Petra Šafářová: Má tvorba míří na sebevědomé a jedinečné ženy

Návrhářka Petra Šafářová se dostala do podvědomí projektem PŠ objects a nyní přichází s kabelkami BONCLÉ, které jsou ztělesněním originality, kvality a dobré investice. Co vedlo Petru ke změně, čím se inspiruje a jak vypadá výrobní proces?

Foto: archiv Petry Šafářové

Před několika lety návrhářka a umělkyně Petra Šafářová zaujala veřejnost projektem PŠ objects, ve kterém skloubila bytový design a módu. Její kabelky na sebe strhly obrovskou pozornost v rámci samostatné přehlídky na Fashion Stars Night i během street style focení na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Limitovaná, exkluzivní kolekce kabelek s přírodními motivy máků, leknínů a zahradních květin se okamžitě vyprodala a Petra Šafářová nyní zahajuje další etapu svého byznysu, tentokrát s názvem BONCLÉ.

Vaše druhá kolekce je něčím naprosto odlišná od té první. Proč jste se rozhodla radikálně změnit design kabelek i název značky?

Měla jsem chuť rozšířit nabídku, měla jsem nápad, jakým způsobem to udělat a zároveň jsem cítila, že potřebuji změnit značku tak, abych obsáhla různorodost kolekcí. Tím jsem i trošku osvěžila komunikaci vůči mým zákaznicím. Prostě změna je život. Bonclé je výsledek našeho týmového přemýšlení, znělo nám hezky do uší a až poté jsem zjistila, že překlad z francouzštiny znamená “bonus”. Takže máme ještě bonus navíc. 

Nová kolekce s názvem Hommage je inspirována historickými „femmes fatales”. Co tato řada představuje? 

Celá moje tvorba, od samého počátku, míří na sebevědomé, úspěšné a jedinečné ženy. Příběhová linka zaměřená na historické osobnosti, silné, zajímavé ženy: Grace Kelly, Mata Hari, královna Viktorie, Gala Dali, Amelie Earhart – a do této hry chci zapojit i své zákaznice.

Foto: archiv BONCLÉ

Jak vypadá výrobní proces?

Musím říci, že při výběru materiálů a při samotné výrobě se dám označit za “v kolektivu neoblíbenou”. To jsou totiž dvě oblasti, kdy nesnesu kompromis a umím být nesnesitelně puntičkářská. Můj mistr brašnář by mohl vyprávět. Proces shánění kůží (takových, které splňují moje kritéria kvality) není vůbec jednoduchý, materiály jsou importovány z Itálie, situace s COVID-19 dostupnost ještě více zkomplikovala. Celá moje produkce je 100 % ruční práce, technologicky dosti náročná. Najít správný postup a správné metody výroby nám zabralo téměř rok. Za oběť mých experimentů padlo spoustu kabelek. Beru to jako daň za originalitu.

Plánujete i tentokrát rozšířit nabídku o doplňky ve formě náušnic a spon do vlasů, jako tomu bylo u PŠ objects?

Plánuji, jen velmi opatrně a konzervativně. Jsme malá produkce, která vše vyrábí ručně a mám jasně daná kvalitativní a designová kritéria. K doplňkům jsem nyní čerstvě přidala Hommage Petit Pocket, které se dají s kabelkami Hommage kombinovat.

Vaše unikátní tvorba si již našla své příznivce doma i v zahraničí. Která poptávka převládá?

Trošku více převládá zahraniční, je to však mix zemí, není to tak, že dominuje jeden trh. V současné době dávám více času a investic do asijských trhů. Tak uvidíme.

Foto: archiv BONCLÉ

Vaše tvorba nepodléhá sezónám a je čistě závislá na tom, kdy k vám přijde inspirace a jak rychle budete moci vytvořit kvalitní produkt. Je to nový druh byznys plánu, o kterém se nyní velmi často mluví na módním trhu - luxusní módní domy pomalu začínají opouštět od přehlídkových deadlinů. to své nevýhody?

Nejspíše každý vám potvrdí, že módní průmysl je jedna nemilosrdná džungle, kde boj o přežití je každodenní záležitostí. Asi není nic více vrtkavého a efemerního než všechny trendy, sezóny a módní vlny. Já jsem pochopila, že tuto hru příliš nemohu hrát, nesoupeřím s módními zavedenými domy, nesleduji, nekopíruji a nenásleduji trendy. Možná tím riskuji, že se nesvezu na vlně nějakého sezónního hitu, ale já dávám přednost tvůrčí svobodě a preferuji nadčasovost. Tím chci říci, že změna chování velkých značek na mě má minimální či spíše možná žádný vliv.

V dnešní době je složité přijít s něčím novým. Kdo nebo co je vaší největší inspirací v rámci tvorby?

Pro různé kolekce mám různé druhy inspirace. PŠ objects čerpá z přírodních motivů, ale také z prostředí burlesky. U kolekce Hommage se vracím do secese. Nemám zde žádného favorita, co se inspirace týče, většinou se nechám unášet aktuálními pocity.  

Unikátní kabelky Bonclé naleznete ve zbrusu nových prostorách Stars Lovers & Friends na adrese Na Slupi 17, Praha-Albertov.

Čtěte dál