Odhalte umění užívat si samotu bez výčitek

Cítíte se špatně, když trávíte pár dní o samotě či bez dosahu sociálních sítí? Už nemusíte. Objevte společně s námi pozitivní výhody osamělosti - přirozeného klidu pro naši mysl i duši.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Pravidla hry

Naučit se být o samotě a dělat věci po svém je správné a v posledních měsících více než nutné. Duševní hygiena není sprosté slovo, a tak bychom se neměli cítit špatně, když hledáme klidné okamžiky pro sebe, jakož to součást duševní péče. Za uplynulé roky jsme se naučili hledat štěstí v malých, každodenních, radostech, tzv. Hygge. Nyní přichází čas na novou kapitolu, naučit se žít o samotě a umět tento stav proměnit ve zlato. Seznamte se s uměním klidu duše - Hanjok.

Být sám není to samé jako cítit se osamocený

Na jedné straně můžeme chápat osamělost jako „být sám“ bez vlivů společnosti. Avšak pokud chápeme osamělost jako „cítit se sám“, pak je to zcela něco jiného. Člověk může být sám a necítit se osamělý a totéž pravidlo může platit i obráceně - být ve společnosti a cítit se zcela osaměle.

Vezmeme-li první ze dvou významů, pak je pojem osamělost jako něco, co je zdravé s určitou pravidelností. Lidská společnost může být různorodá a krátký odstup nám rozhodně neuškodí.

Vaše osobní vztahy

Máte strach, že touha vyhledávat momenty osamělosti v nás může vyvolat pocity viny a poškodit naše sociální kontakty? Opak je pravdou. Pokud ve svém volném čase rádi vyhledáváte sólové aktivity, které vám přinášejí radost a pohodu, vaše sociální síť se tímto pravděpodobně rozšíří. Oblíbené individuální zájmy mohou být zelenou pro pozdější, nově navázaná, přátelství.

Výhody hledání příležitostných okamžiků samoty 

Důvody osamělosti už znáte. Objevte nyní společně s námi i její výhody.

1. Občasné momenty osamělosti nám pomáhají čelit novým životním výzvám s větší odolností.

2. Rozvíjí osobní růst. Při nejbližší volné chvíli popřemýšlejte o vztahu, který máte sami k sobě. Jednoduché osobní dialogy vám pomohou odhalit vaši skrytou identitu. Duševní hygiena zvýší vaši sebeúctu, a navíc dodá i pocit osobní svobody.

3. Hledání odpovědí - pomáhá utřídit myšlenky a zvyšuje schopnost koncentrace.

4. Jít do kina sám anebo si koupit letenku na druhý konec světa? Proč ne. Dělat a prožívat věci, které máme rádi, nám odhalují pravý smysl života. Radost rovná se naše spokojenost.

5. Samota nám umožňuje dopřát si „pauzu“ a podpořit tím tak naše osobní vztahy. Sociální pauza nám dopřeje čas na zpracování mezilidských nedorozumění a emocí, jako je vina či hanba.

6. Podporuje kreativitu, sebereflexi a kritické myšlení. „Zklidněním vnějšího hluku se můžeme spojit s vlastní vnitřní moudrostí.“

Dovolte se být sám  

Čas pro sebe je stejně nezbytný jako jídlo či pravidelný spánek. Termíny ve vašem pracovním diáři jsou jistě neúprosné, avšak najděte si alespoň jednou do týdne pár desítek minut pro sebe o samotě. Vaše mysl bude čistější a vaše budoucí plány a sny jasnější.

Čtěte dál