Plánujete dovolenou? Víme, jaké jsou největší trendy

Chcete si užít dovolenou na maximum? Máme pár triků.

Foto: Shutterstock

Zeptali jsme se šéfa marketingu cestovní agentury Invia Daniela Blažka, které destinace jsou teď největším hitem, na co si při plánování dovolené dát pozor, abychom si ji maximálně užili, i na jeho osobní tipy a zkušenosti.

Které místo je podle vás nejkrásnější na zemi?

Vzhledem k tomu, že jsem rozhodně neprocestoval větší část světa, si nedovolím toto posoudit. Ale čím víc cestuji, tím víc si myslím, že je to Česká republika. Možná nemáme moře ani vysoké hory, ale naše příroda je nádherně pestrá. Máme krásná historická města a obecně se nám tu žije fajn ve srovnání se spoustou jiných zemí.

Proč je cestování v životě důležité?

Neskutečně rozšiřuje obzory. Ukazuje jiné pohledy, jiné kultury a vy si často uvědomíte právě to, jak se nám v Česku žije dobře, jak skvěle tu spousta věcí ve srovnání s cizinou funguje. Investice do cestování jsou ty nejlepší, které jsem udělal.

Jak to udělat, aby i dovolená v resortu byla cestováním, ne jen relaxem u bazénu?  

V podstatě to jde řešit třemi způsoby. Můžete si koupit zájezd, který není pobytový, ale řekněme poznávací. Na podobné zájezdy se u nás zaměřuje několik cestovních kanceláří. Druhou možností je si přikoupit ke klasickému pobytovému zájezdu další aktivity v místě pobytu a dovolenou si tím oživit. To můžete udělat buď dopředu nebo až na místě. Poslední možností je si dovolenou naplánovat takzvaně na vlastní pěst bez asistence cestovní agentury nebo kanceláře.

Co na dovolené dělat, aby člověk i za těch pár dní nasál atmosféru a kulturu dané země?

Určitě strávit nějaký čas i mimo hotelový komplex. Půjčit si třeba na pár dní automobil nebo motorku. Nebát se ochutnávat místní jídlo. Zajímat se o místní zvyky.

Jaký je váš oblíbený trik, jak si maximálně odpočinout?

Zkouším se na dobu dovolené maximálně odstřihnout od pracovních povinností. Nečtu pracovní e-maily a nezvedám telefony. Úplně off-line během dovolené ale také být neumím, ani nechci. Mám rád akční a poznávací dovolené, takže úplně fyzicky odpočívat při nich moc nedovedu. Odpočívám spíš mentálně, tím, že jsem v jiném prostředí. Rád si na cesty přibalím nějaké zajímavé knížky, to je pro mě relax.

Je nějaký způsob, jak při výběru dovolené nešlápnout vedle? Podle čeho vybírat destinaci?

Je dobré zohlednit zkušenosti lidí, kteří už v dané destinaci byli. Číst recenze, zjistit si něco o dané zemi. Pomůže, když člověk ví, co od dovolené čeká – odpočinek, nebo akci a tomu uzpůsobí její výběr.

Je dnes ještě běžné, že fotky hotelů nebo jejich okolí neodpovídají realitě?

Opět bych doporučil řídit se recenzemi a hodnocením, třeba u nás na Invia.cz. Pokud hledáte místo, které je vhodné například pro děti, získáte u nás spoustu tipů na vhodné hotely. Samozřejmě se může stát, že fotky někdy stoprocentně neodrážejí realitu a právě recenze lidí, kteří už tam byli, mohou pomoct přiblížit se realitě.

Foto: archiv Daniela Blažka

Když se lidé vrací z dovolené nespokojeni, jakou chybu nejčastěji dělají? Co by měli dělat jinak?

Možná lépe zvážit možnosti, dát více času plánování a zjišťování si informací o dané destinaci a ubytování. Také je možné, že chtěli na některých věcech ušetřit a poté nebyli spokojeni s kvalitou služeb nebo samotnou destinací.

Jak letošní letní cestování ovlivní kauza boeingů? Jsou obavy oprávněné?

Kauza už nějakou dobu žije a objevilo se kolem ní několik obav, z nichž ne všechny jsou oprávněné. Pravdou je, že nabídka zájezdů bude pro letní sezonu mírně omezena. I z toho důvodu je lepší letos nečekat na úplně poslední chvíli a letní dovolenou si naplánovat co nejdříve. Kromě toho, že možná nebude tak velký výběr, nebudou pravděpodobně ani last minute slevy tak zajímavé jako v předchozích letech. Dokonce odhadujeme, že budou potom zájezdy o 10 až 15 procent dražší. U některých destinací to nabídku ovlivní více, u jiných méně. Některé cestovní kanceláře musely mírně upravovat již prodané zájezdy, ale z našich informací víme, že to žádné klienty nemělo zásadně ovlivnit.

Jaká destinace teď nejvíc letí a jaká bude v kurzu v následujících sezonách?

Z top destinací je absolutním hitem Turecko. Letošní rok vnímáme významný nárůst zájmu o Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko. Z větší exotiky pak třeba Keňa a Senegal. Roste také zájem o dovolenou v Německu. Odhadovat zájem pro příští sezony si nedovolím. Obecně vidíme, že Češi jsou čím dál odvážnější ve výběru destinace. Přesto hlavními taháky i pro další sezony budou pravděpodobně Turecko, Řecko a Egypt.

Kam byste se chtěl ze všeho nejradši podívat vy a proč?

Láká mne spousta míst. Momentálně asi nejvíc Jižní Amerika, ale na tu to chce mít více času. Jinak jsem propadnul surfu, takže si poslední dobou vybírám hlavně destinace, kde se dá surfovat.

Čtěte dál