Po stopách největší svatební influencerky: Proč nevěsty oblékají bílou

Ani Chiara Ferragni se svými róbami od Diora, ani vévodkyně Kate či Meghan se svými ostře sledovanými šaty od světových návrhářů. Žena, která změnila historii svateb, se narodila v roce 1819.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Alexandrina Viktorie neboli budoucí britská královna Viktorie přišla na svět v Kensingtonském paláci 24. května 1819, v osmnácti se stala královnou, ve svých dvaceti letech se vdávala. Chtěla se prý konečně zbavit vlivu své matky a nežít s ní pod jednou střechou.

Vyvoleným se stal bratranec Albert, který Viktorii uhranul. Coby královna ho musela o ruku požádat sama a jejich manželství vstoupilo do historie jako na aristokratické poměry mimořádně oddané. Jejich svatba byla výjimečná hned v několika směrech, ale především se zrodil jeden z největších a nejdéle trvajících módních trendů – bílé svatební šaty.

Pouze pro vyvolené

Obléct si ve svatební den jinou barvu než bílou je dnes považováno za extravaganci. V pondělí 10. února 1840 v královské kapli St. James Palace na sobě nevěsta měla také bílé šaty, ale tehdy se naopak jednalo o výjimku. Do té doby se ženy zkrátka vdávaly v těch nejlepších šatech, co měly, bez ohledu na jejich barvu.

Viktorie si však vybrala bílý hedvábný satén bohatě zdobený krajkou. Královniným cílem bylo podpořit v době probíhající průmyslové revoluce skomírající tradiční rukodělná řemesla a devonské krajkářky tak měly plné ruce práce. Róbu doplňovaly i bílé saténové střevíčky a 5,5 metru dlouhá vlečka.

Bílé šaty tehdy ještě neměly ten význam, který jim byl přisouzen až později – tedy že symbolizují nevěstinu čistotu a neposkvrněnost. Bílou nosily již předtím při různých příležitostech zámožné ženy, aby daly najevo, že si mohou něco tak nepraktického a drahého dovolit.

Královna Viktorie ale požádala svatební hosty, aby je ani nenapadlo přijít v bílých šatech. Ty byly rezervovány pouze pro nevěstu a její družičky. Od toho se odvíjí i dnešní tradice, kdy je bílá barvou nevěsty a jejích nejbližších družiček. Stejné přání začaly posléze projevovat i další evropské aristokratky, které i díky rozvoji průmyslové textilní výroby, která snížila cenu předtím nedostupných látek, posléze kopírovaly i obyčejné ženy, trend se začal šířit a trvá dodnes.

Na ty nejslavnější svatební šaty historie se můžete podívat v galerii:

Čtěte dál