Pavol Dendis: Chci, aby moje práce byla nadčasová a moderní s nádechem nostalgie

Na této edici Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku bude prezentovat i návrhář Pavol Dendis. V krátkém rozhovoru nám prozradil, co můžeme očekávat od jeho nové kolekce, jak ho poznamenaly události tohoto roku a co přeje budoucnosti módního průmyslu.

Foto: archiv Instagramu @dendis_official

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Jelikož se trvale snažím pracovat na udržitelnosti své práce a kolekcí, měl jsem více času na research materiálů a lokálních výrobních možností. Měl jsem čas některé věci změnit a na ty ostatní si ještě čas najdu. V současnosti pracuji zejména na kvalitě produktů, které tvořím, a to skrz materiál, řemeslo a zajímavé řešení střihu. Chci, aby moje práce byla nadčasová a moderní s nádechem nostalgie. Pokud se postupem času rozhodnu prodávat modely i za hranice Slovenska a Česka, musím si být jistý, že je to nejlepší produkt, jaký zvládnu vytvořit.

Ve vaší tvorbě vidím mnoho odkazů na temný středověk, indiány Cherokee, silné pouto s divokou přírodou a surovou, až skoro erotickou energii člověka a jeho temných pudů. Jsou to velmi silná témata, která bravurně kombinujete s precizní krejčovinou. Co vás na těchto tématech přitahuje?

Pocházím ze severu Slovenska z Oravy, kde mají lidé přirozeně silný vztah k přírodě, protože se jednalo o chudší kraj a v mnoha ohledech byli obyvatelé odkázáni na "pomoc" přírody. Takže se dá říct, že to mám v kořenech. Fascinuje mě duchovní svět a různé nadpřirozené síly / jevy, které se většinou vážou k temné nebo záporné stránce osobnosti a historie lidstva. Baví mě studovat tato témata a hledat nějaký racionální princip v tom celém, který tam ale bohužel není, a to nechává člověku prostor pro fantazii a víru. Co se týče surovosti, mám rád, i v osobním životě, věci udávané na přímo, tak jako jsou ve skutečnosti, bez jakéhokoliv pozlátka, a to si myslím, že se často objevuje i v tvorbě. Vedle všech těch čistých a symetrických liniích to přidá do sbírky kus rebelie. Tyto surové modely ale bohužel většinou zůstávají v ateliéru pouze pro mé oči.

Foto: archiv Instagramu @dendis_official

Na co se můžeme těšit v rámci vaší přehlídky na MBPFW neboli jaký bude koncept vaší nové kolekce?

Pracuji v podstatě se stejnou atmosférou a estetikou jako v předešlé kolekci, která byla připravována na jarní přehlídku MBPFW. Tím, že to bylo prezentováno pouze jako lookbook a video, měl jsem pocit, že modely a detaily se dají ještě trochu dopracovat, a hlavně se nedělala produkce, ale byly vytvořeny pouze vzorky. Upustil jsem od odstínů šedé a kára a vrátil jsem se k páskům, které jsem navrhl s autorským potiskem. Modely jsou více grafické a černé. Kombinace černé a bílé, kůže a krajky i elegance a streetwearu, od kterého jsem poslední roky trochu upustil. Můj osobní pocit je, že kolekce je stylově mladší a modernější než ty poslední.

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Tím, že je to má první přehlídka na MBPFW, tak se asi těším na všechny shows, které se mi podaří vidět, protože jsem v podstatě živě přehlídku ani jednoho designéra neviděl. Zmíním ale Michaelu Hriňovou, Dominiku Kozákovou a Michaela Kováčika.

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW my?

V první řadě si přeji, aby první část vaší otázky byla skutečně pravdou. Podle mého názoru je to progresivnější showcase designérů a kolekcí, protože si myslím, že ne každá kolekce musí být nutně prezentována jako catwalk. Mám zkušenost, že showroomy mají nižší návštěvnost a PR než samotné prohlídky, i když z pohledu designéra a zákazníka mi to přijde jako relevantnější forma prezentace. Ale to samozřejmě neplatí při každém designérovi a kolekci, některé jsou navrhovány na show.

Čtěte dál