Povinná četba na Instagramu

Newyorská veřejná knihovna připravila sérii známých novel, které si můžete přečíst přes Instagram.

Jsme na začátku toho, kdy instagramové stories mění konzumaci literatury?  Newyorská veřejná knihovna totiž využívá platformy sociálních médií jako novou cestu k oslovení většího množství potencionálních čtenářů. Vydává digitální verze knih jako snapchatové příběhy.

První takovou knihou byla Alenka v říši divů od Lewise Carolla. Najdete ji na instagramu @nypl v  instastories. Nyní s ilustracemi od designéra Magoze. Text je stejný jako v knize, navíc se jednotlivé čtecí stories příjemně střídají s těmi s ilustracemi. Každá kniha je uložená v takzvaných „hihglights feature“, takže se nestane to, že vám po 24 hodinách zmizí. Nemůžete tak přijít o žádnou knihu nebo její část.

Foto: Instagram @nypl

V příštích měsících knihovna plánuje zveřejnit Kafkovu Proměnu, ilustrovanou Cézarem Pelizerem. Knihy jsou nahrané v angličtině, ale třeba se i naše knihovny budou inspirovat a vznikne tak instagramový Kafka v češtině.

Samozřejmě, že tento krok vyvolává spoustu otázek. Je to signál k začátku konce knihoven? Veřejné knihovny jsou už tak prázdnější, díky digitálním čtečkám. Nebo jsme na začátku nové éry knihoven dostupné všem, kteří vlastní inteligentní telefon? Je přeci logické, že i knihovny se přizpůsobují a hledají takové platformy k oslovení publika, kde lidé vyhledávají denní zprávy a informace.

Nicméně čtení knih přes Instagram dodává tomuto médiu novou hloubko a přidává mu jakousi hodnotu. Doteď byl spjatý především s vyvoláváním určité frustrace z dokonalých věcí, ubíral uživatelům na sebeúctě a někteří mají ze sociálních sítí i reálné deprese. Takže pokud budeme Instagram používat i k úniku k dobré knize, je to skvělý vedlejší produkt.

Zatím největším úskalím se jeví vyhledávání rozečtené stránky.  I když nepochybujeme o tom, že Newyorská knihovna najde brzy nějaké řešení. Přepokládá se, že sdílení jednotlivých příběhů rozečtených knih bude sloužit jako veřejné stvrzení inteligence. Bez ohledu na to, zda má uživatel knihu skutečně rozečtenou nebo ne. Za zmínku také stojí, že délka udržení pozornosti je nyní kratší než kdykoli předtím. Průměrně jsme schopni udržet pozornost o osm vteřin méně, než v roce 2016. Dokážeme se tedy soustředit na tuto formu knihy lépe, než na čtečku nebo papírovou knihu? To ukáže až čas.

Čtěte dál