Oděvní designérka Liběna Rochová: Když se zhmotní okouzlení

Oděvní designérka Liběna Rochová rozehrává u oděvní tvorby především uměleckou stránku a jak sama říká, v jejím slovníku takřka neexistuje slovní spojení „To nejde”.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Přečtěte si rozhovor s Liběnou Rochovou, která ztvárnila Emu Destinnovou.

Triko s jejím dílem, které je v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře Klenoty Aurum.

 

Foto: Matúš Tóth

Proč vás ze všech žen oslovila právě Ema Destinnová?
Byla to výjimečná žena, na svou dobu velmi moderní a vzdělaná. Imponuje mi. V hlavě jsem viděla koláž a střípky jejích životů. Sehnala jsem si několik knih z antikvariátu a vystřihovala její hlavičky. Všemožné velikosti. Z nich jsem potom poskládala portrét Emy s kloboukem. Byla to až meditativní práce. 

Jak tvoříte? 

Jako kdybych se napojila na kosmos. Prostě to cítím. Ale aby to tak bylo, musí člověk plno věcí zažít. Pěstuji si svoji silnou vůli a každý den děkuji svému tělu, že jsem. Věřím tomu, že se člověk může rozhodnout být šťastný. I přes všechna úskalí. 

Co chystáte? 

S výtvarníkem Lukášem „Musou“ pracujeme na pánské kolekci pro naši značku Nadotek, kterou tvoříme pro organizaci Debra, která pomáhá dětem s nemocí motýlích křídel. Naše přátelství je výjimečné, hlavně tím, jak spolu tvůrčím způsobem souzníme. Pracujeme a pomáháme. A víc jsme dostali, než jsme dali. 

Jak postupujete, když navrhujete šaty na zakázku? 

Je pro mě výzva hlavně ženu poznávat. Už po krátkém rozhovoru ji vidím v konkrétních oděvních formách, vidím i barevnost i materiály, které by jí slušely. Ženy svlékám z pocitů, abych je mohla obléknout do šatů. Zakázková tvorba mě velmi naplňuje, šaty, které pro konkrétní zákaznici navrhnu, mají duši. 

Čtěte dál