Proč byste denně měli vypít aspoň sklenici horké vody

Co má horká voda společného s krásnými vlasy a snížením stresu? Proč je pro tělo skvělé pít ji pravidelně? Čtěte 10 důvodů, proč je v ájurvédě horká voda tak oblíbená a proč byste ji měli vyzkoušet i vy.

Foto: Shutterstock

Víte, jak byl vynalezen čaj? Tak, že roku 2732 př.n.l. čínskému čísaři Šen-nungovi do jeho obvyklého nápoje, hrnku horké vody na stolku, vlétl lístek z čajovníkového keře. Zajímavý je tady ten začátek příběhu: hrnek horké vody na stole čínského císaře. Před téměř pěti tisíci lety. Ano, horká voda už v té době byla císařským nápojem a dodnes ho denně popíjí většina Číňanů.

Nikoho nepřekvapí, že hraje horká voda zásadní roli také v indické ájurvédě. O blahodárných účincích na metabolismus nepochybuje žádný ájurvédský lékař. Ti totiž považují zdravé trávení a harmonii ve střevech za to nejdůležitější v celé ájurvédské terapii.

Je zajímavé, že horká voda chutná jinak než vlažná nebo studená. Studená je fajn, vlažná chutná vyloženě mdle, ale horká má skvělou chuť! A není nutné do ní přidávat jakýkoli citron nebo limetku. I v kavárnách stojí za to si ke kávě objednat sklenici horké vody. 

Horkou vodu je dobré pít každé ráno nalačno a pak ji mít po ruce po celý den. Kromě toho, že je to úžasný nápoj, má léčivé účinky, které vás možná i překvapí, zde jsou.

10 důvodů, proč pít horkou vodu

1. Čistí a napomáhá trávení - ráno aktivuje vnitřnosti, především žaludek a střeva. Sklenice horké vody k jídlu pomůže jeho lehčímu a rychlejšímu trávení a rozředění potravy napomáhá lepšímu vstřebávání živin.

2. Nižší hmotnost - opravdu to hubnutí pomáhá. Kromě toho, že zvýší tělesnou teplotu, jsme znovu u aktivace metabolismu. Horká voda pomůže k čištění střev a nadýmání.

3. Snížení stresu - nejenže pití horké vody snižuje fyzickou bolest v těle, ale zklidňuje také nervový systém a snižuje hladinu stresu a úzkostí. Před těžkým rozhodnutím se napijte horké vody.

4. Zlepšení krevního oběhu - je to jako lázeň ve vaně plné horké vody. I sklenice vypité horké vody povolí svalovou tenzi, rozšíří cévy a zrychlí krevní oběh. Snižuje tedy i únavu a bolesti.

5. Uvolnění nosu a otoků sliznic - jak horká voda protéká ústy a hrdlem, její teplota uvolňuje nasbíraný hlen.

6. Hydratace - tak to je jasné! Zvyknete-li si na několik sklenic horké vody denně nebo budete den začínat i končit sklenicí horké vody, máte vystaráno ohledně dostatečného zavodnění těla.

7. Zdravější zuby - horká (ne vroucí!) voda je pro vaše zuby snesitelnější než studená. Teplota horké vody by měla být stejná jako teplota čaje nebo kávy, na kterou jste zvyklí.

8. Čistá pleť a méně vrásek - horká voda v metabolismu s sebou vezme toxiny a veškerý odpad, který v těle nepotřebujete. Po pár týdnech pravidelného pití horké vody proto zjistíte, že vaše pleť je hydratovaná, vypjatá, cokoliv na ní se hojí snáz a rychleji. Zpravidla mizí i černé kruhy pod očima.

9. Zdravější vlasy - rychlejší krevní oběh až do vlásečnic na vaší hlavě způsobí lepší prokrvení vlasových kořínků. Vlasy budou zdravější a prokrvení kůže také vede k zmizení lupů.

10. Rovnováha metabolismu po cvičení - ač se to nezdá, i po intenzivním tělesném cvičení lze hned pít horkou vodu. Tělo se pomalu zklidní, doplní si vypocenou vodu a vyplavené toxiny mohou snáze z těla ven.

Čtěte dál