Po stopách Wallis Simpson. Ženy, která otřásla britskou monarchií

Když se dnes mluví o rozvedené Američance, která si vzala člena britské královské rodiny a odloudila ho od dvora, představíte si Meghan Markle. Ta zdaleka ovšem nebyla první. Ještě před ní byla Wallis Simpson, jejíž láska k britskému králi otřásla základy samotné monarchie.

Foto: @davidandwallis

Dnes, ve středu 3. června, je to právě třiaosmdesát let od svatby Wallis Simpson a Eduarda, který se kvůli sňatku s dvakrát rozvedenou Američankou musel vzdát trůnu. Jelikož je britský monarcha i hlavou anglikánské církve, tehdejší pravidla a konzervativní smýšlení Eduardovi VIII. neumožňovaly setrvat na britském trůnu s chotí s “komplikovanou” minulostí. Na jeho místo po abdikaci proto nastoupil jeho bratr Jiří VI., otec dnešní královny Alžběty II. 

Svatba se konala ve Francii a Wallis Simpson, nejen milovnice společenské zábavy, ale i módní ikona své doby, na ni oblékla elegantní světle modré šaty. Manželé dožili v exilu, na britské půdě se objevovali jen zřídka a vztahy s britskou královskou rodinou zůstaly napjaté až do Eduardovy smrti v roce 1972. Wallis svého manžela přežila o čtrnáct let.

Přestože od svatby, která změnila chod britských dějin, uběhly již desítky let, příběh Wallis a Eduarda se stal nesmrtelným a je fantastickou látkou pro filmaře. V současné době se připravuje i nový snímek o životě slavného páru založený na knize Anny Pasternak The American Duchess: The Real Wallis Simpson. Americkou vévodkyni by v chystaném snímku údajně mohla ztvárnit Cate Blanchett. Než k tomu ale dojde, můžete si slavný příběh připomenout v následujících snímcích.

Žena, kterou miloval

Foto: archiv distributora

Romantické drama držící se skutečných událostí z roku 1988 představilo v hlavní roli osudové Wallis Simpson herečku Jane Seymour, která se českým divákům do paměti vryla jako Dr. Quinnová.

 

Wallis & Eduard

Foto: archiv distributora

Samotné začátky milostného vztahu z pohledu Wallis, která Eduarda potkala ještě jako manželka svého druhého chotě Ernesta Simpsona, popisuje tento snímek z roku 2005. Britská herečka Joely Richardson ztvárňuje charismatickou femme fatale s grácií sobě vlastní. 

 

W.E.

Foto: archiv distributora

Do historie slavného páru se zamilovala i Madonna, kterou příběh Wallis a Eduarda inspiroval k natočení filmu W.E. Ten propojuje dvě dějové linie. První "historickou" přibližující královskou aféru a druhou ze současnosti, v níž se odvíjí stejně dramatická love story nešťastně vdané Wally, která se zamiluje do ruského bodyguarda. Snímek si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší kostýmy, Madonna ho režírovala a je částečně podepsaná i pod scénářem.

 

Koruna

Foto: archiv distributora

Historické události a Eduardovu abdikaci zachycuje i seriál Koruna, kterou stále najdete na Netflixu. Ústředním motivem již není začátek milostné aféry, ale komplikovaný vztah se členy britské královské rodiny, kteří měli pro Eduardovo rozhodnutí různou míru pochopení. V jedné z epizod dojde i na návštěvu prince Charlese, který měl ke svému předchůdci blízko a udržoval s ním pravidelnou korespondenci.

 

Čtěte dál