Proč byste měli dbát na složení laků na nehty a jaká existují rizika?

Za poslední rok se možná i zaryté návštěvnice nehtových salónů vrátily zpět k rozklepanému lakování v pohodlí domova. My vám dnes ale neukážeme zaručený trik, jak na krásné lesklé nehty. Lakování má totiž i svou stinnou stránku, které ovšem výběrem kvalitních produktů můžete snadno předejít.

Foto: Shutterstock

Pravděpodobně jste si někdy položili otázku, co přesně si to na nehty vlastně nanášíte za snahou docílit dokonalé manikúry. Snadno rozpoznatelný odér, z kterého může člověka lehce rozbolet hlava, je jedna věc, ale věřte, že to je pravděpodobně to nejmenší, co naše tělo v tento moment trápí. V posledních letech se čím dál více potvrzují předpoklady, že odlupování laku nebo zažloutlé nehty jsou pouze „drobné“ problémy v porovnání s tím, co skrz nehtové lůžko dokáže naše tělo absorbovat.

Věnujte svou pozornost „velké trojce“

Už začátkem nového tisíciletí začaly velké kosmetické firmy měnit složení laků na nehty a označovat je tzv. „three-free“. To znamená, že laky přestaly obsahovat tři velmi toxické látky, které při častějším kontaktu mohly vést k vážným problémům. Dnes je nazýváme „velkou trojkou“ a jedná se o tyto tři toxiny, kterým byste se opravu měli za každou cenu vyvarovat:

  • Dibutylftalát – změkčovadlo používané ke zlepšení struktury a funkce laku, jež úzce souvisí s potenciálními reprodukčními a vývojovými problémy.

  • Toluen– funguje jako rozpouštědlo a zaručuje jednolitost barvy. Hrozí ale poškození nervového systému, jater a ledvin, působí narkoticky a způsobuje bolesti hlavy.

  • Formaldehyd– látka používaná jako konzervační prostředek dráždí sliznice, oči a dýchací cesty, způsobuje nevolnost a alergické reakce. Především se ale jedná o prokázaný karcinogen.

Další složkou, která byla brzy zařazena na černou listinu některých kosmetických firem, je synteticky vyráběný kafr, jež způsobuje nevolnost, bolest hlavy či závratě. V laku na nehty je ale velmi funkční, pokud jde o vyhlazení povrchu a lesk. Jenže opravdu to chcete kvůli tomu riskovat? Pátou ingrediencí, jež bývá často nahrazována, je formaldehydová pryskyřice. Ta může způsobovat záněty kůže, ale není prokázáno, že by se jednalo o karcinogenní ingredienci jako v případě formaldehydu. Avšak už z podstaty této složky bychom se jí raději vyhnuli.

Možná vás napadá, proč tyto látky nebyly už dávno zakázané. Pravdou ale je, že ani směrnice, které například Evropská unie zavedla, nejsou všespásné. Velkým problémem může být objednávání laků z pochybných stránek či velkých asijských e-shopů. Ty vám sice zaručí velmi nízkou cenu, ale pravděpodobně v objednaných produktech najdete alespoň tyto tři základní složky, kterým se většina z nás vyhýbá velkým obloukem. Ale ani globální značka působící na evropském trhu nemusí být 100% nezávadná a je proto vhodné si složení produktu kontrolovat. Ano, víme, že to nemusí být zrovna nejpříjemnější část vaší beauty rutiny, ale věřte, že si za to jednou poděkujete.

Vědecky podloženo

Ve studii z roku 2018 doktorka na Harvardské univerzitě a spoluautorka práce uvádí, že není lehké prokázat, jak velký vliv mají toxické složky v lacích na nehty na běžné uživatele, ale vcelku prokazatelný je velmi škodlivý vliv na pracovníky v nehtových salónech.

„Problematika je obzvlášť důležitá pro více než 400 000 pracovníků v nehtových salonech v USA (údaj z roku 2018, pozn. red.), kteří mohou být po mnoho let denně vystaveni chemickým látkám, které souvisí se škodlivými zdravotními účinky. Přímým důsledkem může být neplodnost, zhoršená funkce reprodukčního systému, špatný vývoj plodu, problémy se štítnou žlázou, vznik obezity či rakovinového onemocnění,“ uvádí Anna S. Young.

Naopak mladší studie z Dukeovy univerzity ve spojení s Pracovní skupinou pro životní prostředí (EWG) v roce 2015 zkoumala vzorky moče 26 žen, jež si pravidelně aplikovaly laky na nehty. Došla k šokujícímu závěru, že se u nich hladina škodlivých látek v těle po nalakování nehtů zvýšila až sedmkrát. Možná je tak na čase se zamyslet nad tím, co by pak mohlo způsobit dlouhodobé a pravidelné lakování nehtů.

