Přečtěte si: Mezi osudy

Knihy, které jsme pro vás tentokrát vybrali, osídlili hrdinové, co se nenarodili pod šťastnou hvězdou. Vy však při četbě pocítíte blaho nadpozemských rozměrů.

Foto: archiv vydavatele

Tiché roky
Foto: archiv vydavatele
Tiché roky

Alena Mornštajnová

Host

Alena Mornštajnová je mistryně proplétajících se životních příběhů, ať už v knihách Hana, nebo Slepá mapa. Její nejnovější počin se sice neodehrává na pozadí velkých historických událostí, ale není o nic méně rafinovaný. Tentokrát se dohromady slijí osudy uzavřené dívky Bohdany snažící se přijít na kloub rodinnému tajemství a oddaného komunisty Svatopluka Žáka. Znovu se ukáže, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo.

Mezi svými
Foto: archiv vydavatele
Mezi svými

Amos Oz

Paseka

Nejpřekládanější izraelský spisovatel by se 4. května dožil osmdesáti let. Nakladatelství Paseka si jeho nedožité výročí připomíná novou edicí jeho knih s jednotnými přebaly ilustrátora Jindřicha Janíčka. Týká se to i románu Mezi svými, jenž čtenáře přenáší do prostředí fiktivního kibucu 50. let, v němž se otec rozhodne postavit milenci své dcery, starý zahradník nese na svých bedrech celou tíži tohoto světa a žena píše své sokyni v lásce mučivě zvrácené dopisy. Každý z nich, ač obklopen spřízněnými lidmi, prožívá svou vlastní verzi osamělosti uprostřed davu.

Osud tažných ptáků
Foto: archiv vydavatele
Osud tažných ptáků

Maarten't Hart

Prostor

Předtím než se Maarten’t Hart stal spisovatelem, působil jako profesor biologie. Do své knihy, které se po celém světě prodalo již přes dva a půl milionu výtisků a byla i zfilmována, promítl nejen svou lásku k přírodě, ale i detaily ze svého dětství poznamenaného přísnou kalvinistickou výchovou. Hrdina jeho románu biolog Maarten je fascinován ptactvem obývajícím mokřady západního Nizozemska. Citlivý introvert si přitom s opeřenci rozumí lépe než s lidmi, a zejména ženami, s nimiž komunikaci brzdí Maartenovy vnitřní strachy. Nizozemská klasika vychází poprvé v češtině po čtyřiceti letech od svého prvního vydání.

Stříbrná hvězda
Foto: archiv vydavatele
Stříbrná hvězda

Jeanette Wallsová

Mladá fronta

Dětství americké novinářy a spisovatelky Jannette Wallsové nebylo zdaleka idylické. Putování své rodiny po nehostinných místech Ameriky promítla do svého dosud nejznámějšího románu Skleněný zámek, který se přede dvěma lety dočkal i filmové adaptace s Brie Larson a Naomi Watts v hlavních rolích. I ve své další knize Stříbrná hvězda se šťastnými momenty šetří. Sedmdesátá léta v Kalifornii byla érou hippies. Jednou z nich je i matka dvou -náctiletých dcer, která je opustí, aby„se našla“. S trochou peněz, co jim zanechá, nevystačí dlouho, a tak musí vyhledat pomoc příbuzných. Přivydělávají si hlídáním dětí a prací pro hrubiánského ředitele místní továrny, což přinese jen další nesnáze...

Než vystydne káva
Foto: archiv vydavatele
Než vystydne káva

Tošikazu Kawaguči

Kniha Zlín

Představte si, že bystese mohli vrátit do minulosti a promluvit se svými blízkými, ale jen po dobu než vám v šálku vystydne káva. Využili byste té nabídky? Japonský spisovatel, scenárista a režisér ve své prvotině přináší čtyři varianty takových schůzek. Setkávají se v ní milenci, manželé, sestry i matka s dcerou a v malé kavárně Funiculi Funicula řeší věci nedořešené a nacházejí odvahu říct si věci dosud nevyřčené. Při čtení dojemné knihy přitom budete mít tendenci sáhnout místo horké kávy raději po něčem ostřejším. Knížka je literární verzí úspěšné stejnojmenné divadelní hry, která bodovala na japonských divadelních festivalech. Kawagučiho kniha byla v roce 2017 jedním z nominovaných titulů na cenu japonských knihkupců.

Čtěte dál