Příběh Meghan a Harryho opět nabral na obrátkách. Co vše způsobil rozhovor s Oprah?

Interview Oprah Winfrey s královským párem rezonuje společností už skoro týden. Co v něm zaznělo, jak na obvinění reagovala královská rodina a co pravděpodobně můžeme očekávat dál?

Foto: Getty Images

Od kontroverzního interview s manželi ze Sussexu uběhl necelý týden. Jedni ho označují za sprosté lži, druzí oslavují Meghan za její odvahu „jít s kůží na trh“. Pojďme se s odstupem času podívat na to, co v rozhovoru zaznělo a jaké reakce to vyvolalo u členů královské rodiny…

Legendární americká moderátorka Oprah Winfrey svým rozhovorem přitáhla pozornost miliónů diváků po celém světě. Jako by chtěli lidé po roce života v pandemii vypnout a vrátit se zpět k oblíbeným dramatům. Měsíce připravované a veřejností napjatě očekávané interview přišlo společnosti vhod a rozproudilo vášnivou debatu.

Chvílemi to působilo, jako bychom byli svědky terapeutického sezení, při kterém Oprah lehce vedla Meghanin tok myšlenek, ale nijak ostře nezasahovala. Spíše vyčkávala, jaké bomby na Buckinghamský palác v tomto rozhovoru spadnou. A že jich bylo dost…

1. Naivita

„Plně jsem nerozuměla tomu, co ta práce obnáší. Nevěděla jsem, co to znamená být pracující člen královské rodiny.“

Bývalá americká herečka hned na začátku přiznává, že o královské rodině nevěděla skoro nic. Nemusela si od malička doma zdobit nástěnku s fotkami Harryho a představovat si jejich pohádkovou svatbu, ale minimálně základní informace o královské rodině a vhodném chování by si bylo dobré zjistit. Meghan ale prý necítila potřebu. Proto dle jejích slov byla velmi překvapená, když po ní princ Harry vyžadoval trénink pukrlete před prvním setkání s královnou Alžbětou II. To, že do staletí staré instituce vstoupila s úplně čistou hlavou se dá označit přinejmenším za odvážný krok do neznáma.

2. Otočka o 360°

„Rozbrečela jste Kate?“

„Ne, stal se přesný opak. Narativ o tom, že jsem Kate rozbrečela byl bod zvratu.“

První měsíce vztahu s Harrym popisuje Megan jako krásné a bezproblémové. V paláci byla vřele uvítána a s rodinou vycházeli skvěle. Po pohádkové svatbě se dle slov obou začalo všechno pomalu bortit. Pro Meghan byl takzvaný bod zvratu moment, kdy se v listopadu 2018 (tedy šest měsíců po svatbě) dostala do novin informace, že rozbrečela Kate, vévodkyni z Cambridge. Ta je veřejností i tiskem dlouhodobě milována, a tak není divu, že tímto začal mediální příběh o „zlé a vypočítavé“ Meghan proti „hodné a oblíbené“ Kate.

Bohužel to byl také začátek psychických problémů, kterými si vévodkyně ze Sussexu během pobytu v paláci procházela. V rozhovoru totiž přiznává, že pravdou byl přesný opak. Tedy, že Kate rozbrečela několik dní před svatbou ji, ale vše si vyříkaly v soukromí. Těžko říct, kde se v britském bulvárním tisku vzala historka, která byla doslova otočená naruby. Pro Meghan prý bylo nejhorší, že palác nejen, že narativ nepopřel, ale také se odmítl vyjádřit. Vévodkyni tak poprvé nechala rodina na holičkách ve chvíli, kdy se sama nemohla ozvat a byla lynčovaná veřejností za něco, co neudělala.

3. Historie se opakuje

„Celá rodina přijala Meghan mnohem lépe, než jsem si představoval. Chovali se velmi přívětivě. Všechno se změnilo po australském turné.“

„A po oznámení mého těhotenství,“ dodává Meghan.

Harry popisuje začátky soužití s královskou rodinou stejně pozitivně jako Meghan. Podle něj se ale vše změnilo ve chvíli, kdy odjeli na turné po Austrálii a Pacifiku, které bylo velmi úspěšné. A tady nastává ten hlavní problém. Bylo tak úspěšné, že veřejnost mluvila hlavně o krásném novomanželském páru a dle Harryho slov si rodina uvědomila, jak dobrá je vévodkyně ze Sussexu ve své práci. A jak je oblíbená.

„Jen bych si přál, abychom se všichni poučili z minulosti,“ dodává Harry a celá situace vyznívá trochu jako narážka na paralelu s příběhem princezny Diany a prince Charlese (Harryho rodičů). V roce 1983 totiž také proběhlo velmi úspěšné australské turné mladého páru. Diana zářila a veřejnost jí naprosto zbožňovala. Bohužel ale svojí krásou a vřelým vystupováním zastínila nejen svého manžela, ale také ostatní členy královské rodiny, a to se v monarchii neodpouští. Dianin úspěch v Austrálii a Pacifiku je považován za začátek konce jejího vztahu s Charlesem, ale i celou rodinou.

Foto: Getty Images

4. Zlatá klec

 „Mlčela jste nebo jste byla umlčena?“ 

„To druhé.“

Nejen, že Meghan přišla do královské rodiny bez znalosti zvyků nebo historie, bohužel vcelku naivně uvěřila tomu, že za její mlčení jí palác poskytne neprůstřelnou ochranu a imunitu. To se ovšem nestalo, jak už vyplívá z odstavců výše, a vévodkyně ze Sussexu dostala nálepku zlatokopky, která rozvrátila královskou rodinu a bodla do zad dvanáct set let starou monarchii. Harry v druhé části interview mluví o jakési tajné dohodě mezi palácem a britským tiskem, takže těžko říct, jestli některé narativy nevznikají přímo v srdci královské rodiny.

