Po modelu Škoda Superb iV přijíždí i vyšperkovaná Octavia iV

Elektrifikace se nově dotýká i vybraných modelů české značky Škoda. Čistě elektrické vozy, ale i hybridní modely kombinující elektřinu s klasickým pohonem, česká automobilka původem z Mladé Boleslavi označuje jako iV. Po modelu Škoda Superb iV nově přichází Škoda Octavia iV.

Foto: archiv Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto je velmi populární a v mnoha směrech inovativní. Model auta, které je oblíbené mezi firmami i rodinami, se tak nově dostal do hledáčku vyznavačů techno-hračiček. Škoda Octavia iV s plug-in hybridním pohonem kombinuje benzinový motor s elektromotorem.

Jak to ale vlastně funguje?

Vysokonapěťová lithium-iontová baterie zajišťuje v čistě elektrickém módu dojezd až 55 km, takže například městem proplujete s nejnovější Octavií bez jediné kapky benzinu. Baterii lze pohodlně dobít z běžné domácí zásuvky nebo pomocí wallboxu – speciálního zařízení na stěnu domu, kanceláře nebo garáže.

Foto: archiv Škoda Auto

Funkčnost ruku v ruce s pohodlím

Dobrou zprávou je, že u všech iV modelů si pracovníci technického vývoje dávají záležet na tom, aby přinášely i zážitek z jízdy. Elektroauto není rovnítkem pro neohrabanou a nudnou věc. Modely iV naopak působí díky obrovskému točivému momentu velmi sportovně. Řídí se přitom pohodlně, bez přerušování výkonu a bez potřeby řadit. Tahle technologie funguje tak dobře, že našla své místo i u sportovně laděného modelu Škoda Octavia RS iV, který díky zapojení elektřiny jede rychleji i úsporněji zároveň.

Foto: archiv Škoda Auto

Dlouhodobá úspora

Provoz automobilů Škoda iV je mnohem levnější než v případě klasických spalovacích vozů. To je dobrá zpráva jak pro rodinné, tak i firemní rozpočty. Cena za kilometr je asi 50 haléřů dle tarifu dodavatele elektřiny, takže se náklady mohou přiblížit jízdnému v MHD. V otázce hospodárnosti je vhodné zmínit i životnost akumulátorů, která odpovídá životnosti celého vozu. Škoda počítá alespoň s osmi roky, po nichž by akumulátory měly stále mít víc než sedmdesátiprocentní kapacitu. Elektromobilita v podání značky Škoda prostě dává smysl.

Čtěte dál