O vůních, které léčí

Jana Hanulíková Lošťáková je aromaterapeutka, která tvoří produkty na základě blahodárné aromaterapie pro značku Rosa Aromatherapy. Prozradila nám, co ji v aktuálních dnech pomáhá.

Foto: archiv Jany Hanulíkové Lošťákové

Jak jste se dostala k aromaterapii?

Můj zájem o vůně, bylinky a jejich účinky lze vystopovat v dětství. Jezdila jsem za dědou do Prostějova na Moravě. Děda byl velký bylinkář, pamatuju si jeho hubené opálené tělo, se slamákem na hlavě,  jak rouboval stromy, sbíral a sušil byliny a ty pak byly rozvěšené všude po chatičce. Sbírali jsme spolu třezalku, které říkal “krevníček", mateřídoušku, které říkal “mařidróška”. Pěstoval měsíček na bolavé žíly, naučil mě sbírat v lese listy jahodníku, maliníku a ostružiní na čaj, sušenou mátu jsme pili neustále… A druhá babička ze Šumavy žila na statku a byla zvyklá všechno léčit podomácku bylinami, sádlem a kořením. Ta byla prototypem velké silné ženy. Naučila mě třeba lézt na lípu, abychom z ní s uvázáným vakem otrhaly květy. Takže tam to začalo… Později jsem během svého dvouletého pobytu v Austrálii potkala v Sydney dívku, která studovala Natural Therapies. To mě motivovalo, a tak jsem se díky ní dostala ke studiu Institutu Aromaterapie a potom i ajúrvédu v Ajúrvédském centru v Praze u Govinda Rajpoota. Prostě byliny jsou samozřejmou součástí mého života, věřím tomu, že jsou silné, mocné a čarovné. Čaj z lípy srdčité je mimochodem velmi vhodný k užívání právě teď pro svou celkovou podporu organizmu.

Co je to aromaterapie?

Aromaterapie využívá chemické vlastnosti éterických olejů k podpoře fyzického a duševního stavu člověka. Je to blahodárná metoda pečující o naše smysly. Posiluje fyzické, i emocionální zdraví. Vůni vnímáme nosem, a čich, který je námi často opomíjený smysl, je tak jedinečný! Podle docenta Jana Havlíčka z Přírodovědecké fakulty UK, který se věnuje etologii a zejména výzkumu čichu, je možné podle vůně člověka rozpoznat, jestli prožívá radost či stres. Jsme tedy schopni rozlišovat vůně podle emočního stavu zkoumaného člověka. Čich je úzce propojen s emocemi a pamětí či asociativním učením. A proto je tak jedinečné používat aromaterapii k navodění pocitu, po kterém toužíme, ať je to stimulace nebo pocit blaha. 

Co jsou to vlastně éterické oleje?

Získávají se ze siličnatých rostlin, a to z květů, stonků, listů, okvětních lístků a částí stromů, například z kůry, jehličí či z kořenů. Každý éterický olej má svůj chemotyp, který ovlivňuje, jak nám olej voní, jak se vstřebává a jak ovlivňuje naše tělo. Esenciální oleje jsou velmi koncentrované a proto je třeba užívat je vědomě a s opatrností. Vyrábějí se parovodní destilací nebo lisováním z malých žlázek nacházejících se v rostlině. Parovodní destilace má dva výstupní produkty a tím druhým jsou hydroláty. Ty poslední dobou zažívají ohromnou renesanci a řekla bych, že právem. Hydroláty totiž nemají téměř žádná omezení a jsou vhodné k vnějšímu i k vnitřnímu užití. Vhodné jsou pro kojence, děti, dospělé, těhotné až po seniory. 

Foto: archiv Rosa

Jak nám může aromaterapie pomoci právě teď?

