Pro krásnější úsměv...

... se někdy musí trochu trpět. Aneb rovnátka ve třiatřiceti.

Nemám nějak extra křivé zuby, ale vadila mi vylezlá horní dvojka. Vadila mi na fotkách, když házela tmavý stín na jedničku, vadila mi, když jsem si jazykem přejížděla po zubech a vadila mi i proto, že přesně před dvaceti lety jsem dostala rovnátka a o dva roky později jsem měla zuby jak perličky. 

Foto: Shutterstock

Jenže tenkrát se po fixních rovnátkách ještě automaticky nedával retenční drátek, který zuby relativně udrží na žádaném místě a, co si budeme povídat, v patnácti kašlete na to, že vám ortodontista řekne, že byste měla nosit fixační rovnátka na noc opravdu pravidelně.

Pamatuji si, že jsem je nosila zhruba dva měsíce denně, pak na noc, pak jsem je nějak rozkousla a už si je nikdy nenechala opravit. Škoda. Zuby totiž mají paměť. A zdá se, že leckdy lepší, než máme my...

Nevím, od kdy řeším, že chci rovnátka. Myslím, že určitě tak od čtyřiadvaceti, kdy jsem zjistila, že se zuby vrací na své původní místo. Každopádně, kdybych si je nechala dát rovnou, mám teď klid.

Nicméně teď už naštěstí nejsou jen taková rovnátka, jako si pamatujeme z dětství - kovové zámečky, kterým se přezdívalo železná huba. Když jsem se definitivně rozhodla, že si rovnátka nechám dát, měla jsem v merku dva druhy. Ty klasické, jenže bílé, porcelánové, takže z dálky nejsou vidět. Nedají se sundat a chodíte na pravidelné utahování.

A pak Invisilign. Plastová rovnátka, která se sundavají na jídlo, a když jdete třeba na rande ;-). 

Foto: Shutterstock

Na doporučení kamarádky jsem si vybrala ortodoncii Svět rovnátek, kde mají snad neomezenou pracovní dobu, takže mě na konzultaci zdarma objednali téměř hned na druhý den.

Už při příchodu jsem byla velmi mile překvapená, že v čekárně nejsou žádné děti, za to plno dospělých s rovnátky. Evidentně módní trend ;-).

Následovala konzultace, kde mi velmi milý pan doktor řekl, že by v mém případě doporučoval metodu Invisilign, díky které budu mít zuby dříve srovnané. A to za dva roky!!!! Moje vada je totiž komplikovaná v tom, že mi musí všechny zuby posunout dozadu, aby se tam ta zatracená dvojka vešla... No nic, i dva roky utečou rychle, takže jsem do toho šla.

Navíc, tyhle rovnátka mají velkou výhodu. Můžete je kdykoli vyndat. Měly by se sice nosit minimálně 20 hodin denně, ale když je někdy máte kratší dobu, léčba se jen o den prodlouží.

Foto: archiv Karolíny Otevřelové

A jak celá léčba probíhá?

Nejdříve vám sejmou otisky - což už není taková ta sádra, co máte v puse snad hodinu, než zaschne a pak se vytvoří odlitky. Otisky se dnes dělají pomocí 3D scanu, takže je máte hotové ihned a navíc ihned vidíte, jak krásně vaše zuby budou vypadat po léčbě. Věřím tomu, že komukoli ukázali jeho ukázkový chrup na obrazovce, automaticky šel zaplatit zálohu na rovnátka. Nemohla jsem věřit vlastním očím, že budu mít takhle krásné zuby!

Zhruba po třech týdnech mi přišla vyrobená rovnátka z Ameriky. Jsou speciálně udělaná na 3D tiskárně. Já mám 37 folií (průhledných plastových dlah - rovnátek), které jsem si měnila nejdříve po 14 dnech, pak po deseti a teď čekám, jestli budu moct už po týdnu.

Když jsem si nasadila první fólie, bylo pnutí zubů dost nepříjemné. Ne hned, ale třeba za deset hodin. Nebudu vám tady nalhávat, že to nic nebylo, když byl první týden opravdu nepříjemný. Pak si ale zuby na určitý tah zvykly a teď už o rovnátkách skoro nevím. I když si nandám novou fólii. Tlak cítím maximálně půl hodinky a už to zdaleka není tak hrozné.

Teď už se jen těším na krásné zoubky. Doufám, že co nejdřív!

A nejlepší na tom je to, že zhruba po čtrnácti dnech nošení mě na ulici zastavil jeden sympaťák a říká: "Slečno, máte strašně sexy rovnátka."

Tak co, jdete do nich taky?

Ceník a veškeré informace najdete zde.

Čtěte dál