Příroda vs. hi-tech. Co v beauty světě vyhrává?

Dlouholetý souboj dvou světů – přírodní a konvenční kosmetiky – se s každým novým objevem na obou frontách přiostřuje. Jak si rivalové stojí v oblasti anti-agingu?

Foto: Shutterstock 

Konvenční kosmetika má s tou přírodní docela komplikovaný vztah. Ačkoli si jde každá svou cestou, neustálé srovnávání z nich dělá dvě hašteřivé sestry, kdy jedna s druhou soupeří, která je lepší, hezčí, schopnější a která má více „followerů“. Dříve přitom podobný konflikt nehrozil, protože si obě strany byly na hony vzdálené. Jenže vývoj mezitím pokročil, minusy obou se vychytaly a ekologické smýšlení válcuje svět. Propastné rozdíly tedy zmizely a i ona kdysi podceňovaná chudinka „příroda“ se vyšvihla na rivala srovnatelné kategorie. 

Chvilka orientace

Pro začátek si ujasněme, co se pod pojmem přírodní, nebo spíše biokosmetika, přesně skrývá. Parametry jsou totiž poměrně přísné a ne každá značka, která se k této komunitě hlásí, do ní skutečně patří. Co tedy musí splňovat? Především mají účinné látky (tedy přibližně 90 procent obsahu a více) pocházet z přísně kontrolovaných ekologických zdrojů. Ve složení by se neměly objevovat syntetické konzervanty, barviva nebo vůně. V žádném případě nesmí být certifikovaná kosmetika testovaná na zvířatech, sběr ingrediencí nemůže zatěžovat životní prostředí a standardy se týkají i obalů přípravků. Tímto výčet nekončí, pro snazší přehled se však můžete řídit visačkou kontrolované přírodní kosmetiky BDIH, Ecocert nebo třeba v Česku udělovanou CPK. Aby na ně značka dosáhla, musí striktních kritérií splňovat ještě mnohem více. A to už je nějaká záruka čistého původu! 

Protipól biokosmetiky, tedy ta konvenční, chemická, je opak se vším všudy. Účinné látky pocházejí většinou z laboratoří, takže ve složení přípravků najdete řadu tajemných, zašifrovaných zkratek, kterým jde o co nejpříznivější výsledek, ne až tak o to, jak velkou zátěží pro pokožku budou. Na druhé straně chrlí množství vyspělých technologií a chytrých transportních systémů, tudíž by některé revoluční objevy (například výroba syntetické kyseliny hyaluronové, která se dříve získávala z kohoutích hřebínků) bez jejích patentů možná ani neexistovaly. 

Jedno je ale jinak. Nároky na udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí donutily i svět laboratorní kosmetiky přehodnotit svá nastavení. Dotklo se to nejen znovuplnitelných obalů, ale třeba i ohleduplnějších metod při získávání ingrediencí z přírody. Kvapem tak přibývá značek, které sice využívají nejnovější technologie, aby formuli efektivním způsobem přenesly do pleti, ale současně čerpají účinné látky výhradně z přírody. Že by důkaz, že „přirozené“ složky opravdu fungují?

Na zelené vlně

Na poli anti-age péče to měla přírodní kosmetika dlouho těžké, protože se tradovalo, že co do účinků nemá šanci konvenční kolegyni přeskočit. Podle Moniky Petráskové, zakladatelky značky Omorfia, však z velké části záleží na ingrediencích: „Jsou značky, které mají velmi jednoduché složení nebo zkrátka ani nemohou za svou prodejní cenu obsahovat kvalitní aktivní složky, a od těch se velké efekty čekat nedají.“ Zdůrazňuje však, že pokud se využívají látky, jako například bakuchiol neboli přírodní obdoba retinolu, v dobré kvalitě, koncentraci a v kombinaci se správným „nosičem“, pak si bezpečně poradí se stimulací kolagenu, s vráskami i se zpevněním pleti. Vůbec nejvýraznější omlazovací účinky – vyhlazení a liftingový efekt – prý vykazuje extrakt z plamatky. Petrásková to celé vidí jasně: „Přírodní kosmetika se zaměřuje na zdravé fungování kůže, proto s ní máte šanci na rozdíl od konvence dosáhnout účinků ještě lepších, nikoli pouze srovnatelných.“

S harmonizací pokožky souvisí i další výhoda – pokud si totiž vyberete správnou přírodní kosmetiku, která zdravé fungování pleti podpoří, bude efekt takové péče dlouhotrvající a setrvá ještě nějakou chvíli i po teoretickém vysazení. Mimochodem, s nástupem účinků to také nebude tak zlé, jak se kdysi tvrdilo. „Většinou se pleť harmonizuje do tří týdnů a poté se začínají ukazovat výsledky,“ prohlašuje majitelka značky Omorfia.

Co když vám ale přírodní kosmetika i přes ty nejčistší úmysly jednoduše nesedne? Tehdy je nutné, nejlépe s odborníkem, zjistit, kde je chyba (často to bývá nevhodnou volbou přípravku vzhledem k typu pleti), popřípadě zkusit eliminovat esenciální oleje v kosmetice, jež mohou u někoho způsobovat podráždění, citlivost či fototoxicitu. Reakcí v podobě pnutí nebo diskomfortu, které se občas objevují záhy po přechodu k přírodní kosmetice, se však nemusíte bát. Postupně totiž odezní. Je to kvůli obsahu silikonů, minerálních olejů nebo vysokého podílu glycerinu obsažených v konvenci. „Svrchní vrstva kůže se kompletně obnoví během dvaceti osmi dní, takže nejpozději v tomto intervalu by se měla veškerá rezidua dostat z pleti ven,“ uklidňuje obavy z možných nežádoucích reakcí Monika Petrásková.

Více se dočtete v říjnovém Harper’s Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál