Omán: Stvořen pro krásu

Poušť, hory, oázy a ty nejkrásnější výhledy na světě. V Ománu zažijete dobrodružný road trip i luxus hodný arabských princezen.

Foto: Shutterstock

Nedovedu si představit, že by se v Ománu někomu nelíbilo. Každý si tu najde svoje. Moře, poušť, hory, skály, ale i zeleň, respektive datlové palmy na každém kroku, vádí s jezírky, půvabnou arabskou kulturu a architekturu i skvělé jídlo.

Problém může nastat, jen pokud čekáte druhou Dubaj, která je hned u sousedů. Zatímco Dubaj je moderní velkoměsto v poušti, kam se jezdí za nákupy, nočním životem a poleháváním u hotelu, Omán je jiný. Nakoupit tu ale také můžete – doporučuji nádherné oudové vůně. Známé parfémy Amouage pocházejí právě odsud.

Čas v zemi na pobřeží Arabského moře by byla škoda strávit jen poleháváním v resortu. Vyrazte sem alespoň na 10 nebo 14 dní, během nichž stihnete procestovat podstatnou část země, i strávit pár dní na pláži nebo u bazénu a odpočinout si.

Foto: Zdenka Tomis

Země, která roste před očima

Ománský sultanát leží hned vedle Spojených arabských emirátů, kde pravděpodobně budete také přestupovat. Společnost Air Arabia létá do ománského hlavního města Maskatu přes emirát Šardžá. V letadle strávíte celkem asi sedm hodin, a ne vždycky je plné, takže když se poštěstí, užijete si pohodlí i prostoru.

Naše cesta začínala právě v Maskatu. „Nepředstavujte si malé zapomenuté arabské městečko. Není to sice ani typické velkoměsto, protože je hodně roztáhlé podél pobřeží, ale žije tu téměř pět milionů obyvatel,“ popisuje Andrea Řezníčková, mluvčí agentury Invia, jež naši pouť po Ománu organizovala. Už na nedávno otevřeném letišti si začnete všímat, jak rychle se země rozvíjí. Náš průvodce Haitem často ukazoval, co v okolí vyrostlo nového – rok stará mešita, nové fotbalové hřiště pro děti, nové silnice... Většinu financoval sultán Kábús, který zemi vládne již od roku 1970. „Zdá se, že ho tu mají opravdu rádi, všude, kam vkročíte, budou vyprávět, kdy se tu byl podívat, a hodně je trápí, že je nemocný. Neoficiálně se mluví o ra- kovině tlustého střeva. Zajímavé je, že sultán nemá děti, a tak svého následníka určil v zatím tajné závěti,“ vypráví Řezníčková. Zajděte se podívat do obrovské sultánovy mešity v Maskatu, která pojme až dvacet tisíc věřících, poobědvejte v restauraci Kargeen s kouzelnou zahradou, večeři si dejte ve vyhlášeném podniku Bait Luban a pak z města prchejte. Má sice svůj půvab, ale na objevení čeká spousta krásnějších míst.

Severovýchodzemě pokrývá pohoří Al-Hadžar, jehož vrcholky sahají až do 3000 metrů nad mořem. Foto: Shutterstock

Návykové panoráma

Pokud si nechcete půjčovat auto na vlastní pěst, což se tu však běžně dělá, oslovte třeba místní agenturu Zahara Tours, která vám poskytne auto i s řidičem a průvodcem v jedné osobě. Od místních se ostatně vždy dozvíte víc než z psaných průvodců. V každém případě navzdory perfektním silnicím trvejte na půjčení bytelnějšího vozu, abyste v pohodě zvládli prašné cesty v horách i duny v poušti. Kromě toho je tu povoleno nocovat a kempovat v podstatě kdekoli, můžete si tedy dovolit road trip se vším všudy.

První zastávkou může být jedna z mnoha místních pevností, Nachal, nádherná a majestátní. Ve stejnojmenném městečku se ještě stavte u termálních pramenů, kde přímo v říčce žije ten typ ryb, za jejichž pedikúru v Evropě draze platíme. Pak prostě musíte vyrazit do hor. Připravte se na prach a strmá stoupání, ale také jedny z nejúžasnějších výhledů, které jste kdy viděli. Až dorazíte do hotelu The View, dáte mi za pravdu. Z údolí městečka Al-Hamra ho na vrcholu hory nemáte šanci spatřit, dokonale splývá s krajinou. Nabízí přitom bezbřehý luxus a velmi komfortní bungalovy. Sledovat místní panoráma z bazénu je návykovější než seriály na Netflixu. Dají se odtud podnikat pěší túry po horách nebo výlety na kolech, nebo si tu jen den odpočiňte a jeďte dál.

Pro přenocování v pouštní oblasti Wahiba Sands vám postačí obyčejný stan. Náročnější cestovatelé mohou strávit noc třeba v 1000 Nights Camp. Foto: Shutterstock

Od historie na pláž

Krásná je pevnost Jabrin, nejznámější Nazvá. Přesto se ani tady nesetkáte s davy turistů. Zkrátka tu nejsou. Omán je sice čím dál populárnější, ale stále působí neuvěřitelně klidně. Jediný náznak počínajícího turismu pocítíte ve vádí Baní Chálid, které je pravděpodobně ze všech nejkrásnější, ale také plné lidí (doslova, dá se tu koupat), což vás může lehce otrávit. Klidnější je vádí Arbeieen a jeho okolí. Vezměte si s sebou zásoby a udělejte si tu celodenní piknik. Cestou se ještě stavte u Bimmah Sinkhole, velkého kráteru s průzračnou tyrkysovou vodou. I tady si můžete zaplavat, případně zaskákat z okolních skal, hloubka je bezpečná. Jestli chcete na nenáročnou túru, vydejte se k vádí Shab.

Arabské moře lemují bílé pláže, ale pro týden koupání a slunění si vyberte Salála, město menší a také výrazně zelenější než Maskat. Můžete sem buď přeletět místními aerolinkami, nebo tu zakončit svůj road trip. Cestou to určitě vezměte přes pouštní oblast Wahiba Sands, kde v ideálním případě zůstaňte přes noc a poproste průvodce, ať vás vezme na tradiční kávu a datle k beduínům. Pokud budete mít dostatečně odvážného řidiče, zažijete i malou rallye na dunách, což je možná ještě zábavnější než západ nebo východ slunce v poušti. Pro přenocování mezi dunami si můžete vybrat obyčejný stan s dekou, ale podstatně stylovější i pohodlnější je 1000 Nights Camp. „Zvlášť pokud sem vyrážíte během zimy, doporučuji druhou variantu. Tou dobou totiž v noci bývá v poušti celkem zima. Na jaře se pak teploty zvyšují a během léta dosahují až k padesáti stupňům,“ říká Andrea Řezníčková z Invia.

Do Ománu se přesto jezdí po celý rok. Během léta totiž přichází tříměsíční období monzunů a jinak suché skály především v oblasti Salály zezelenají, a země dostane úplně jinou tvář. Ať už však vyrazíte kdykoli, slibuji, že budete nadšení.

Fotky z Ománu přímo od redaktorky Zdenky Tomis si prohlédněte v galerii.

Čtěte dál