Povolený podzimní doping

Nedostatek slunečního svitu, zima, která zalézá za nehty a která nás vždycky tak překvapí, nebo epidemie nachlazení, která v tomhle období vždycky začne řádit. I to jsou důvody, proč je třeba právě teď myslet na přísun těch správných vitaminů, jejichž účinek můžete ještě podpořit speciálními nápoji.

Foto: Shutterstock

1. must have: Železo

Zásadní doplněk především pro ženy. „Ženy mají obecně nedostatek železa. Každá žena, která má menses, je unavená a padají ji vlasy, je v podezření z nedostatku železa,” říká naturopatka Michaela Carter. Železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, což je protein, který pomáhá rozvádět červeným krvinkám kyslík po celém těle. 

Foto: archiv

2. must have: Vitamin B12

Vitamin B12 je důležitý hlavně pro vegany, pro lidi, které užívají antacida a pro ženy, které se snaží otěhotnět. Některé faktory jako je vyšší konzumace alkoholu, kouření cigaret, užívání hormonální antikoncepce mají destruktivní vliv na množství vitamin B12, který je ovšem nezbytný pro tělo, neboť zajišťuje celkovou aktivitu buněk a správnou funkci a množení červených krvinek. Pokud organismu chybí, projeví se symptomy jako je bledost, bušení srdce, zažívací potíže, deprese a náladovost.

3. must have: Vitamin D

V zimních měsících má většina populace v našem pásmu nedostatek vitaminu D, který tělo získává zejména ze slunečního záření. Jeho nedostatek může za sníženou imunitu nebo sezónní deprese. Ve stravě najdete vitamin D v mastných rybách jako je losos, pstruh, makrela nebo úhoř.

4. nápoj na imunitu: Kurkumové mléko

Kurkuma obsahuje kurkumin, který podporuje trávení, pomáhá i při bolesti zubů a posiluje imunitní systém. V kombinaci s černým pepřem se jeho vstřebatelnost násobně zvyšuje, a když přidáte ještě zázvor a med, tak vznikne ideální nápoj právě pro období podzimu a zimu. Kurkumové neboli zlaté mléko vyrobíte jednoduše tak, že povaříte dva hrnky mandlového mléka, jednu lžíci medu, jednu lžíci kokosového oleje, lžičku mleté kurkumy a mleté skořice a špetku černého pepře a nastrouhaného zázvoru.

Foto: archiv

5. nápoj proti chřipce a nachlazení: Ohnivý cider

Doma si můžete vyrobit i jednoduchý přírodní lék, který pomáhá bojovat s viry a bakteriemi, oceníte ho především při prvních příznacích nachlazení a chřipky. Základ tvoří jeden díl jablečného octa a 0,2 - 0,5 dílu medu. Do něj pak přidejte česnek, cibuli, křen, chilli, rozmarýn, tymián, kurkumu (a) nebo citronovou kůru. Cider se všemi ingrediencemi nechte louhovat na tmavém a chladném místě, pak si dávejte preventivně jednu lžíci každé ráno nebo hned tři, když cítíte příznaky nemoci.

Čtěte dál