Oleje, jež dokáží zázraky s vašimi vlasy

Není olej jako olej. Které používat do vlasů?

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Trend olejů se poprvé objevil před několika lety. Tehdy se zdálo, že beauty svět našel nový svatý grál. Olej na vše. Zejména to byl kokosový olej, jenž znenadání zaplavil naše kosmetické taštičky i kuchyně. Smažili jsme na něm lívance, odličovali jsme s ním řasenku a dělali si celonoční masky na vlasy. To dobré přetrvá a oleje si dobré jméno coby skvělí beauty pomocníci stále drží. 

Ne každý olej je ale dobrý na vše. Liší se hustotou, vůní, vlastnostmi. A tak si dejte pozor, abyste na vlasy nepoužívali ty, které patří na tělo. A na pleť ty, jež by měly od vaší pokožky zůstat co nejdále. Pokud je to na vás přílišná alchymie a olejů se trochu obáváte, sáhněte po přípravcích, v nichž jsou oleje a další složky namíchané přesně tak, aby to vašim vlasům či pleti co nejvíce vyhovovalo. Pokud se ale jedná o péči o vlasy, s těmito přírodními pomocníky nesáhnete vedle. 

Jojobový olej 

Jojoba v poslední době zažívá velkou vlnu popularity. Není divu. Jedná se o mimořádně všestranný olej, jež se snadno vpíjí do pokožky i do vlasů. Je to především díky tomu, že svou krystalickou voskovou strukturou nejvíce připomíná naší pleti přirozené sérum. Skvěle se tak hodí pro hydrataci a obnovu ochranné vrstvy, jež jsme mohli z pleti či pokožky hlavy nebo vlasů smýt. Obsahuje také řadu antioxidantů a použít ho můžete nejen na vlasy, ale také na pokožku, u které redukuje viditelnost akné a strií. 

Marulový olej

Ještě více antioxidantů prý najdeme v ne tolik známém marulovém oleji. Ten nyní často nahrazuje dříve populární arganový olej. Ideální je na jemné a křehké vlasy, které dokáže probrat k životu. Používejte jak do délek, tak přímo na vlasovou pokožku. Na rozdíl od většiny olejů je možné ho použít i před tepelným stylingem. Pyšní se totiž vlastnostmi, jež vlasy dokáží chránit před teplem. 

Kokosový olej 

Kokosový olej je skvělým změkčovačem. Mezi oleji jedním z nejlepších. Pro jeho komedogenní vlastnosti byste ho neměli používat na obličej a pleť, ale jelikož se skvěle vpíjí, není od věci ho tu a tam aplikovat jako masku na vlasy. Stačí nechat působit dvacet až třicet minut. Chrání vlasy při mytí a dodá jim hebkost. Jen dejte pozor, abyste ho z vlasů dobře vymyli. 

Avokádový olej 

V zemích, jež avokádo považují za svou národní plodinu, je považováno za svatý grál v boji proti suchým vlasům a pleti. V našich končinách je nám často možná trochu líto si perfektní avokádo rozmačkat v misce a použít ho jako masku. Naštěstí nemusíte. Stačí sáhnout po za studena lisovaném avokádovém oleji. Je bohatý na aminokyseliny a díky jeho lehké struktuře nehrozí, že by tvořil nánosy ani při každodenním použití. 

Tea tree olej

Pro své antibakteriální účinky je velmi oblíbený v boji s akné či drobnými poraněními. Jeho příjemná vůně je zase skvělá při použití v aromaterapii. Pár kapek oleje v horké vaně dokáže zázraky s naší náladou. Milovat ho budou ale i vaše vlasy. Vše začíná u kořínků, a právě tea tree olej dokáže pokožku hlavy zbavit svědění a suché kůže. Je vždy třeba ho smíchat, aby nebyl příliš intenzivní. Nakapejte několik kapek do dlaně s šamponem nebo si pořiďte přípravek na vlasy, jež právě tea tree olej obsahuje. 

Olivový olej 

Obsahuje řadu vitamínů (A a E) a antioxidantů. Dokáže navíc ochránit keratin, jenž je našim vlasům přirozený, a díky obsahu zdravých tuků umí vykouzlit lesklou a zdravou hřívu. I olivový olej je složením blízko našemu pleti přirozenému séru a je tak v malém množství vhodný i pro použití na pokožku hlavy. 

Čtěte dál