Pravidla power dressingu podle Zuzany Kubíčkové

Jak upgradovat váš pracovní šatník? Odpověď hledejte v nejnovější kolekci jedné z nejvýraznějších českých návrhářek.

Foto: Marek Mičánek

“Měla jsem celou dobu dojem, že je moje oblečení spojováno s něčím, co je těžko představitelné v ulicích, co se nosí spíš do budoáru. Že se to ženám líbí, ale nedokáží si představit, že by si to oblékly,” říká návrhářka Zuzana Kubíčková.

Jednu z nevýraznějších českých designérek má řada lidí opravdu zařazenu jako tvůrkyni efemérních a provokativních modelů - do módní branže ostatně vstoupila s kolekcemi oděvů připomínající spíše rafinované spodní prádlo, nedávno uvedla kolekci hedvábných pyžam a župánků a proslavila se i jako tvůrkyně kostýmů pro burleskní umělkyně. Se svou nejnovější kolekcí se ale rozhodla z předsudků vymanit. Pokud to zjednodušíme - Zuzana Kubíčková se rozhodla vydat z ložnice do kanceláře.

Dva v jednom

Původně měla mít kolekce velkolepou premiéru na jarním pražském týdnu módy. Plány na přehlídku, kterou chtěla Kubíčková opět pojmout s přesahem, ale zhatila epidemie koronaviru. Nejnovější kolekci nazvanou Pop & Couture 2020 tak představila novinářům a zákaznicím na intimní prezentaci přímo v návrhářčině vinohradském ateliéru. Kubíčková v kolekci propojila své dvě linie tvorby - dostupnější a nadčasovou řadu Pop s pompéznější a luxusnější řadou Couture.

Vycházela ovšem z jedné věci - dámského kostýmku. Prostor tak dostala vypracovaná sáčka, lehké trenčkoty, saténové blůzky a kalhoty do pasu vyhotovené v převážně neutrálních tónech šedé a hnědé. "Je to moje verze power dressing. Byznys styl, kde je ve střizích náznak formálnosti a reprezentativnosti, ale převládá ženský element,” vysvětluje Kubíčková, která byla i mezi letošními nominovanými na cenu Czech Grand Design.

Dotek křišťálu

Pro inspiraci si Kubíčková sáhla do období 90. let, které se dá vyčíst z širších ramen, měkce střižených objemů či zdůrazněného pasu. Příchuť couture pak kolekci dodávají ručně aplikované křišťály Preciosa. Objevují se na detailech jako jsou přezky u kabátů, kopírují vzor károvaných látek či dominují lehkým topům, které lze obléknout přes halenku. “Nemůžu kamínkům odolat. To mám z té burlesky,” směje se. “Chtěla jsem však ukázat, že trochu toho lesku si ženy mohou dovolit i do kanceláře.”

Čtěte dál