Příběh jménem Birkin

Je jedinečná, francouzská a exkluzivní. Od osmdesátých let je symbolem luxusu a bohatství. Jak se zrodila a proč byste měli znát její příběh?

Vítejte ve světě Hermès. Značky, která se zrodila v roce 1837 ve Francii. Tehdy do Paříže přijel mladý řemeslník jménem Thierry Hermès, který založil postrojovou dílnu v Grands Boulevards, sloužící evropským šlechticům. Stejně jako Louis Vuitton nezačal svůj podnik výrobou kabelek, ale kufrů, Hermès zase začínal s výrobou vysoce kvalitních kovaných postrojů a uzd pro přepravu kočárů.

Foto: archiv webu Eqliving.com

Rok 1880 byl pro firmu klíčový, protože se vedení ujal syn Charles-Émile, který obchod přestěhoval na adresu 24 rue du Faubourg Saint-Honoré, kde ho můžete najít i dnes. S pomocí synů Adolpha a Émila-Maurice začal s výrobou sedlářských doplňků a své produkty prodával v maloobchodě. Společnost se starala o elitu Evropy, severní Afriky, Ruska, Asie a Ameriky. V roce 1900 firma nabídla tašku Haut à Courroies, která byla speciálně navržena pro jezdce, aby s sebou nosili sedla. V roce 1914 bylo zaměstnáno až osmdesát sedlářských řemeslníků a v roce 1918 byla představena první kožená golfová bunda se zipem, vyrobená pro Edwarda, prince z Walesu. První kabelky představil Hermès roku 1922, poté, co si stěžovala manželka Émila-Maurice, že nemůže najít ideální kabelku.

Po dlouhých letech vývoje firmy a rozšíření sortimentu o kabelku Sac à dépêches, neboli “Kelly”, pojmenovanou po Grace Kelly (rok 1935) a čtvercových šátků Hermès carrés (rok 1937) se proslulá “Birkin” připojila až v osmdesátých letech.

Foto: archiv webu Leprix.com

Kabelka Kelly s šátkem přivázaným přes rukojeť.

V roce 1983 byl generální ředitel firmy Jean-Louis Dumas posazen vedle anglické herečky Jane Birkin během letu z Paříže do Londýna. Birkin měla s sebou slaměnou kabelku, kterou se snažila strčit do přihrádky nad hlavou. Tenkrát byla mladou matkou, tak potřebovala, aby měla v kabelce prostor například pro dětské lahvičky své dcery, malé Lou. Kabelka jí ovšem z přihrádky vypadla a obsah se vysypal na zem. Tenkrát Birkin vysvětlovala panu Dumasovi, že nemůže najít hezkou koženou tašku, do které by dala všechny potřebné věci.

Foto: archiv Instagram @janebirkindaily

Jane Birkin se svým ikonickým slaměným košíkem.

O rok později vytvořil Dumas černou poddajnou koženou tašku jménem Birkin. Taška měla charakteristické rysy, jako je leštěný povlak, otočná spona a samozřejmě podpis domu na sedlovém šití. Jane Birkin ovšem z tašky nebyla nadšená, protože byla moc těžká. V roce 2010 také chtěla, aby Hermès přestal používat její jméno k prodeji kabelek z krokodýlí kůže.

Deset let po svém zrození měla Birkin být držena za dvě rukojeti, s klapkou uvnitř. V tom období se také Birkin začíná vyrábět  z hovězí, pštrosí a telecí kůže; a ve dvou nových rozměrech: 30 a 35 centimetrů, a později v 25 centimetrech.

Tašky jsou ručně vyráběny ve Francii pomocí specifického švového šití společnosti, které bylo vyvinuto v roce 1800. Každá taška je ručně šitá, leštěná a malovaná. Dokončení trvá několik dní. Uši se získávají od různých koželuhů ve Francii, což má za následek různé pachy a textury. Společnost vysvětluje, že náklady na výrobu tašky Birkin ve srovnání s jinými taškami jsou podstatně vyšší, a proto je cena tak vysoká, jde o vysokou úroveň řemeslného zpracování.

Foto: archiv webu Luxity.co.za

Na rozdíl od Kelly má Birkin siluetu velké tašky s dvěma horními úchyty, což vystihuje její praktičnost. Protože byla původně vytvořena pro cestovní použití, všechny Birkins mají zámek a klíč, takže klapka může být zcela zajištěna. Uvnitř má taška jednu normální kapsu a jednu kapsu na zip. Taška sedí na čtyřech nohách, označovaných jako “clou”, aby udržovala tvar a rovnováhu.

Hlavní charakteristiky, podle kterých můžete určit pravost Birkin, jsou: úchyty, plaketa, klapka, kožený zvonek, zámeček a clou.

Průměrná cena za kabelku Birkin je 12 000 dolarů. Tato cena se za posledních třicet let zvedla v přepočtu o 10 000 dolarů. V roce 2014 jich bylo vyrobeno 70 000, přičemž je na ni čekací listina až šest let. Schválně se jich vyrábí málo, aby byly vzácnější a měly větší cenu pro sběratele.

Foto. archiv webu Wehearit.com

V epizodě seriálu Sex ve městě jedna z hlavních hrdinek Samantha Jones zastupuje v oblasti PR známou herečku Lucy Liu. Samantha po této kabelce natolik touží, že jména její klientky využije, jen aby se posunula výš na čekací listině. Prodavač jí řekne: „To není kabelka. To je Birkin.”

V některých zemích, například v Asii, je Birkin považována za investiční nástroj, protože při přeprodeji nabírá na hodnotě. Studie z roku 2016 zjistila, že ​​tašky Birkin měly mezi lety 1980 a 2015 průměrné roční výnosy 14,2 %, což významně překonalo index S&P 500 ve výnosech za stejné období. V roce 2010 společnost Hermès oznámila, že čekací pořadník oficiálně ruší, což znamenalo novou šanci získat Birkin. V květnu 2017 byla na aukci Christie's v Hongkongu prodána 30centimetrová matná, bílá Birkin z himalájského niloticus krokodýla s osmnáctikarátovým bílým zlatem a hardwarem nesoucím 245 diamantů za 2,94 milionu HK (377 261 USD), čímž se zlomil rekord nejdražší kabelky na světě.

Podívejte se s námi na pár sběratelských kousků, které jen tak někde neuvidíte.

Čtěte dál