pro dosažení úrovně stylu, je dnes pravidlem zahrnujícím i řešení palčivého a neodkladného problému rychlé módy a přespřílišné a kompulzivní konzumace. Pryč jsou doby impulzivních nákupů a cest do obchoďáků „jen tak“, abyste si udělala radost. Čím více věcí máte, tím spíše si uvědomíte, že radost se neskrývá v množství věcí, ale spíše v jejich kvalitě, ve vašem vztahu ke každé dané položce. Spousta z nás také zjišťuje, že radostného není nic ani na věčném přehrabování se v hromadách oblečení, z něhož opravdu rády máme jen mizivé procento. Uvědomujeme si, kolik naší energie to stojí a že každoranní ztráta času a nervů je zcela zbytečnou obětí, kterou na oltář módy pokládat nemusíme. 

Úkolem pro nás všechny na nadcházející rok tak je si opravdu dobře protřídit šatníky a naučit se nakupovat smysluplně, odpovědně, a především jen občas. Protože rozvrhnout své finance správně a moci tu a tam investovat do něčeho opravdu kvalitního je „hot“. Dokonce zjistíte, že si možná můžete splnit i spoustu materiálních přání, která pro vás byla dlouho mimo dosah.

Jaké položky z minimalistického módního seznamu je dobré si odškrtnout? 

Kabelky

Jedna černá, jedna hnědá, jedna béžová. Nikdo neříká, že se čehokoliv mimo tuto jednoduchou barevnou škálu musíte nadobro vzdát. Klidně si pořiďte i jednu růžovou kabelku s hadím vzorem, ale jen pokud se do ní opravdu zamilujete a budete mít pocit, že je naprosto dokonalá. Kombinovat ji právě s dalšími minimalistickými kousky, které ve vašem šatníku najdete, bude totiž úplná hračka. 

Kabáty

Jeden na zimu a jeden na podzim. Více jich ani nepotřebujete. Často bývá tím největším kouskem oblečení, který na sobě máme. A právě proto by měl být opravdu dobře vybraný a kvalitní. Právě tady totiž přichází na řadu doplňky - šály, čepice, kabelky a boty. Když bude základ pevný, a tím krásný a kvalitní kabát bezesporu je, pole možností je pak téměř nekonečné. 

Svetry

Nejlépe kašmírový a hodně kvalitní. Ano, budete se o něj muset více starat, prát ho v ruce a sušit na ručníku, ale zase vám vydrží celý život. Už nikdy žádné sežmolkované z polyesteru a jakési neurčité „vlněné směsi“. Kašmír nekouše a zahřeje vás jako nic jiného. 

Boty

Černé, kvalitní, kožené. Uvidíte, že právě v takových toho nachodíte nejvíc. Budou se totiž hodit ke všemu a vy tak nebudete mít důvod vůbec pokukovat po jiných. Se zbytkem outfitu krásně splynou, nebudou ho rušit, ale zároveň vše pozvednou a budou tou nejlepší poslední tečkou. 

Šperky 

Rozlučte se s nákupy levné bižuterie, která se vám pak bude doma povalovat a pomalu ztrácet barvu a lesk. Opravdu vás ozdobí hlavně kvalitní šperky, které navíc budou mít nějaký příběh, budou odrazem vás a vy k nim tak budete mít úplně jiný vztah. 

Košile a topy

Základem většiny minimalistických šatníků bývá kvalitní bílá košile a bílé tričko. Pokud ale zrovna těmto kouskům neholdujete, klidně sáhněte po kvalitním černém roláku, tílku nebo body. Hlavní je, aby byly z dobrého materiálu a aby vám opravdu seděly. Jakmile najdete „to svoje“ klidně si od každého pořiďte několik kusů. Opravdu se to vyplatí. 

Čtěte dál