Psychický tlak, který Meghan během těhotenství se synem Archiem musela zažívat, si asi těžko umíme představit. Silná jsou slova vévodkyně o tom, že už nechtěla dále žít a přemýšlela nad sebevraždou. Zavřená několik měsíců ve svém sídle, bez kontaktu s okolním světem, to nám teď věrně připomíná realitu posledních měsíců. Co je ale horšího, než když člověk se sebevražednými myšlenkami prosí o pomoc a není vyslyšen? V rozhovoru uvádí, že nejdříve sdílela své pocity s manželem, který se jí snažil pomoct. Ani jeden z nich však v paláci neuspěl a nedokázal sehnat odbornou pomoc. Protože jim byla odepřena. A jak říká Meghan, opravdu si nemohla vzít Uber a odjet na sezení s psycholožkou. Podle jejích slov jí byl v momentě příchodu do rodiny sebrán řidičák, pas, klíče (a svoboda).

5. Bez titulu, bez ochrany

„Záleželo vám na tom, aby měl Archie titul prince?“

„Pokud by to pro něj znamenalo ochranu, tak ano…“

„…panovaly obavy a rozhovory o tom, jakou barvu pleti bude (Archie) mít, až se narodí.“

Meghan v rozhovoru popřela, že by odmítnutí titulu pocházelo z její nebo Harryho iniciativy. Dle jejich slov mu titul nebyl udělen palácem a jako jeden z důvodů vnímá údajné obavy z toho, jak tmavá Archieho pleť bude. To samozřejmě vyvolalo pobouřené reakce nejen u moderátorky Oprah, ale po celém světě. Proč Archie titul nedostal a děti prince Williama a vévodkyně Kate ano? Bylo to kvůli obavám z jeho smíšeného rasového původu? To jsou otázky, na které palác zatím neodpověděl a pouze situaci označil za „znepokojivou“.

To opravdu nemají na víc než „znepokojivé“? Mimochodem, jak už naznačil Harry v druhé půlce rozhovoru, Meghan mohla být pro rodinu opravdu velký přínos, co se rasové otázky týče. Místo toho však přišel přesný opak, a to rasistické otázky a obavy z toho, že mladý princ bude mít snědou pleť. Tak z něj pro jistotu prince neudělali.

Tvrzení samozřejmě nemusí být pravdivá, ale vzhledem k naladění britské společnosti v těchto otázkách, je snadné tomu věřit. Ovšem nikdo z nás do konverzací královské rodiny nevidíme a klidně mohlo jít o prostou debatu nad tím, po kom syn Harryho a Meghan asi bude. Názor si musíme udělat všichni svůj. K čemu se přikláníte vy? 

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

A co na to královská rodina? 

Od zveřejnění rozhovoru veřejnost i média napjatě čekají na vyjádření členů královské rodiny k závažným obviněním, která v interview zazněla. Hned v pondělí se reportéři snažili dostat alespoň nějakou reakci z britského premiéra Borise Johnsona, který se ale odmítl k věcem královské rodiny vyjadřovat. Mlčení prolomilo stručné prohlášení paláce v úterý 9. března, které bylo vydáno jménem královny Alžběty II.

„Celou rodinu zarmoutilo, když se dozvěděla o celém rozsahu toho, jakou výzvou pro Harryho a Meghan poslední roky byly. Nastolené otázky, zejména ta rasová, jsou znepokojivé. Jakkoli se některé vzpomínky mohou rozcházet, jsou brány velmi vážně a rodina se s nimi vypořádá soukromě,“ stojí v prohlášení. Nakonec je dodáno, že Harry, Meghan a Archie budou vždy milovanými členy rodiny.

V čtvrtek zareagoval princ William na otázku novináře, zda je královská rodina rasistická, rázným popřením. Zároveň uvedl, že s bratrem zatím nemluvil, ale má to v plánu. Co se týče prince Charlese, tak ten se zatím drží protokolu a k věci se veřejně nevyjadřuje. Podle expertů se dá předpokládat, že královna bude chtít vyřešit celou záležitost v rámci rodiny a nebude se tedy více vyjadřovat veřejně.

Interview pouze jako začátek. Co dál?

Otázkou je, zda přísná interní pravidla paláce členové dodrží. Už teď je jasné, že hlavní debata proběhne mezi Harrym a jeho otcem princem Charlesem a bratrem princem Williamem. Co se týče královny, je dost možné, že bude chtít řešit nedostatky, které byly instituci jako takové vytčeny. K její osobě se v rozhovoru snesla pouze slova chvály, tudíž by bylo pochopitelné, že se jím bude dále veřejně zabývat.

I po týdnu od rozhovoru je zřejmé, že slova vévodkyně Meghan a prince Harryho budou rezonovat společností ještě dlouho. Stejně jako u jiných témat dochází k velké polarizaci názorů, a tak už můžeme jen odhadovat, jaké následky interview bude mít. Jisté je ale to, že díky své enormní sledovanosti vydělalo stanici CBS opravdu hodně peněz, stejně jako moderátorce Oprah Winfrey, která příhodně vlastní produkční společnost, jež za rozhovorem stojí a vybírá licenční práva. Meghan a Harry za něj sice jediní placeni nejsou, ale odnáší si z něj publicitu a velký zájem veřejnosti, který se jistě bude hodit u připravovaných projektů se Spotify a Netflixem. Přeci jenom v Americe lidé prahnou po zákulisních informacích více než kde jinde a předpokládá se, že právě na americký trh budou manželé svými komerčními projekty cílit.

Čtěte dál