Plánujete na jaře svatbu? Přečtěte si rozhovor s návrhářkou Petrou Balvínovou

"Šaty na míru objednávejte nejpozději tak půl roku před svatbou", říká designérka.

Petra Balvínová, tvořící pod značkou TIQE, představila kampaň ke své svatební kolekci, kterou tvoří 19 modelových svatebních šatů. Najdete mezi nimi odvážnýné černé šaty, antické plize, hedvábné jemné modely, ale i složité výšivky na drahých krajkách v kombinaci s bílou či černou stuhou, jak si která nevěsta rozhodne.

Foto: Anna Kovačič

Kampaňové fotky k svatební kolekci vznikly v top tandemu - fotografka Anka Kovačič, make-up artiska Hristina Georgievská a úžasná slovenská modelka Zuzana z Exitmodels, která chvílema vypadá jako Keira Knightley.

Foto: Anna Kovačič

Co vystihuje šaty od TIQE?

Dnes už vyjímečně jdou k oltáři nevěsty jako panny. I když už je normální, že se vdávají zkušené ženy i matky dětí, tak právě ta pannenská čistota je krásný symbol, který když se do svatebních šatů promíne,tak získají nostalgické kouzlo. Snažím se v šatech vystihnout křehkost, eleganci a romantiku zároveň. Jemný křehký sen, přesto se zdravým sebevědomým v moderním pojetí.

Nevěsta by se měla k oltáři vznášet. Ženichovi musí z té vzácné chvíle běhat mráz po zádech. Když se k němu bude jeho milá blížit jako víla z pohádky, umocní to ten okamžik. Lepší, než když se valí nějaký tunový přezdobený válec s naškrobenou krynolínou. ˇClověk si pak říká, že by raději utekl.

Kdy má přijít nevěsta šaty objednat?

Nejpozději tak 6 měsíců před svatbou. První schůzka je konzultační, kde si povídáme o svatbě, lokaci, stylu a výzdobě. Snažím se na zákaznici napojit a být ji pro další kroky nejlepší pomocnicí a vést ji tak, aby výběr šatů byl nejen dokonalý, ale hlavně vystihoval jí samotnou.

Ušijete také šaty z obrázku?

Některé nevěsty jsou v období příprav nejžhavější náštěvnice Pinterestu a Instagramů a shromažďují přemíru obrázku, co vše chtějí. Každý den jiné šaty, mění ze dne na den dlouhý rukáv na tílko, upnutý střih za rozevlátý. Myslím, že v této fázi, by neměly chodit si objednávat šaty k návrháři. Já navíc, nechci vidět žádné obrázky, když tak chci aby je zákaznice popsala vlastními slovy a hlavně věděla kam se mají šaty ubírat a pokud né, tak aby to byl dialog mezi námi, nikoliv její tisícáté poblouznění obrázkem z Pinterestu.

Šijete pouze modely z kolekce?

Vůbec ne, kolekce je pro inspiraci. Buď přesně nějaké šaty vystihnou vysněné šaty nevěsty, nebo jen napomůžou k vymyšlení těch pravých. Často se stává, že se zkombinuje více modelů do jednoho, nebo se nějaký prvek začlení do jiných šatů. Přesto nejvíce šijeme právě modely z kolekce přizpůsobéné na konkrétní nevěstu. Z toho mám velkou rádost! Navrhuji ale také modely, které jsou úplně jiné než v kolekci.

Popíšete nám pár slovy vaši svatební kolekci?

Kolekce Bridal 2019 má symbolických 19 modelů, které jsou ve 4 řadách. Hedvábné jemné modely z bílého či černého chiffonu. Pak je to řada s krajkou pošitou ručně  výšivkami a korálky, kde se nákladná zdobivost kombinuje s čistou linií a jemným vzdušným hedvábním. Další řada je plizovaná a zahrnuje jak volný model s odhalenýma ramenama, tak i sofistikovaný model svazovaný hedvábnými pásky, které tvarují horní díl.  Poslední řada je celokrajková s plastickou aplikací lístků, tento motiv vznikl pár kolekcí zpět na bílé mikině a na šatech se krásně rozvinul. Poslední model se šil celý měsíc. Jen našít na hedvábný twill plizé proužky a jemné chiffonové nařasení trvalo 3 týdny!

Celou kolekci si prohlédněte v galerii.

Čtěte dál