Éterický olej nás neochrání před žádným onemocněním, přesto si ale myslím, že nám může poskytnout velkou službu. Aplikace éterického oleje na látkovou roušku může mít pozitivní vliv nejen na náš dýchací systém, ale i na naše vnímání, prožitky a náladu. U některých éterických olejů jsou prokázané obecné protivirové a antibakteriální vlastnosti a jejich působení tak může být jemnou pomocí právě v těchto dnech. Můžete je aplikovat na roušku nebo do aromalampy.

Pro koho aromaterapie není vhodná? 

Nelze ovlivnit konkrétní účinnost éterických olejů a hydrolátů v praxi, jde jen o možnost podpory našeho těla. Vždycky bych pro začátek udělala test snášenlivosti. Pro lidi s astmatem nejsou vhodné éterické oleje, které mají vysoké zastoupení oxidu 1,8 cineol. Těhotné a kojící ženy by éterické oleje neměly vůbec používat, a když už, tak jen 1% ředění. Ani pro malé děti nejsou vhodné éterické oleje, pro ně jsou ideální hydroláty. Lidé s vysokým krevním tlakem by se měli vyvarovat éterickým olejům, které stimulují, jako je například rozmarýn.

Jaké jsou vaše osobní rituály spojené s vůněmi? 

Rozstřikuji v místnostech naši interiérovou mlhu Stimulating, má v sobě hřebíček, rozmarýnu, citron, eukalyptus a citronovou trávu. Působí neuvěřitelně povzbuzující a čistí vzduch díky obsaženým protivirovým olejům, takže pro tyto dny je naprosto ideální. Jako svůj osobní parfém používám prostorovou mlhu Balancing, nemůžu se nabažit té kombinace kadidla a šalvěje. Zkouším také nové rostlinné oleje, teď mám kaméliový a používám ho na tělo, obličej i vlasy. A také jsem objevila úžasnou kombinaci pro hladkou a klidnou pleť: použiji jednu polévkovou lžíci složenou z meruňkového a šípkového oleje s kapkami (vždy po jedné) éterických olejů z kadidla, šalvěje a ylangu. Je to vážně balzám s meditativní, teplou, sladce kořeněnou vůní. A v aromalampě mám jarní vůně citrusů, miluju hlavně bílý grep nebo bergamot. 

Vaše značka Rosa Aromatherapy má obličejové a prostorové mlhy. Co chystáte dál? 

Osobní vůně ve speciálním parfémovém roll-onu. Snad brzy! 

Foto: archiv Rosa

Recept na sprej s posilujícím efektem a s proti infekčními účinky: 

50 ml lahvička sprej

70%  96% ethanol 

30%  hydrolát (např. tymiánový, levandulový, šalvějový. Když není, použijte čištěnou vodu) nebo požijte 50 ml 70% alkoholu, který už není třeba ředit

50 kapek  éterického oleje 

Pro dospělého je ideální tymián linalol, rozmarýn lékařský cineol, šalvěj muškátová, ravintsára, vavřín, eukalyptus radiata, eukalyptus globulus.

Možné je také vytvořit směs spojením dvou éterických olejů. Zkuste například tymián s eukalyptem, nebo s tea tree, nebo ravintsárou nebo levandulí pravou. 

Pro děti od pěti let je vhodný eukalyptus citronovonný, tymián linalol, niaouli chemotyp linalol

Směs důkladně protřepejte a nastříkejte na roušku a nechte důkladně uschnout. Pak roušku můžete použít, ideálně po dobu max 1 hodiny. Jedná se o velmi intenzivní inhalaci.

Případně můžete použít jednodruhový éterický olej přímo na roušku, nebo lépe olej kápnutý na tampon a ten vložený do roušky. Velmi důležité je ale použít jen jednu kapku na roušku.

Recept na osobní parfém pro veselejší optimistickou náladu s vyrovnávajícím charakterem: 

20 ml lahvičku, kterou naplňte jojobovým olejem

2 kapky citronu

5 kapek šalvěje muškátové

8 kapek kadidla

2 kapky Ylang Ylang

Čtěte dál