Představujeme výstavu Jana Saudka: LIFE

Ikona české fotografie Jan Saudek letos oslavil 85. narozeniny a při této příležitosti připravil producent Milosh Harajda originální výstavní koncept LIFE, který tento podzim představí dvě slovenské instituce. Harper's Bazaar vám přináší exkluzivní virtuální prohlídku.

Foto: archiv

„Život není hnusný a krátký. Je dlouhý a krásný,“ říká jedna ze životních manter umělce, který na vlastní kůži zažil holocaust či cenzuru komunistického režimu. Titul LIFE odkazuje na název ikonické fotografie ze šedesátých let, která je umělcovým autoportrétem a dílo se stalo ústředním vizuálem výstavy. 

„Hlavním cílem od počátku tohoto projektu bylo nabídnout divákům nový pohled na tvorbu Jana Saudka, jehož veřejnost vnímá kontroverzně. Pro Východoslovenské muzeum v Košicích a Caraffově věznici v Prešově jsme koncipovali výstavu se zaměřením na téma rodiny, holocaustu a mnoho z vás možná překvapí, že většina snímků není kolorovaná,“ říká producent výstavy Milosh Harajda.

„Renesance“ českého provokatéra je v Košicích instalována do dvou místností. „Dobrý fotograf vytvoří za život 7 fotografií. Já jsem jich udělal šest a tu sedmou už nenafotím,“ přiznal Jan Saudek. Právě jeho osobní favorité otevírají výstavu a divák tak hned v úvodu poznává díla, které sám autor považuje za vrchol své tvorby. Ve výběru překvapivě absentuje ženská figura.

Foto: archiv

Druhá místnost nabízí v náznacích pohled na dobu studené války, ztrátu svobody či hrůzy spojené s holocaustem. Samostatnou pozornost poutá záběr na rozbitou láhev Coca - Coly. Právě ta se stala ikonickým symbolem popartu, který definoval Andy Warhol. Jeho rodiče pocházeli z regionu, kde Saudek představuje výstavu LIFE.

Samostatná sekce je věnována studiu rodiny, kde Saudek portrétuje děti a rodiče v různých podobách. Napětí mezi sourozenci, odloučení od rodičů, pouto mezi otcem a synem, pocta autorovu otci, jehož Saudek zachytil uprostřed židovského hřbitova. Toto všechno je instalováno v malých formátech a černobílém provedení, což dodává výstavě intimní charakter. 

Kdy a kde výstavu navštívit? 

SAUDEK, Východoslovenské múzeum v Košicích, 22. 8. - 27. 9. 2020

JAN SAUDEK: LIFE, Caraffova věznice v Prešově, 1. 10. - 31. 10. 2020

Čtěte dál