Pět způsobů, jak zachránit sluncem spálenou pleť

Samozřejmě že se všichni důkladně mažeme, a tak se nemůže stát, že se spálíme do ruda. Ale kdyby náhodou...

Foto: Shutterstock

Když kůže na slunci zčervená, znamená to, že jste ji vystavovali slunci, a zejména jeho UVB paprskům příliš dlouho. Nejnáchylnější jsou samozřejmě nejvíce exponované části těla jako ramena, nos a klidně i pěšinka ve vlasech. Právě na těchto místech bychom se měli chránit krémem s ochranným faktorem nejvíc a několikrát denně.

Jenže co když přece jen zapomeneme a na konci dne na pláži nebo po beach volejbalovém zápase máme záda rudá jako rak? V první řadě si z toho vezměte poučení a vzápětí začněte pracovat na co nejrychlejší záchraně pokožky. Jak na to?

1 Hydratujte

Spálená kůže znamená, že slunce v kůži vytvořilo zánět podobný tomu, který umí například oheň. Je tedy nezbytné kůži co nejrychleji znovu zacelit a napravit. Dodejte jí tedy extra dávku hydratace, perfektně funguje jogurt, aloe vera, měsíček lékařský nebo vitamín A. Tyto typy přípravků klidně uchovávejte v lednici - jednak déle vydrží a jednak pak budou příjemně chladit. Hydratujte zároveň i zevnitř - budete-li pít hodně vody, pokožka se rychleji zregeneruje.

2 Snižte otoky

Pokud nejde jen o lehké zarudnutí, ale třeba jste na slunci usnuli a kůže teď pekelně bolí a je i oteklá, zkuste chladné obklady, klidně jen ručník namočený ve vodě, můžete použít i obklad namočený ve vychlazeném odvaru z černého či zeleného čaje. Někdo nedá dopustit ani na opravdový jogurt (nejen ten v kosmetice) nebo tvaroh.

3 Puchýře nechte být

Pokud se vám na spálené pokožce tvoří malé bílé puchýře, znamená to, že už máte spálení druhého stupně. Puchýřky nechte být, neslupujte je, ani nepropichujte. Tekutina, která je v nich obsažená, chrání postižená místa před infekcí a přispívá k hojení kůže. Pokud by se stav nelepšil nebo byly puchýře velké, je lepší zajít k dermatologovi.

4 Braňte se volným radikálům

Zatímco samotné spálení zmizí během několika dní, poškození pleti zůstává. UV paprsky podporují tvorbu volných radikálů, které poškozují kolagen, elastin i samotnou DNA kožních buněk. Důsledkem je předčasné stárnutí i vyšší riziko rakoviny kůže. Případné škody pomůže redukovat vitamín C, ideálně ve vysoce koncentrovaném séru.

5 Vyhněte se slunci

Dokud se kůže nezahojí, v žádném případě ji už nevystavujte slunci. Raději zůstaňte ve stínu, případně spálenou část těla schovejte tričkem nebo kloboukem. A až zase vyrazíte na slunce, důkladně se nakrémujte.

Čtěte dál