Princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel královny Alžběty II., zemřel v 99 letech

Zdrcující zpráva z Buckinghamského paláce o úmrtí prince Philipa dnes otřásla celým světem. Zavzpomínejte s námi na jeho soukromý, královský i rodinný život.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Celý svět obletěla smutná zpráva, že princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel královny Alžběty II., dnes ráno zemřel na hradě Windsor. O úmrtí informovala sama královská rodina na jejich oficiálním twitterovém účtu. Princ Philip ve svých téměř 100 letech, které by oslavil 10. června 2021, podlehl infekci po zákroku na srdci, z níž se zotavoval několik týdnů. I tak je tato zpráva velmi zdrcující a celý svět je nyní nejen s královnou a královskou rodinou, ale celou Velkou Británií. Svou povahou a činy si princ Philip získal srdce celého světa. 

Princ Philip, vévoda z Edinburghu

Princ Philip se narodil princovi Andrewovi z Řecka a princezně Alice z Battenbergu v roce 1921, nikoliv však ve Velké Británii, ale na Korfu. Následně žil i ve Francii a občanem Velké Británie se stal po službě u královského námořnictva. V roce 1947 se po královském zasnoubení vzdal jakýchkoliv řeckých a dánských titulů a od svých prarodičů přijal příjmení Mountbatten. V roce 1957 se jeho formálním titulem stal Jeho královská výsost princ Philip, vévoda z Edinburghu. 

Dokonalý královský pár

S princeznou Alžbětou se prvně setkal v roce 1934 na svatbě princezny Marina z Řecka a Dánska a prince Jiřího, vévody z Kentu, ale osudným jim bylo setkání na Royal Naval College v roce 1939, kde se do sebe zamilovali. Osm let poté se vzali a po úmrtí jejího otce krále Jiřího VI. v roce 1952 nastoupila na trůn a stala se tak královnou Alžběta II. Společně měli 4 děti - syna prince Charlese, dceru princeznu Annu a další dva syny Andrewa a Edwarda. 

Čtěte dál