Praha – LA – Praha: Jak uspět za oceánem a zůstat sám sebou

Seznamte se s umělcem, který si získal renomé ve městě andělů.

Foto: archiv umělce

Maxim, pražský rodák, kterému se podařilo vybudovat úspěšnou kariéru v USA, kde v současné době žije, vystaví svá díla poprvé v Praze. Název expozice, Alchymista, je jasným odkazem na kultovní knihu Paula Coelha, jež byla pro Maxima před dvaceti lety posledním impulzem k rozhodnutí odejít z Čech a vydat se objevovat svět, naplnit vlastní osud. 

Foto: archiv umělce

Nejdříve San Francisco, poté Chicago, nakonec Los Angeles. Tam našel malíř svůj domov. V jeho podání ale není pozlátkový La La Land jen líbivou kulisou pro sluncem zalité instagramové fotky. LA ho učarovalo svojí odvrácenou tváří, syrovou estetikou a dynamickou vibrací, díky kterým se zde dokáže plně soustředit výhradně na malování. A právě zde vznikl soubor velkoformátových expresivních pláten The Universal Argument, z nichž se skládá výstava Alchymista

Foto: archiv umělce

„Alchymista je moje vůbec první výstava na rodném kontinentu. Je pro mě jakýmsi logickým vyústěním cesty, na kterou jsem se před dvaceti lety vydal. Jel jsem si napsat svůj životní příběh a teď ho jedu vyprávět zpět do rodného města,“ vypráví Maxim.

„Obrazy, které v Praze vystavím, znázorňují mé vnitřní úsilí a boj při hledání významu lidské společnosti v dnešní době. Jsou portrétem lidské rasy a její rozpadající se identity ve světě zidealizovaných mediálních model a překroucených hodnot.“ 

Foto: archiv umělce

Maxim ve své tvorbě využívá různá média, není věrní pouze plátnům a barvám. Díky jeho zkušenostem s rozmanitými prostředky sebevyjádření mohla vzniknout limitovaná kolekce oblečení a bot ve spolupráci s e-shopem footshop.cz. Kolekce bude k dostání na vernisáži výstavy 11. srpna v pražském OD Kotva. Expozice se poté přesune do Kavárny co hledá jméno a Vnitroblocku.

Foto: archiv umělce

Čtěte dál