Petra Balvínová: Modely jsou vytvářeny jako umělecká díla

Mercedes-Benz Prague Fashion Week již brzy započne a my vám přinášíme další z mnoha exkluzivních rozhovorů s návrháři, na které se můžeme těšit. Nyní nám návrhářka značky TIQE Petra Balvínová prozradila, co můžeme očekávat v její nadcházející kolekci, jak ji poznamenaly události tohoto roku či co přeje budoucnosti módního průmyslu a MBPFW.

Foto: archiv Petra Balvínová

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Naše značka TIQE již několik let šije své kolekce pouze na zakázku a prezentaci kolekce jsme měli již v únoru, kde jsme dostali objednávky na šití až do horkého léta, a tak nás pouze zdrželo šití roušek (které jsme šili zdarma, a to ještě dříve, než se rozhodlo je nosit). Od začátku uzavření obchodu jsme měli nové objednávky, a přibyly nám i další nové zákaznice, které tento koncept, tj. osobní setkávání, šití na míru a přátelskou atmosféru, vítaly. Nemáme e-shop, ale je možné u nás objednat i na dálku oblečení s tím, že klientka nám zašle míry, a pokud nemůže přijet na zkoušku, tak i ušijeme na zakázku a pošleme.

Máte za sebou velké množství velmi různorodých kolekcí. Vždy se těšíme na to, čím překvapíte. Od kolekce něžných svatebních šatů, k uniformnímu šedo-bílému minimalismu, přes extravagantní, futuristické printy a ostré formy, po šťavnatě barevnou klasiku. Jste jedna z mála návrhářek, která si s módou opravdu hraje, a to ve všech formách, a nikdy nepřestáváte překvapovat. Co je zdrojem vaší nekonečné inspirace?  

Mám to velké štěstí, že mám klientelu, která u nás kupuje každou sezónu celou kolekci, a tak mým úkolem při vytváření nové kolekce je i to, aby pasovala na tu předchozí, byla nová, něčím ozvláštněná, a doplnila šatník klientky. Právě tou rozmanitostí chceme, aby klientky byly stále pro své okolí inspirací. Je to složitější na vytváření stále „něčeho nového”. O nové kolekci přemýšlím tak půl roku dopředu, než ji nakreslím. Pomalu si ji v hlavě skládám. Je to proces mého vnitřního světa, který je oproti tomu vnějšímu, kde jsem intenzivně v roli maminky malé holčičky, a stále v běhu, úplně jiný.

Foto: archiv Instagramu @tiqe_by_petra_balvinova

Na co se můžeme těšit v rámci vaší přehlídky na MBPFW?

Když MBPFW napsal výzvu, že letošní ročník můžou být i prezentace aktuálních kolekcí, a nejen následující sezóny, tak jsem se hned přihlásila, a tak na přehlídce představím podzim/zima 2020.

Novou kolekci jsem vzala jako malou oslavu našeho patnáctiletého působení na módní scéně. Mezi prvním „hip” znakem TIQE byly volánky na hedvábných teplácích. Vzala jsem tento prvek a doplnila jen o další ikonický TIQE detail, a to květinové - lístkové koláže, které se v průběhu let objevily na více kolekcích. Celá kolekce je ve vzájemné symbióze mezi novým a tradičním. Modely jsou vytvářeny jako umělecká díla, kde každá koláž bude originální, a tvořena jako solitér pro konkrétní klientku. Strašně moc práce, ale myslím, že výsledek stojí za to. Novinkou je v této kolekci i limitovaná série tištěných šátků. Můj návrh rozkreslila známá ilustrátorka Janka Letková, která svůj talent vtiskla do kreseb tak, že lístky na šátku doslova ožívají.

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Pokusím se stihnout přehlídku Zdeňky Imrczeové a Terezy Vu.

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW my?

Doufám, že to povede ke zdražení konfekce, a tím se sníží její spotřeba. Sázím zejména na mladou generaci, že tu kvantitu samovolně nahradí kvalitou. Je to ale běh na dlouhou trať. Já se již před několika lety rozhodla šít na zakázku z toho důvodu, že právě nemáme žádné zbylé modely, nešijeme nic, co by zůstalo ladem. Stojí to nemalé peníze, ale stejně smýšlející klientky to právě proto vítají, i když na své modely si musí delší čas počkat.

Čtěte dál