Oprah a její návod na štěstí

Jestli někdo může radit, co se životem, je to Oprah!

Foto: Getty Images

Zvládat práci a rodinu, nezanedbávat přátele, být online a k dispozici 24/7, sdílet život prostřednictvím sociálních médií… Nezní to jako malá nálož povinností a závazků, že? Není divu, že úspěšní a zaneprázdnění lidé často doporučují úplné a pravidelné odstřihnutí se od okolního světa, nebýt online a být v přítomném okamžiku. Přiznávají, že je to jejich recept, jak se z nálože úkolů nezbláznit. Nejinak to má i Oprah Winfrey!

Je sice těžké představit si, že má toto veleúspěšná žena vůbec nějaký čas pro sebe, ale sama v rozhovoru prozradila, že si velmi užívá nicnedělání, kdy jen může. Oprah miluje jen tak sedět na zahradě své kalifornské rezidence a vychutnávat si přítomný okamžik.

„Opravdu neznám nikoho šťastnějšího, než jsem já. Nikoho, kdo by vedl šťastnější život. Když se dívám na lidi kolem sebe, často si říkám, že vypadají spokojeně... A vzápětí mě napadne – ale ne tak spokojeně, jako já,“ svěřuje se Oprah. „Co mi pomáhá k tomu, abych se cítila dobře? Můžou uplynout týdny a já ani jednou nezapnu televizi. Například toto léto jsem se na ni nedívala vůbec! Moje největší potěšení je totiž nicnedělání. Bydlím na úžasném místě a pokaždé, když jsem nějakou dobu pryč a pak se vracím domů a jedu autem po příjezdové cestě, dívám se na zelenou trávu kolem a na svůj dům na kopci a vybaví se mi scénu z filmu Čaroděj ze země Oz, ve které Dorotka říká: ‚Zjistila jsem, že nemusím hledat dál, než na svém vlastním dvorku‘. Pokaždé si na tu repliku vzpomenu a dojde mi, že s tím úplně souhlasím a že přesně chápu, jak to myslí… A cítím se vděčná.“

Foto: Getty Images

„Lidé často nevědí, díky čemu se cítí spokojení. Já jsem to zjistila a vím, že mi stačí jen tak sedět na verandě a prostě jen být. Někdy začnu číst knížku a pak si uvědomím, že vůbec nevnímám slova a jediné, co chci a potřebuju, je nedělat vůbec nic a být přítomná.“

Není žádným tajemstvím, že umění vypnout je v dnešním uspěchaném a vjemově přeplněném světě obtížné a že se nečinnosti mnohdy musíme naučit. Je to ale dovednost, která nám pomáhá zachovat si zdravý rozum, perspektivu a žebříčky hodnot, díky ní můžeme bojovat se stresem, úzkostí a zvládat všechny nároky, které jsou na nás kladeny. Měli bychom si vzít z Oprah příklad a vychutnávat si chvíle nicnedělání a bytí v přítomném okamžiku. Jen pak budeme opravdu šťastní… Protože Oprah se vážně nikdy neplete!

Čtěte dál