V potemnělé aréně se k zemi snáší okvětní lístky a devět postav se po tanečním parketu pohybuje s mechanickou přesností. Modelky mezi tanečníky prochází, jako kdyby je ani neviděli. Míjí je tak přesně nebo se skutečně prolínají? Je to jako dokonalé propojení dvou světů. Tak v září loňského roku představil módní dům Dior kolekci na nadcházející jaro a léto.

Transparentní šaty a body v tělových odstínech, lehké látky, výšivky, hra struktur materiálů. Všechny tyhle aspekty umocňují pocit feminity. Touto kolekcí se znčaka Dior opět odklání od pro ni tolik typické architektury oděvu.

V kolekci přesto nechybí ikonické sako Bar. Jen nemá pevnou formu. Lady Dior ale svůj pas neztratila. Jen místo kostic ho definuje úzký pásek z hladké kůže s malým monogramem CD místo přezky.

Kolekce má v sobě cosi ezoterického, ale ne alternativního. Dokazuje, že Dior je svým živočišným způsobem značka pro reálnou ženu. Že žena může nosit šaty domu Dior na ulici. Nemusí být zavřena ve sterilním salonu, obklopena ochranou folií, zkostnatělá strachem se pohnout.

Estetika těla
Foto: Ines Manaï
Estetika těla

„Tanec ve spojení s hudbou nám umožňuje vyjádřit ty nejniternější pocity a emoce. Je to univerzální komunikační jazyk,“ vysvětluje Maria Grazia Chiuri.

 

Top 10 zásadních looků z kolekce Dior jaro/léto 2019

Kdo by si myslel, že Maria nectí odkaz velkého Diora, ten by se mýlil. Christian Dior miloval tanec. A z té největší lásky a obdivu vytvořil kostýmy pro ikony své doby jako byl Roland Petit nebo Margot Fonteyn.

Sama Maria kolekcí oslavuje takové osobnosti tance jako Isadora Duncan, Ruth Saint Denis, Martha Graham, Pina Bausch, nebo Loïe Fuller, americkou herečku a tanečnici, která tančila i ve světoznámém kabaretu Folies Bergère.

Tanec a pohyb obecně je zásadní esencí této kolekce. Osvobozující realizace těla, duše a mysli. Naprosté odevzdání se rytmu a emocím. Je to móda a tanec, které definují tělo v nastupující kolekci domu Dior.

Přirozenost pohybu
Foto: archiv značky
Přirozenost pohybu

Oslava lidského těla v pohybu je hlavní motivem kampaně kolekce sezóny jaro/léto, kterou nafotil Harley Weir.

„Chtěla jsem, aby kampaň byla vizuálním zachycením oslavy těla prostřednictvím oblečení. Nejen samotná show ale i kampaň je způsob jakým chceme kolekci představit lidem. Ukázat jim náš pohled na ni,“ vysvětluje Maria Grazia Chiuri.

Kampaň je tak vizualizací ženské síly, přirozenosti a představivosti. Modelky se v ní vzdávají své kontrolované dokonalosti a působí velmi autenticky. Tělové odstíny jakoby skutečně odkazovaly na spektrum barvy kůže budoucích nositelek kolekce.

Za kampaní stojí Sharon Eyal, jež ostatně vytvořila i choreografii k samotné show, a ona sam patří k nejtalentovanějším choreografkám současnosti.

 

Kampaň Dior jaro/léto 2019