Pára jako zbraň proti jemným vráskám

Je pára klíčem k věčně krásné a mladé pokožce?

Foto: Shutterstock 

Čistá, zářivá, hydratovaná a vypnutá – přesně takhle by podle většiny z nás měla vypadat ideální pleť. Kdyby tak existoval jednoduchý, levný a spolehlivý recept, jak jí docílit. Někdy je to nejjednodušší řešení tím nejlepším, a proto hlásí jedna z nejstarších technik v péči o pleť – napařování – velký návrat. Odborníci se shodují na tom, že právě občasné napařování je klíčem ke krásné a zdravé pleti. Nejen že dokáže pleť zbavit usazených nečistot, a působit tak preventivně před větším zanesením pokožky, ale dokáže také zlepšit její prokrvení, a tím obličej zbavit i jemných vrásek. 

Co si připravit? 

Napařování nemusí znamenat hlavu v kastrolu a ručník přes hlavu. Dnes již existuje řada zařízení, které vám celý proces usnadní a zpříjemní. Od napařovacích masek po „trysky“, kterými můžete páru směřovat na problematická místa. Není důvod napařování nevyzkoušet. Účinky jsou okamžité a téměř zaručené. Možná že jste i vy jen pár horkých minut od své vysněné pleti. 

Jak a proč? 

Ideální je napařování provádět jednou až dvakrát týdně, a to po dobu pěti až deseti minut. U délky napařování záleží na typu vaší pleti a na tom, co vám bude vyhovovat. Pokud bude vaše pleť na napařování reagovat svěděním a začervenáním, bude lepší čas zkrátit. Pokud je ale i po deseti minutách vše bez problémů, není důvod jí pravidelnou desetiminutovku nedopřát. S frekvencí je však lepší zůstat na minimu, tedy dvakrát do týdne. Příliš časté napařování může pleť podráždit a vysušit. 

Co pára dokáže? 

A jak to celé funguje? Všichni jsme mnohokrát slyšeli, že teplo póry otevře, usnadní případné extrakce a pomůže lepšímu vstřebání sér, krémů a dalších produktů. Podle mnohých odborníků se póry nedokážou otevírat ani zavírat. Je možné je pouze uvolnit. Lépe řečeno udělat je poddajnějšími, a uvolnit tak maz a nečistoty, které se uvnitř pórů nacházejí. Teplo a vlhko také povolí oleje usazené v pórech a usnadní jejich čištění. Část nečistot se přitom „rozpustí“ a uvolní samovolně. I to je příčinou tak skvělých výsledků. Žádoucí je také lehké začervenání. To značí, že probíhá zvýšená mikrocirkulace a že vaší pletí snáze proudí živiny a kyslík. Tím podporujete tvorbu kolagenu a elastinu – napařování takto pracuje proti drobným vráskám. Pára dokáže pleť také hydratovat a udržet její balanc. 

Následná péče

Po proceduře se doporučuje aplikovat séra a další produkty, které proniknou do hlubších vrstev pokožky a přitom pleť zchladí. Určitě se vyhněte všem komedogenním produktům, které by vaši snahu zase vrátily na začátek. Ideální je sheet maska vyndaná z lednice, kterou můžete ještě završit jemnou masáží za pomoci nachlazeného rolleru. 

Čtěte dál