Pocta módní fotografii: Tim Walker vystavuje v londýnském V&A

Slavný fotograf vystavuje své snímky inspirované uměleckými sbírkami.

Britský fotograf, jeden z největších talentů módní fotografie, vystavuje stovky svých prací v londýnském Victoria & Albert Museu. Výstava s názvem Tim Walker: Wonderful Things začíná 21. září a potrvá až do 8. března příštího roku. 

Foto: Tim Walker

K vidění bude kromě výběru z jeho nejslavnějších módních i portrétních fotografií i deset jeho nových fotoprojektů, které inspirovaly přímo samotné sbírky a budova muzea. Při přípravách výstavy tak Walker prošel všemi sklady a depozitáři, setkal se s kurátory a restaurátory, vylezl na střechu budovy muzea v South Kensingtonu a prozkoumal viktoriánské podzemní chodby. A co našel? Barevné vitráže, překrásné indické miniaturní malby, erotické ilustrace, zlaté boty a padesát metrů dlouhou fotografii slavné tapiserie z Bayeux. “Muzeum V&A pro mě vždycky bylo snovým palácem - myslím, že to je to nejinspirativnější místo na světě. Jeho sbírky jsou obrovské a různorodé, a proto je mi to místo tak blízké. Při obhlídkách jsem narazil na spoustu objektů, které mě nadchly, a chtěl jsem vytvořit fotografie, které by odrazily nejen jejich krásu, ale i emoce, které ve vás vyvolávají,” řekl Walker. Projekt Pen & Ink tak inspirovaly provokativní kresby Aubreyho Beardsleyho z konce 19. století, které Walker přetvořil v módní fotky na zářivě bílém pozadí, a sérii portrétů Tildy Swinton zase bohaté muzeální sbírky textilu.

Foto: Tim Walker

Spolupráce na výstavě začala již v roce 2015 a výsledkem je expozice, v níž najdete 300 objektů - Walkerovy fotky a objekty, které je inspirovaly, krátké filmy, Walkerovy poznámkové bloky a náčrtky…

Hvězda Tima Walkera začala stoupat v 90. letech, kdy na sebe upozornil svým originálním propojením skutečného a snového světa. Jeho fotky jsou lehce nadpozemské, pompézní, vtipné a dojemné. 

Foto: Tim Walker

Čtěte dál