Podívejte se na ty nejkrásnější módní butiky světa

Když se spojí známá architektonická studia a úspěšné módní značky, dějí se neuvěřitelné věci. Podívejte se s námi na místa, která rozhodně musíte navštívit. Nejen kvůli nákupům!

Foto: archiv webu Marinabaysands.com

Asi nikoho nepřekvapí, že nakupování luxusního oblečení, bot a doplňků není jen o prvotřídní kvalitě, ale také o kombinaci celkového zážitku, estetiky místa, kurátorství obchodu a velmi příjemné obsluhy. Mezi světové "mekky" módy patří samozřejmě Paříž, Londýn, Řím, New York, Singapur, Tokio a Hong Kong, kde je kupní síla nesrovnatelná s tuzemskou. Posuďte sami, zdali nestojí za to jet právě na jedno z těchto míst a zakomponovat módní “domy” do svého seznamu.

1. Peter Marino pro Chanel, Paříž 

Známý architekt Peter Marino není ve francouzském módním domě nováčkem. Pro Chanel navrhl už celkem dvanáct obchodů, tři z nich dokonce v samotné Paříži. Nejnovější otevřel v roce 2012 na známé Avenue Montaigne, kde kromě Chanelu najdete i další luxusní značky. Estetika je to, v čem se Marino a Chanel spojují. Zlaté stěny, vyšívané hedvábné závěsy a schodiště z bílého mramoru jsou příklady mnoha prvků, které z tohoto místa dělají skvost mezi obchody.


2. Weddle Gilmore a Thomas Hat pro Ralph Lauren, New York

Nádherná budova přezdívaná "Rhinelander Mansion" zdobí bohatou Madison Avenue a zároveň je jednou z posledních budov postavených ve stylu Beaux-Arts v New Yorku. Na adrese 888 Madison Avenue najdete Flagship store americké ikony Ralpha Laurena, ve kterém uvidíte jedinečnou kombinaci evropské elegance a americké historie. Dokonce tady najdete známé Ralph's Coffee, které mělo své slavnostní otevření koncem roku 2018.


3. Doriana and Massimiliano Fuksas pro Armani, Hong Kong 

Toto známé architektonické duo má za sebou řadu projektů - od rezidenční po industriální. V jejich komerčním portfoliu však najdete tři obchody Emporio Armani všechny připomínající spíše muzeum moderního umění než italský módní dům. Ten v Hong Kongu je z roku 2001, kdy podle architektů šlo o ilustraci mezer a mapování cesty zákazníka.


4. SANAA a Peter Marino pro Dior, Tokio 

Peter Marino není nováčkem. Tentokrát přiložil ruku k dílu při návrhu budovy pro Dior, která je originálně postavena tokijským studiem SANAA. Marino zachoval původní skleněný exteriér a akrylové panely, ovšem interiér předělal dle svého. Inspiroval se svým předchozím návrhem pro již zmiňovaný obchod Chanel v Paříži.


5. Renzo Piano pro Hermès, Tokio

V roce 1998 se jedna z nejluxusnějších francouzských značek rozhodla oslovit předního architekta Renza Piana, aby pro ně navrhl desetipatrový skleněný obchod. Ten je široký skoro deset metrů a vysoký padesát pět metrů. To je dost místa pro kanceláře, které se nachází na nejvyšších patrech. Fasáda je zdobena víc než třinácti tisíci skleněných čtverců, které krásně doplňují celý obchod.


6. Moshe Safdie a Peter Marino pro Louis Vuitton, Singapur

V singapurském Marina Bay se sešlo duo Moshe Safdie a Peter Marino proto, aby na malém ostrově postavili skleněný obchod. Neuvěřitelné geometrické budovy přezdívané “křišťálové pavilony” mají speciální skleněné panely, které chrání zboží před UV zářením.


7. David Chipperfield Architects pro Valentino, Řím

Kombinaci italské tradice a moderního designu můžete najít v jedinečném obchodě Valentino, který se nachází v budově Piazza di Spagna v Římě. Obchod o rozloze 1393 metrů čtverečních a atriem ve výšce šesti metrů se nedá jen tak přehlédnout, stejně tak jako interiér, do kterého se zamiluje každý minimalista.


8. Philip Joseph pro Erdem, Londýn

Anglickou značku návrháře Erdema Moralioglu můžete znát díky návrhářské spolupráci s H&M z roku 2017. V roce 2016 spolupracoval se svým partnerem a architektem Philipem Josephem, který pro něj navrhl jeho první obchod v módní čtvrti Mayfair v Londýně. Josephova vize byla taková, že chtěl vytvořit dokonalý domov, ve kterém by “Erdem girl” mohla žít. V obchodě proto najdete vintage nábytek z lokálních galerií, černý Saint Anne mramor a umělecká díla Andyho Warhola.

 

9. Zaha Hadid pro Stuart Weitzman, Hong Kong

Celosvětově známá architektka Zaha Hadid, kterou můžete znát z newyorské Highline nebo pro její operní budovu v Číně, navrhla malý obchod pro značku Stuart Weitzman v Hong Kongu. Geometrické dialogy, monochromatická paleta a speciální sezení pomáhají obchodu, který je rozdělen na dvě části, dosáhnout maximálnímu zážitku pro zákazníka.


10. Doug Aitken pro Bottega Veneta, Šanghaj

Módní pop-up italské luxusní značky Bottega Veneta můžete najít v obchodním domě Plaza 66. Tento obchod je zcela jiný, a to sice tím, že je neviditelný. Celý se skládá ze zrcadel, takže je jednoduché ho přehlédnout. Slavnostní otevření se konalo v červenci 2020.

Čtěte dál