Opět trendy nebo never gone? Kousky, ke kterým se budeme už navždy vracet

Pomíjivé trendy nebo módní stálice? Tyto kousky si cestu zpět do naší skříně hledat nemusí.

Foto: archiv značky

Není tajemstvím, že pro opravdu versatilní a funkční šatník je nezbytně nutné mít dobře postavené základy. Bílé tričko, košile, černý top na špagetová ramínka, dobře padnoucí džíny, kvalitní kabelka a boty. Navzdory nesmrtelnému statusu některých kousků se ale i ony dočkají jednou za čas aktualizací. Nohavice se rozšíří, kabelky zmenší a košile nafouknou o tři velikosti. Málokterý basic kousek zůstane napříč sezonami úplně stejný. 

Pravidla nového přístupu k módě však velí nakupovat méně a lépe. Investice do základů šatníku, jež vydrží, se ale nemusí pojit ani s rozbitým prasátkem ani minimalistickou barevnou paletou. Musí sedět hlavně vám a vašemu životnímu stylu. 

S příchodem pandemie a lockdownu najednou trendy moc nedávají smysl. Going out outfity, které poslední roky dovolovaly vzkvět řetězců s rychlou a velmi levnou módou, jsou ze hry a hromady neprodaného oblečení leží ve skladech oděvních řetězců, kde pomalu ztrácí na relevanci. 

Vede to k zamyšlení se nad tím, jak by vlastně měly vypadat kolekce, jež udrží pozornost zákazníků a nebude je po pár měsících nudit. Módní svět se jistě může inspirovat u kultovních kusů oblečení, jež zkoušku času obstály velmi úspěšně. Neodpovídají trendům, nekřičí o pozornost. Jsou tak nějak stále tady, a přesto působí nově a svěže. Baví nás bez ohledu na sezonu i momentální módní nálady. Sluší různým druhům postav a obstály i ve skříních našich babiček. Přesně na takové kousky má smysl se při budování kvalitního a stálého šatníku zaměřit. 

Jaké módní kousky nestárnou? 

Levi's 501

Francouzky jich podle všeho mají plné skříně. Nosí je na party, na trh i na doma. Klasické Levisky nosila v šedesátých letech Jane Birkin a od té doby se na jejich postavení v módních kruzích nic nezměnilo. Stále si drží vedení nejen v oblasti denimu a pravděpodobně vždy budou. Nabízí však mnohem více, než klasické a nestárnoucí 501. Kromě svých stálic jdou s trendy, dobou a odráží to ve svých designech a procesech výroby. Nedávno se značka Levi's zavázala k ekologičtějším procesům výroby nebo upcyklačním programům. Také využívá například tzv. bavlnizované konopí, vlákna z odpovědně těženého dřeva nebo organickou bavlnu, a nyní navíc spustila nový projekt, v rámci kterého můžete nakupovat jejich kultovní džíny z druhé ruky. A ty jsou, jak je známo, právě od Levi's nejlepší. 

Nike Air Jordan 1

Boty tak kultovní, že je ani není třeba představovat. Už při vyslovení názvu každý z nás ví, jak vypadají. Boty navržené Michaelem Jordanem pro Nike jsou přesně tím kouskem, který jako by se stále vracel na módní výslunní. Přitom ale od svého uvedení na trh nikam neodešly. Větší jistotu v teniskovém světě byste hledali těžko. 

Kožená saka a křiváky

Kůže je nesmrtelná, ať už se vám to líbí nebo ne. Kožená bunda v té či oné variaci se ve vašem šatníku jistě objeví alespoň jednou během vašeho života. Bomber, džínová bunda nebo třeba prošívaná vatelínová bunda si možná poslední roky předávali žezlo sezónních favoritů, klasický křivák ale nikdy doopravdy nesesadili. Z našich šatníků totiž kožená bunda nezmizela ani na chvíli. 

Vans

Tenisky Vans jsou další věčnou a nesmrtelnou klasikou, jež měl alespoň jednou v botníku snad každý z nás. Ať už to byly skejťácké high topy nebo nízké nazouváky. I slavné Vansky si zažily zlaté časy, kdy je na nohou měli snad opravdu všichni. Rozhodně patří do kategorie věrných a neotřesitelných klasik. Tenisky Vans můžete doplnit klasickým trikem s jejich nestárnoucím logem či naopak nějakou novinkou z mnoha jejich kolaborací, kterými nejenže bodují ve fashion světě, ale také pomáhají a vyzdvihují další osobnosti, velmi často umělce. Opravdu povedená kampaň byla na počest Mezinárodního měsíce žen nazvaná These Projects Are Ads for Creativity, ve které Vans vyzdvihuje umělkyně a jejich kreativitu ve všech možných podobách. Za zmínku stojí ale například i pozitivní kolekce plná květin Vault by Vans OG Canvas Embroidery Pack nebo Vault by Vans OG Authentic LX Zodiac, která vzhlíží ke hvězdám a dílu umělce Johannese Wiesera.

Hedvábný šátek Hermès

Nevídáme ho na cool postech na Instagramu. Nesklízí hlasité ovace, jako jeho slavné sestry, kabelky Kelly a Birkin. A přesto, nebo spíše právě proto,  je šátek od značky Hermès tou stálicí, která vás bude nenápadně a spolehlivě doprovázet po celý život. Ať už budete mít jakékoli módní období, bude vám věrným společníkem na jakoukoli příležitost. 

Čtěte dál