Osvojte si kroky správného čištění pleti a vyhněte se častým omylům

Chystá vám pleť jedno nepříjemné překvapení za druhým? Možná má nárok. Pokud ji pravidelně a pečlivě nezbavujete nečistot, není divu, že začne protestovat.

Foto: Shutterstock

Tak schválně, chutnalo by vám z krásného, ale jen ledabyle opláchnutého talíře? Asi těžko. Jak si tedy má „pochutnat“ pleť na servírovaných delikatesách v krémech a sérech, když ji předtím řádně neočistíte? A připomínáme, že opláchnutí obličeje obyčejnou vodou je skutečně málo... Vždyť i na ten talíř byste si vzala odpovídající mycí prostředek, tak proč u pokožky tváře, která je navíc živým orgánem, máte pocit, že to musí stačit?

Klíč ke štěstí (pleti)

Z výzkumů provedených americkou dermokosmetickou značkou Cerave vychází, že se situace v oblasti čištění pleti naštěstí lepší a alarmující zůstává více na straně mužů (kteří čistí minimálně), nicméně pořád panují jisté prohřešky i u žen, jež se nedaří vymýtit.

Mezi úplně nejzásadnější patří skutečnost, že ačkoli je čištění pleti nutné praktikovat dvakrát denně, v povědomí lidí se tato informace zatím neusadila a věnují se očistě pouze večer. Ano, tvář se potřebuje zbavit „šminek“, prachu a dalších nečistot z ovzduší za celý den, aby mohla během spánku relaxovat a nabírat novou energii pod vrstvou nočního krému. Jenomže ráno na stejné ploše číhá spousta dalších nástrah, zbytky regeneračních přípravků počínaje, potem a vyplavenými toxiny konče. To musí pochopitelně také pryč! Všechno, co na obličeji ulpí a nebude odstraněno, totiž zabrání následné pěsticí kosmetice v dosažení přislíbených efektů.

Co když někdo čistí naopak víckrát za den? Ani za to bohužel nebude pochválen, protože tím se pleť zbytečně dráždí. Inklinují k tomu zejména jedinci s mastnou pokožkou, kteří mají ještě ke všemu pocit, že musí používat zvlášť vysušující přípravky. Jenomže tvář se díky tomu může začít mastit ještě více. Proto ono pravidlo „ráno & večer“, a pokud možno se správným vybavením. Jediná výjimka, která se povoluje, platí po sportu, kdy můžete cítit, že pleť potřebuje zbavit mastnoty a potu.

1. Začněte od základů

Kde tedy začít, když se rozhodnete špatný návyk změnit? Pro jakýkoli další krok potřebujete znát typ pleti. Můžeme-li radit, nesnažte se o vlastní, laickou diagnózu. Nejenže vás takový špás přijde, než se dopracujete k ideálně padnoucí čisticí sestavě, pravděpodobně draho, ale hlavně si tím můžete přidělat další starosti. Kůže funguje jako ochranná vrstva a narušení této bariéry (klidně i příliš agresivním čisticím přípravkem) se obtížně napravuje. Proto zkuste vsadit buď na online diagnostiku (např. SkinConsultAI na www.vichy.cz), nebo se vypravte k odborným konzultantkám v lékárnách či přímo k dermatologovi. Ten vám kromě typu pleti poradí – stejně jako například zubař doporučí nejvhodnější péči o chrup –, jaké přípravky používat na čištění, co na UV ochranu atp. Doktorka Lucie Jarešová z L DermaMedEst na pražském Karlově náměstí připojuje svou zkušenost: „Pouze malé procento lidí přichází proto, že by chtěli stanovit typ pleti. Většinou využívají dermokosmetická centra v lékárnách a k nám přicházejí až s nějakým kožním problémem.“

Foto: Michael Dvořák

2. Vyberte vhodné přípravky

S odborně stanoveným typem pleti je výběr konkrétních čistidel o poznání snazší a užší. Třeba u té smíšené či mastné je jisté, že lépe spolupracuje s lehčími texturami, jako je gel, pěna, maximálně emulze, zatímco suchá pokožka se zaraduje nad hutnějším krémem, balzámem či olejem. Záleží, která ze jmenovaných textur vám bude sympatičtější a jak si navzájem porozumíte. Což je mimochodem v případě citlivé pokožky velká alchymie a ve chvíli shledání zároveň největší výhra. Existuje i možnost ráno používat jiný cleanser než večer – podle toho, co pleť právě vyžaduje... Zdá se vám to složité? Na první pohled možná. Jestli vás to ale uklidní, z průzkumů Cerave také vyšlo, že až 40 procent lidí netuší, jaký cleanser je pro jejich typ pleti nejlepší. Proto nejste-li si napoprvé jistá nebo to hned neklapne, nevěšte hlavu, mohlo by být hůř...

V dalším kroku by mělo přijít na řadu tonikum (ideálně bez alkoholu, který je vhodný pouze u mastné pokožky), jež vyrovná pH, dočistí, zbaví šupinek, osvěží a připraví pleť na aplikaci výživných přípravků. Pro případ, že máte citlivější okolí očí nebo s oblibou používáte voděodolné řasenky či rtěnky, poohlédněte se ještě po speciálním odličovači na oči a rty.

Snažíte-li se řešit dejme tomu pigmentové skvrny, může rovnou i váš čisticí arzenál obsahovat konkrétní účinné látky. „Komplexní péče je ideální,“ tvrdí dermatoložka Jarešová, podle které už ve fázi čištění dochází k napravování obtíží.

3. Správná technika

Máte-li v předchozí otázce jasno, zbývá překontrolovat, zda náhodou neděláte chyby v samotném postupu odstraňování nečistot – což se bohužel děje také poměrně často a pleti to pochopitelně neprospívá.

Primárně je důležité a snad to není ani potřeba zdůrazňovat, že byste se do jakékoli péče o sebe a zejména pak o obličej měla pouštět s čistýma rukama. Bakterie z prstů mohou způsobit víc škody než užitku. Pokožku zbytečně nedrhněte, ale vždy nechte odličovací přípravek chvilku působit, aby vrstva nečistot povolila. Následně vše jemnými krouživými pohyby od středu tváře k uším, poté vzhůru k horní hraně čela a ještě od středu krku ke stranám šikmo pod bradu rozmasírujte.

Vzniklou „emulzi“ spláchněte vodou. U tohoto bodu se také zastavíme, protože rozhodující je její teplota. Můžete si myslet, že horká pokožce pomůže, protože se tím otevřou póry, jenže opak je pravdou – hodně teplá voda vysušuje. Ledová vám zase může připadat prospěšná, protože příjemně osvěží, což je jistě pravda, ale ve fázi odličování je opět na škodu, jelikož póry stáhne, a mohou se tak dokonce poškodit kapiláry. Nehledě na fakt, že studenou vodou, byť se správným produktem toho mnoho neodstraníte... Takže ideální odpověď zní: vlažná.

Ve fázi odstranění posledních zbytků nečistot tonikem postupujte, jak už jsme zmínili, s obzvláštní šetrností, jelikož příliš agresivním přístupem můžete pleť podráždit a v horším případě urychlit vznik vrásek. Voděodolnou řasenku odstraňujte jako úplně první, nejjemněji, jak to jen půjde – odličovač na tamponku přiložte na chvíli k řasám a poté nános barvy opatrně stahujte.

Jaké další 3 kroky zahrnout a na co si dát pozor? Dočtete se v lednovém Harper's Bazaaru. Stále v prodeji!

Čtěte dál