Poznejte tradici poctivé Tkalcovny Kubák

V Tkalcovně Kubák cvakají stavy již více než sto padesát let. S nejmladší generací přichází kromě úcty k řemeslu ke slovu i svěží design.

Foto: archiv Tkalcovny Kubák

Když něco zhodnotíte slovy, že se tam zastavil čas, nepředstavíte si zrovna hodnoty, které se dnes tak cení – technologickou vyspělost, rychlost, dravost... V Tkalcovně Kubák ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce se ovšem vážně zastavil čas. Můžete tu sledovat práci lidí, kteří zručně pracují u strojů. Neslyšíte žádné zvuky počítačových klávesnic, nevidíte žádné automaty. Jen ruce a staccato starých tkalcovských stavů.

„Naše vlněné látky jsou utkané speciální člunkovou technologií na strojích z roku 1936. Ty stavy jsou velmi pomalé, ale produkce na nich je perfektní. Nové stavy jsou dnes sestrojené tak, aby byly rychlé a výkonné a metráž chrlily, ale nikdy na nich nedosáhnete takové tkaniny s pevným okrajem. Tuhle technologii využíváme už více než století, nikdy jsme od ní neupustili a patří mezi naše rodinné know-how,“ říká Filip Kubák, jenž patří k šesté generaci tkalců rodinného podniku a firmu vede od roku 2010 společně se svým otcem Zdeňkem.

Žádný výrobní proces se tu nevynechává ani nijak neurychluje, pracuje se výhradně se skanými přízemi, které jsou díky tomu pevnější, odolnější proti oděru a trvanlivější. Kubákovi se zaměřují především na bytový textil z přírodních materiálů, jako jsou vlněné deky, plédy, přehozy nebo bavlněné ubrusy.

Foto: archiv Tkalcovny Kubák

Historie značky sahá do roku 1870. Za tu dobu přišly dvě nucené pauzy, kdy se výroba musela přerušit. „První byla během první světové války, kdy musel můj prapraděda narukovat. Druhá pauza nastala s nástupem komunistů k moci, kdy byla firma znárodněna. Můj děda pak oslovil zakládající členy Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV) s tím, že má dílnu, která spolupracuje s umělci, designéry a architekty, a že by byla škoda, aby nefungovala. Přesvědčil je, a tak pod ÚLUVem byla dílna znovu otevřena v roce 1955. Můj děda, ač nebyl ve straně, v ní byl zaměstnaný jako vedoucí,“ vypráví Filip Kubák. On sám už od dětství chodil do výroby, koukal všem pod ruce a učil se. A věděl, že v řemesle bude pokračovat.

Pracovat v rodinné firmě s tak dlouhou tradicí vyžaduje jistou houževnatost, kterou mají Kubákovi v krvi. „Cítím hlavně odpovědnost vůči svým předkům. Oni to dokázali a je potřeba odkaz táhnout dál. Ale samozřejmě občas přichází i jistý generační střet, kdy se i u nás potkají různé pohledy na věc. I to je dobře. Ale stále je naše největší síla v tradici, která se předává z generace na generaci,“ říká.

Proč si zakládají na české vlně a s kterými českými umělci, architekty a designéry spolupracují? Nejen to se dočtete v celém článku, který najdete v srpnovém vydání Harper's Bazaaru. Stále v prodeji! 

Foto: archiv Tkalcovny Kubák

Čtěte dál