Pořiďte si “zeleného influencera”. Jaké rostliny vám zaručeně zkrášlí domov?

Většinu času nyní trávíme zavření ve svých domovech. Pokud vám schází příroda, přinášíme vám tipy na rostliny, které jsou momentálně nejvíc trendy. Nebojte, pěstovat je zvládne i začátečník.

Foto: Shutterstock

Pěstování rostlin je cool. Zatímco dříve tchýnin jazyk nebo fíkus zdobil akorát tak parapety školních tříd, dnes se po zelených kráskách můžeme utlouct. Hovořím sama za sebe. Když jsem byla malá, pečovat o rostliny mne příliš nebavilo. Znamenalo to totiž maminkou nakázané povinné kolečko po domě s konvičkou, plazení se po čtyřech a zalévání všech květináčů s následným napravováním škod s hadrem v ruce. S přestěhováním do vlastního bytu ale nastalo nejprve opatrné experimentování s nejodolnějšími druhy pro začátečníky a dnes si péči o rostliny, nakupování květináčů, množení a přesazování vyloženě užívám. 

Nejsem zdaleka sama. Jen ve Spojených státech podle průzkumu tamních prodejců zahradních potřeb tvoří čtvrtina zákazníků věková skupina mezi 18 a 34 lety. Tedy přesně mileniálové. Proč najednou taková obliba domácího zahradničení? “Lidé přirozeně tíhnou k vytváření vztahů a péči o druhé, ale s tím, jak řada mileniálů důležitá životní rozhodnutí o založení rodiny z různých důvodů odkládá, obracejí se mladí lidé k rostlinám,” zamyslela se terapeutka Lily Ewing ze Seattlu pro server Huffington Post. O rostliny tedy také musíte pečovat, ale nejsou tak náročné jako domácí mazlíček. Pokud navíc žijete v nájemním bytě, ne každý majitel vám domácího mazlíčka povolí. Proti vaší difenbachii ale nemůže mít vůbec nic. 

Navíc rádi slyšíme na slova jako mindfulness. Snažíme se v rychlé době trochu zpomalit, utíkáme se do přírody a k péči o tělesné i duševní zdraví. Pečovat o rostlinu a sledovat, jak pomalu vyhání kořínky či nasazuje nový list patří k těm nejlepším formám odpočinku. Přítomnost rostlin v interiéru má rozhodně prokazatelně pozitivní vliv na vaše zdraví i pohodu. Poslední argument na závěr - pokud vsadíte na nenáročné druhy a budete jen trošičku šikovní, porostou vám pod rukama rostlinky skoro samy. 

Hledáte inspiraci pro svůj nový doplněk? Tady je přehled těch nejoblíbenějších rostlin na Instagramu. Jen pozor, aby nakonec váš netřesk neměl více followerů než vy.

Čtěte dál