Polemika na téma styl a móda

Božský Yves Saint Laurent kdysi řekl, že móda neexistuje pouze pro to, aby učinila ženy krásnějšími, ale taky, aby jim dodala odvahu a sebevědomí.

V oblékání jsou odvaha a sebevědomí dvě velmi důležité, možná by se dalo říci vlastně až stěžejní vlastnosti, které nám darují svobodu a vytvoří prostor k experimentaci v oblékání a svobodnému přístupu v módě. Také nám mohou napomoci k vytvoření našeho osobitého stylu. Podle francouzské módní návrhářky a ikony módy, Coco Chanel, si módu můžete koupit, ale styl, ten musíte mít. No jo! Jak ale takový styl získat? Kde ho tedy vzít, když se nedá koupit?!

Foto: Matěj Paprciak

V módě je styl označovaný jako způsob, kterým se oblíkáme. Tedy vyjádření naší osobnosti skrze oblečení - módu. Styl by ale měl být mnohem více, než jen nějaké kusy látky, co máme na sobě. Měl by být něčím, co vychází z nás. Měla by to být jakási naše reflexe, jakýsi náš otisk. Zdaleka to není pouze to, do čeho se zvolíme zrovna obléct. Je to způsob, kterým mluvíme, sedíme, ale i pijeme kávu. Promítá se do něho hudba, kterou posloucháme a filmy, na které se díváme. Styl je i to, jestli čteme poesii či pouze prózu. „Náš styl“ jsme zkrátka my se vším všudy, jsme to my v celé naší podstatě.

Foto: Matěj Paprciak

Tak jak se vyvíjíme my sami, vyvíjí se i náš styl. Tříbíme ho do konce života. Domnívám se, že náš styl by neměl podléhat trendům, ale volně se jimi inspirovat. Nejcennější na lidech s inspirativním stylem a vytříbeným vkusem je interpretace okolních inspirací, nebo třeba i trendů chcete-li. Právě skrze interpretaci trendů a originální naložení s neoriginálními prvky, jako jsou třeba černé rifle nebo bílá košile častokrát projeví největší stupeň originality.

Foto: Matěj Paprciak

A k tomu všemu, by nám určitě měla napomoci právě ta odvaha a sebevědomí! Myslím, že rozhodně není náhoda, že slovo sebevědomí, se dá rozdělit na sebe-vědomí, tedy vědomí sebe. Sebevědomí tedy častokrát můžeme dosáhnout skrze poznání sebe sama a sebe přijetí.

Jen těžko mohu mít osobní styl, když nevím, kdo jsem a neznám svou podstatu.

Styl je zkrátka mnohem víc, než si na sebe jen něco vzít a jít! Já musím zjišťovat v čem se cítím dobře a zkoumat proč. Co ráda nosím, jaké střihy, materiály, barvy? Je něco, co mi sluší a dělá mi to vyloženě dobře? Rozsvítí mě třeba červená barva? A co ta zelená, co mi vždy vytáhne oči! A pak jsou tu taky různé finty a triky… Kalhoty do pasu prodlouží nohy a zúží pas. Červená rtěnka vytáhne a zvýrazní oči. A tak dále a tak dále. Ale hlavní je, zjistit, co nám dělá dobře. Z focení mám vyzkoušeno, že když se člověk dobře cítí, většinou i dobře vypadá. Ono to totiž z něj vyzařuje. Tak positivní energie je nakažlivá a dělá divy! Všichni pak působíme na své okolí mnohem chutněji.

Foto: Matěj Paprciak

Móda a styl by neměla být braná jako určitý styl diktátu a vězení! Neměla by omezovat a svazovat! Ba naopak by měla dávat prostor pro experimentaci a osvobozovat.

Jak říká moje moudrá maminka: „Diktát módy odmítejme, svobodně se oblíkejme.“

A já s ní souhlasím a s tímto výrokem, se stoprocentně ztotožňuji. Zároveň ale neodmítám a nezříkám se inspirace, dobré rady, či nějakého psaného, či nepsaného kodexu. Jsou určité akce a místa, kde se sluší a patří „hodit se do gala“ a slušně se chovat ;-) … Ale až na malé směrničky je móda svobodný „free ride“. Ve svých nových podcastech, Kecy v Holubí kleci, které dělám společně se svým kolegou Dominikem, právě na témata přidružená ke stylu a módě „kecáme“, polemizujeme a debatujeme. Snažíme se, vnést do debaty o módě lehkost a nadhled, který nám tam často chybí. A otevřeně mluvit o některých tabu. Chceme motivovat ke svobodě projevu a vymýtit strach z kreativního oblékání.

Chceme všechny ubezpečovat, že všichni máme právo na nevkus. Ano právo na nevkus…

Takže buďte svobodní! Buďte sví! A nenechte se lynčovat okolím pro váš (ne)vkus. Jestli máte styl, který je váš a je vám v něm dobře, proč ho měnit kvůli okolí?! Není to přece jen jejich problém, že se ostatním vámi zvolené střihy, barvy, či látky nelíbí? Pokud to, jak se oblékáte nerozporuje se zákony, či tím neubližujete někomu jinému… my ostatní, se musíme naučit tento váš styl tolerovat a svá nevyžádaná moudra a hlavně takzvané „hejty“, si nechat pro sebe…

Foto: Matěj Paprciak

Takže #mejserada a pusť si náš podcast! Najdeš ho jak na Spotify, tak na Apple music!

Třeba Tě dokážeme motivovat, nebo alespoň zvedneme náladu! 

S láskou k módě,

Karolína

Čtěte dál