Čím víc „free“, tím líp

Od doby, kdy se nahrazovaly pouze tři škodlivé látky, jsme ale ušli dlouhou cestu a v roce 2021 není problém sehnat laky, které se pyšní „five-free“, „seven-free“ nebo dokonce „thirteen-free“ recepturou. Někteří jsou zastánci názoru, že jde pouze o marketingový tah a „kouzelnou formuli“, která prodává. Jiní jsou přesvědčení, že čím více „free“, tím lepší pro vaše tělo. Tady je opět nutné přijít s odkazem na studii Anny S. Tran z Harvardu, která upozorňuje na to, že každá „škodlivá“ ingredience je v produktu vždy nahrazena jinou funkční látkou. A pouze čas odhalí, zda ani tato náhrada náhodou nemůže ohrozit vaše zdraví.

Jak vidíte, jedná se tak trochu o bludný kruh, jak už tomu v kosmetickém průmyslu bývá. My jsme ale přesvědčeni, že snaha vyhnout se rizikům spojeným se škodlivostí produktů je vždy tou nejlepší volbou. Na dnešním trhu navíc existuje velké množství značek, které se snaží být transparentní, co se složení týče a zároveň se zajímají o naši přírodu nebo netestují na zvířatech. Na vás je pouze výběr té, která vám bude nejsympatičtější.

Na kterou značku tedy vsadit?

Ptáte se tedy, čím si nehty lakovat, když už se tohoto rituálu nemůžete nebo nechcete plně vzdát? Máme pro vás pár tipů na značky, které se snaží škodlivým látkám vyhýbat a zároveň jsou šetrné k přírodě a životnímu prostředí.

Možná jste zvyklí na známé brandy prodávané v drogériích, jako jsou Sally Hansen, OPI nebo Essie. Dobrou zprávou je, že právě ty se drží alespoň 3-free pravidla, takže velká trojka v nich určitě obsažena nebude. Sally Hansen má dokonce řadu Good. Kind. Pure, která je plant-based, veganská a dokonce 6-free.

Make-up artisti celebrit a filmových hvězd nedají dopustit na laky od high end značek Chanel a Dior. Nejen, že se jedná o vysoce kvalitní laky, které na nehtech působí dojmem, že jste právě vyšli z nehtového salonu, ale tyto společnosti také dbají na jejich složení. Podle dostupných informací by se mělo jednat minimálně o 5-free produkty, takže pokud jste milovníci luxusních brandů, u těchto dvou se rozhodně nemusíte bát.

Našim oblíbencem je australská značka Sienna Byron Bay, jež vyrábí netoxické a veganské laky na nehty a netestuje na zvířatech. Příběh značky se odehrává na australské pláži Byron Bay, podle které jsou jejich výrobky pojmenovány. Většina ingrediencí používaných v produktech je lokálního původu a například autentická dřevěná víčka jsou ručně vyráběna ze dřeva stromů, které byly kvůli omlazení lesa pokáceny. I potisk produktů sójovým inkoustem zajišťuje místní firma a celá značka díky lokální výrobě snižuje svoji uhlíkovou stopu. Navíc mají nespočet krásných odstínů, ve kterých se určitě najdete i vy.

Další oblíbenou a non-toxic značkou je Sundays Nails, jejichž zakladatelskou je Amy Ling Lin. Jejich laky na nehty jsou opět veganské, netestované na zvířatech a dokonce 10-free! Navíc vám slibují lesk, dlouhou výdrž a vysokou pigmentaci, a na to my slyšíme!

Britská značka Nailberry je na trhu netoxických laků také nepřehlédnutelná. Založila ji Sonia Hully, která se rozhodla jít cestou laků na nehty, které budou vhodné jak pro její klientky, tak bude jejich výroba šetrná k našemu životnímu prostředí a přírodě. Vznikly 12-free laky na nehty, které jsou společností PETA certifikované cruelty free a veganské. Také mají certifikát Halal a vlastní patentovanou technologii, která nehtům umožňuje dýchat a odpařovat vlhkost. Tím není narušena rovnováha a nehty můžete bez výčitek lakovat dlouhodobě bez toho, aby ztratily pevnost nebo začaly žloutnout.

Jak vidíte, když se chce, tak to jde. A to platí i v kosmetickém průmyslu a v tomto případě konkrétně u laků na nehty. Pokud byste chtěli slyšet jedno pravidlo na závěr, tak je to: pečujte o své nehty s láskou a dopřejte jim jen to nejlepší. Věřte nám, několikanásobně se vám to vrátí. 

Čtěte dál