Poznejte kouzlo a účinky zeleného čaje

K zelenému čaji se dlouhá léta obrací odborníci, kteří ho propagují jako účinný nástroj k hubnutí. Jaká je pravda a jaké další blahodárné účinky má?

Foto: Shutterstock

Podle archeologických nálezů si nápoj ze zeleného čaje užíváme již 5 000 let. Začal se pěstovat v Indii a Číně, kde byl podle legendy objeven čínským císařem Šen-nungem. Císařovi prý spadlo pár lístků čaje do ohřívané vody a on byl okouzlen jeho výbornou chutí. Ovšem zelený čaj je populární do dnes. Celebrity jako například Gwyneth Paltrow nebo Michelle Obama ho pijí každý den. Proč?

Blahodárnost zelených lístků

Díky blahodárným vlastnostem zeleného čaje jím můžete nahradit kávu nebo třeba černý čaj. Zatímco se lístky černého čaje nechávají oxidovat a tím ztrácí některé živiny, listy zeleného čaje jsou neoxidované, takže si udržují vysokou hladinu mikroživin, které jsou plné antioxidantů známých jako polyfenoly. Zdravotních výhod proto může mít zelený čaj mnoho, od pomoci s bolestmi hlavy nebo jako prevence demence. Ovšem jde opravdu o účinnou pomůcku při hubnutí? 

Pomáhá však s hubnutím? 

„Zelený čaj působí mírné zvýšení metabolismu a přednostní spalování tuků,“ vysvětluje doktorka Carrie Ruxton, která má doktorát z dětské výživy a pracuje v Tea Advisory Panel. Předpokládá se, že za to může vysoký obsah katechinů, zejména EGCG (extrakt ze zeleného čaje), který je silně antioxidační a pomáhá hubnout pomocí termogeneze, procesu výroby tepla v těle. Zároveň obsahuje kofein, u kterého bylo prokázáno, že podporuje oxidaci lipidů - neboli spalování tuků - a zlepšuje výkon při cvičení.

„Chcete-li zhubnout a spalovat tuky, vaše tělo to musí nejprve rozložit a přesunout do krve. Sloučeniny v zeleném čaji mohou pomoci tomuto procesu posílením účinků některých hormonů spalujících tuky, jako je norepinefrin (noradrenalin),“ vysvětluje David Wiener, tréninkový specialista společnosti Freeletics.

Metaanalýza studií provedených v roce 2020 o dopadu zeleného čaje (studie poskytly účastníkům doplňky zeleného čaje, nikoli šálky k pití) u obézních lidí zjistila, že denní zvyk snižoval tělesnou hmotnost o necelé 2 kg během 12 týdnů. Studie dále ukázaly, že optimální je konzumovat mezi 2-4 šálky denně. Jde totiž o dobrou alternativu nezdravým a mnohdy přeslazeným nápojům.

Zdravá kombinace

Zároveň může zelený čaj pomoci s hubnutím, když se kombinuje se cvičením. Stejně jako kofein, který zlepšuje výkon, výzkum ukazuje, že spotřeba před tréninkem může pomoci spálit o 17 procent více tuků. Další ukázaly, že EGCG (extrakt ze zeleného čaje) může z dlouhodobého hlediska vést k nižším hladinám tělesného tuku, ačkoli jejich cílovou skupinou byli obézní muži.

„Pokud konzumujete zelený čaj před cvičením, mohou tyto antioxidační sloučeniny zvýšit vaše spalování tuků během kardio cvičení a také pokračovat ve spalování kalorií v klidu, což vám pomůže spalovat více, než kdybyste cvičili sami,“ říká Wiener.

Zároveň dodává „když si připravujete šálek zeleného čaje, dávejte pozor, abyste nepřehřáli vodu, protože nadměrný var by katechiny poškodil. Pro dosažení nejlepších výsledků vařte vodu a poté ji nechte 10 minut odpočívat. Potom zalijte čajové lístky a nechte je několik minut odležet, než listy napnete.“

Věčně mladá

Zelený čaj můžete ovšem také použít třeba v boji proti stárnutí. Antioxidanty, jako například katechiny a polyfenoly v zeleném čaji, zpomalují stárnutí pokožky. Přítomné oligomerní proanthokyanidiny inhibují špatné enzymy, které poškozují elastin a kolagen pokožky a tím pomáhají zabránit nadměrnému tvoření vrásek. Aplikace zeleného čaje přímo na pokožku může také snížit poškození sluncem.

Vlasy jako od kadeřníka

Jedná se zároveň o přírodní prostředek na opláchnutí vlasů. Díky svým antioxidačním vlastnostem chrání vlasy před škodlivými UV paprsky a volnými radikály. Tohoto zdravého oplachu můžete docílit namočením čajového sáčku na půl hodiny v šálku horké vody. Jakmile je vychladlý, použijte jej k opláchnutí vlasů po umytí. To povede k posílení folikulů a hřídeli, spolu s přirozeným leskem.

Způsobů jak a k čemu použít zelený čaj je opravdu mnoho, proto neváhejte a vyzkoušejte nějaký z nich i vy doma.

Čtěte dál