Objevte tajemství světa Dior parfémů s Françoisem Demachym

Vydejte se s parfémářem Françoisem Demachym po stopách luxusních vůní z dílny francouzského domu Dior. Jaké suroviny, procesy i lidé stojí za tímto tajemným, ale voňavým světem, se dozvíte v novém dokumentu Nose.

Foto: archiv Christian Dior Parfums

Některé vůně si vybavíme okamžitě po vyřknutí jejich názvu. Co takhle Miss Dior nebo verze ikonického J'Adore, které má na svědomí parfémář francouzského módního domu Dior François Demachy? Není mnoho lidí, kteří zvládají výrobu parfému na jedničku, Demachy v tomto umění ale vyniká.

Nyní máte jedinečnou příležitost nakouknout pod pokličku výrobě parfémů Dior díky novému dokumentu Nose. S Françoisem Demachym a filmaři Arthurem de Kersausonem a Clémentem Beauvaisem v něm nahlédnete do zákulisí výroby luxusích vůní a navíc procestujete 14 zemí, ve kterých během dvou let Demachy hledal inspiraci a ty nejvzácnější přísady. Zavede vás z Grasse do Nosy Be na Madagaskaru, přes ostrov Sulawesi, Srí Lanku, Tokio, na pobřeží Irska a mnohem dál.

François Demachy, těší mě

Nikoli pouhý parfémář, ale umělec. Za toho se Demachy rozhodně dá považovat. Již od roku 2006 vytváří všechny vůně slavného domu Dior. Mnoho času tak tráví v pařížských laboratořích, zároveň ale nedá dopustit na Grasse, svou rodnou část Francie, kde také leží kořeny Dior parfémů. Nejezdí tam totiž pouze za vzpomínkami, ale také za těmi nejlepšími surovinami. Za posledních 15 let v Grasse navázal mnoho partnerství s mladou generací pěstitelů květin v bio kvalitě, čímž zajistil, aby vůně Dior obsahovaly pouze ty nejlepší květy, a zároveň tak podporuje rozvoj rodného regionu. „Dlužím Grasse úplně všechno, a tak jsem pouze chtěl oplatit to, co mi toto místo přineslo,“ říká François. 

Nedá ale dopustit na mnoho dalších míst na světě, z kterých pochází různé suroviny Dior parfémů. V rámci filmování dokumentu Nose si například splnil jeden ze svých nejstarších snů a poprvé se podíval do Sulawesi v Indonésii, kde se pěstuje pačuli. Jak sám říká, na tuto návštěvu a pocit radosti, který měl při setkání s místními pěstiteli, nikdy nezapomene. 

Foto: archiv Christian Dior Parfums

Tajemství role parfémáře odhaleno

Dokument Nose nabízí jedinečnou příležitost zjistit více o pozici, o které se mnohé neví a zároveň může působit jako pouhé snění, procházení se po polích, sbírání květin a hraní si na chemika. Role parfémáře ale obnáší mnohem více, například trénování čichové paměti.

Pro člověka, který se nerad otevírá lidem, jako je právě Demachy, natáčení nebylo nic přirozeného, ačkoliv tuto zkušenost považuje za velmi zajímavou. „Filmaři Arthur de Kersauson a Clément Beauvais byli velmi trpěliví. Přišli mě vždy „najít“ a snažili se ukázat, kdo jsem, aniž by mou osobu zkreslili. Nakonec je ve filmu Nose autentickým způsobem ukázáno, jak přistupuji ke své profesi a k tomu, co dělám, i když je před kamerou člověk samozřejmě vždy trochu ostražitý,“ říká Demachy.

Jestliže jste do teď rádi obdivovali nové parfémy, po zhlédnutí Nose se tato touha znásobí. Na každý flakónek se již budete dívat jinak a každou vůni budete vnímat pečlivěji. Jak říká sám Demachy: „Věřím, že vůně je jako láska - nemůžete ji plně vysvětlit.“

Ponořte se do tajemného světa luxusních parfémů a podívejte se na střípky a trailer dokumentu NOSE: 

Dokument NOSE je od dnešního dne 22. února 2021 ke zhlédnutí na Apple TV, Amazon Prime Video, Google Play a Canal Vod. 

Další videa