Objevte kouzlo séra na pleť

Pokud vám lahvičky pleťových sér připadají neúměrně miniaturní vzhledem k tomu, jaké cenovky se u nich většinou vyskytují, vězte, že jejich hodnota není vůbec nadsazená.

Foto: Shutterstock

Na etiketách přípravků často najdete označení  jako “obnova pleti” či “aktivátor mládí”. Tím pádem je jasné, že obsah flakonků nemůže být jen tak ledajaký. Naopak, bývá takřka drahocenný, jelikož se uvnitř nachází směs účinných látek s neobyčejnými schopnostmi, a to v maximální možné koncentraci.

I když je tato součást kosmetické rutiny na světě už mnoho let, s náklonností k sérům to stále není takové, jaké by mohlo (nebo spíš mělo) být. Proto se vám nyní pokusíme většinu záhad a otazníků, které okolo pleťových sér visí, objasnit.

1.

Pokud žijete v přesvědčení, že krém či fluid vaší pleti bohatě stačí a že je minimálně stejně, ne-li více účinný, nežli sérum, musíme vás vyvést z omylu. Hlavní účinná látka, která bývá občas přímo součástí názvu, je v pleťovém séru obsažená v mnohem větší koncentraci. I proto se sérum nanáší na tvář jako první - po vyčištění a před aplikací krému. Dostane se do pokožky co nejhlouběji a svůj cíl tak může plnit co nejsvědomitěji.

2.

Jelikož pleťových sér existuje nespočet druhů, je důležité zaměřit se při výběru na ingredience, které budou intenzivně řešit konkrétní problém s pletí (pigmentové skvrny, pupínky, vrásky, rozšířené póry, atp.). Například: pokud vás trápí povadlá, vysušená pleť, dopřejte jí přísadu v podobě kyseliny hyaluronové. Potřebujete-li řešit pupínky, sáhněte po séru s obsahem kyseliny salicylové, pro exfoliační účinky můžete zase využít kyselinu glykolovou. Známými aktéry bývají také retinol, jenž stimuluje obnovu buněk, nebo vitamin C, který je důležitý v ochraně před poškozením od sluníčka.

Vybraný přípravek vždy nejprve vyzkoušejte na kůži na straně krku (nebo jiném méně viditelném místě v blízkosti obličeje). Jestliže nevyvolá alergickou reakci, bude si s ním vaše pokožka rozumět.

3.

Co si počít v případě, že řešíte více potíží naráz? Tehdy přenechte větší problém séru a podružnější komplikaci svěřte krému. O kombinaci účinných látek se ovšem poraďte s dermatologem, kosmetičkou, případně konzultantkou v lékárně. U vrstvení některých ingrediencí totiž hrozí podráždění. Anebo to lze také vyřešit tak, že palčivější otázku budete “léčit” během noci, kdy se pleť automaticky přepíná do regeneračního režimu, a ráno pak můžete útočit na problém č. 2.

4.

S nanášením přípravku se to má tak, že jej stačí malé množství (není-li v návodu jiná informace, pak zhruba o velikosti lískového oříšku) a samotná aplikace by měla být opatrná. Jinými slovy, sérum je ideální jemně vklepat do vyčištěné a tonikem ošetřené pleti, případně jej poté ještě do obličeje zlehka “zatlačit” celými dlaněmi. Mezi jednotlivými kroky, tedy čištěním, aplikací séra a nakonec i krému vždy alespoň dvě minuty vyčkejte, aby se všechny vrstvy dostatečně vstřebaly.

5.

Pamatujte, že s náročnějšími ingrediencemi na uchovávání, může být životnost přípravku kratší. Některé účinné látky se totiž balí do speciálních technologií, aby mohly snáze pronikat do kůže. Což může nejenom navyšovat cenu přípravku, ale i zkracovat jeho trvanlivost. Řiďte se zkrátka symbolem otevřeného kelímku na etiketě a také se sérum snažte uchovávat v suchu a mimo přímé světlo nebo v blízkosti topení.

Čtěte dál