Právě teď je ideální čas, kdy se zbavit pigmentových skvrn

S podzimem, kdy už slunce nemá takovou sílu, přichází nejlepší čas vyrazit do boje s pigmentovými skvrnami.

Foto: Shutterstock 

Léto už je pryč, škody, které napáchalo, jsou sečteny. Jestli vám během prázdnin vyrašily tmavé flíčky, nezoufejte. Zbavit se jich sice není úplně jednoduché, ale jde to. A příští sezónu se o to víc chraňte krémem s SPF, abyste zabránili vzniku dalších. Často totiž máme pocit, že jsou symbolem stárnutí, a ony se opravdu s věkem vytvářejí častěji, ovšem samotný věk na ně má jen pramalý vliv. Ve skutečnosti je mnohem častější příčinou nadměrné slunění. Skvrny se na slunci netvoří hned, můžete si to představit třeba tak, jako by pokožka měla paměť – každé nechráněné vystavení slunci si v sobě ukládá a po nějakém čase to projeví navenek právě vznikem hyperpigmentace.

Vznik tmavých flíčků na pleti může být i výsledkem reakce některých agresivnějších látek v kosmetice na sluneční záření. Ze stejného důvodu vám každá kosmetička či dermatoložka klade na srdce, abyste se po chemickém peelingu, ošetření laserem a podobných procedurách nevystavovali slunci, jinak hrozí ztmavnutí kůže. Může se však také jednat o skvrny po akné či poranění, kůže rovněž reaguje na hormonální vlivy, proto se pigmentové skvrny rády tvoří například v těhotenství.

Co s tím?

Chce to trochu trpělivosti a také najít ten nejúčinnější postup. Vůbec nejlepší je přitom svěřit se do rukou odborníků, kteří díky speciálním ošetřením boj se skvrnami výrazně urychlí.

Retinolový peeling

Jedním z takových ošetření, které přinese viditelný výsledek, a ještě navíc zabrání další tvorbě pigmentových skvrn, je retinolový peeling anebo depigmentační koktejl Md:complex Melanoceuticals, který zároveň využívá benefity mikrojehličkování. Za tímto názvem se skrývá profesionální ošetření v Impera Beauty Boutique pomocí speciálního koktejlu, který obsahuje kyselinu tranexamovou, azelaovou, kojovou, askorbovou, citronovou a glykolovou, glutathion a arbutin. Kromě toho, že vás zbaví skvrn, také zlepšuje regeneraci pokožky, brání stárnutí, zlepšuje hydrataci, zvyšuje pružnost, snižuje počet vrásek, stimuluje produkci kolagenu a elastinu.

Na vyčištěnou pleť, respektive na ošetřované oblasti, se 30 minut před zákrokem nanese štětcem anestetický krém a na dobu působení se přikryje fólií. Po uplynutí této doby se pleť znovu vyčistí a kosmetička do ní jemně vetře depigmentační koktejl. Okamžitě poté ošetří pleť mikrojehličkovým perem W&O Microneedle Pen pomocí krouživých pohybů. Znovu nanese koktejl a vmasíruje, aby se lépe vstřebával.

Různé druhy laseru

„Stále nejspolehlivější metodou jsou depigmentační lasery, nejlépe rubínový či alexandritový,“ říká Marta Moidlová, primářka z kliniky LaserPlastic. Souhlasí s ní i přední český plastický chirurg Martin Molitor z kliniky Art Ethic, který doporučuje rovněž klasický CO2 laser nebo vysokovýkonný diodový laser. „Pigmentové skvrny mohou mít různý původ a charakter a podle toho pak lékař vybere ten nejvhodnější typ laseru,“ doplňuje.

Chytrá kombinace

Na zmírnění pigmentových skvrn se doporučuje také chemický peeling. Na pigmentace ve středních a hlubších vrstvách kůže už ale obvykle nestačí. Tehdy se vyplatí vsadit spíše na ošetření tzv. intenzivním pulsním světlem známým pod zkratkou IPL, s nímž pracují například v Medicom Clinic. Toto světlo dokáže rozstřelit pigment, který se zhruba do týdne z pleti odloupne. Pulzní světlo zároveň prohřívá kolagenní vlákna v horní části kůže. Poškozená vlákna se smrští a nastartuje se jejich obnova. Při ošetření proto zároveň dochází k omlazení pleti, tedy k její rejuvenaci. Můžete však také obě ošetření spojit – kombinace chemického peelingu a IPL se jmenuje Biored peel. V prvním kroku se nanáší na ošetřovanou oblast chemický peeling, ve druhé fázi se lokalita ošetřuje speciálním světlolomným gelem, přes který se provádí ošetření právě intenzivním pulzním světlem. Koncovka přístroje IPL vyzařuje silné světlo, které se na povrchu kůže proměňuje v teplo – to odstraňuje pigment, zatahuje jemné kapiláry a obnovuje kolagenní vlákna.

Čtěte dál