Paříži – Miluji Tě!

Nedávno jsem navštívila Paříž! Nádherné město přímo nabité kulturou a módou. Když jsem kráčela svou oblíbenou čtvrtí Marais, odevšud na mě vykukovaly roztomilé butiky s krásnou chic módou, zlatnictví s minimalistickými šperky, všemožné „cool“ designové obchůdky, kavárničky a volně přístupné galerie. A to ani nemluvím o velmi elegantní architektuře. Velká francouzská okna, noblesní novoklasicistní bílé fasády, roztomilé balkónky, ulice lemované stromy a častá kombinace černé a bílé, která prostě vždycky funguje.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Pařížané také všichni kouří. Kouří dámy, kouří páni, kouří študáci, kouří mladí a kouří staří. Kouří za pochodu, kouří v sedě, kouří když se courají městem a kouří když spěchají… A i když kouření rozhodně zdravé není, k Paříži to prostě tak nějak patří. A dokonce se přiznám, že zapálit si v Paříži, mi přijde nesmírně rajcovní. Taková temná romantika prostě… Ničit si dobrovolně zdraví zapálenou cigaretou, vdechovat a vyfukovat ten toxický kouř, sedět přitom venku před kavárnou, popíjet kávu, nebo deci vína a nechat si nikotinem oblbovat mozek… Cítila jsem se jak z Goddartova filmu u Konce z dechem, kde Belmondo kouří jednu za druhou a to dokonce i v posteli.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Paříž je ale také městem výborného jídla a pití. Francouzi debužírovat bezpochyby umí… A dělají to moc rádi! Abyste se dobře najedli, nemusíte ani do vyhlášené restaurace! Stačí zajít do lokální hospody, zvládnout se s nimi nějak domluvit, není-li francouzština vámi plynně ovládanou řečí a nenechat se vyvést z míry poněkud otřesným servisem, který je pro Paříž typický. Když už si ale něco objednáte, většinou neuděláte chybu! A pokud jste milovníci škeblí a různých mořských pokrmů, v Paříži si rozhodně pochutnáte. I když si třeba myslíte, že jste si objednali kuře a přinesou vám slávky na víně!

Foto: archiv Karolíny Holubové

Můj hlavní důvod výletu bylo navštívit veletrh fotografie Paris Photo v překrásném Grand Palais, kde se například pravidelně konají velkolepé přehlídky módního domu Chanel… Hned jak jsem do paláce vešla, pochopila jsem proč si Karel Lagerfeld vybral právě Grand Palais pro své přehlídky… Ta stavba je prostě navržená tak, aby vás hned při vstupu ohromila! Wow reakci se nevyhnete! Světoznámý (a vlastně nejprestižnější veletrh fotografie) Paris Photo vás pohltí. Pro milovníky fotografie je to opravdu pastva pro oči, uši a vlastně i duši. Strávíte tam celý den a stejně máte pocit, že jste neviděli vše co jste chtěli. Já měla v den, co jsem navštívila Paris Photo štěstí hned na dvě velké události. První byla přednáška fotografa Daido Moriyamy, který mluvil o svém díle a důležitosti autenticity ve fotografii. A druhá autogramiáda světoznámého fotografa Paolo Roversi, jemuž tento rok vyšla limitovaná edice knihy fotografií, které nafotil s překrásnou top modelkou (a vlastně dnes už i legendou ve světě modelingu) Natalii Vodianovou. Knihu samozřejmě mám…

Foto: archiv Karolíny Holubové

Prostě Paříž je určitě pastvou pro oči! Nesmíte se jen nechat odradit občasným nevrlým přístupem pařížanů. V momentě, kdy to jejich občasně nevrlé chování začnete brát jako takový pařížský folklor, můžete si ho dokonce začít tak nějak prapodivně užívat. A co je nejdůležitější, nenecháte si zkazit den nějakým nevychovaným číšníkem. Nicméně Paříž je tak krásná, že přijmout jí takovou jaká je, se vším všudy, vám za to opravdu stojí.  Pro mě je to rozhodně město, kam se budu ráda vracet pro inspiraci a kde budu určitě ráda tvořit!

Foto: archiv Karolíny Holubové

Čtěte dál